بلاگ

عفونت قارچی

پرستار بیمار

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): عفونت های قارچی نوعی رایج از عفونت واژن است که به خصوص در بانوان باردار بسیار رایج است. وجود مقدار مشخصی قارچ در مهبل و درستگاه گوارش امری طبیعی است و زمانی به یک مشکل تبدیل می شود که رشد سریعی داشته باشد و میزان آن از حد معمول و مجاز عبور کند. در این مقاله روش های پیشگیری و درمان این بیماری ناخوشایند اما بی آزار را بررسی خواهیم کرد.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

علل عفونت قارچی

عفونت های قارچی که در دوران بارداری باعث ایجاد خارش می شود واقعاً اتفاق ناخوشایندی است که به موجب افزایش سطح استروژن بدن از شایع ترین عفونت های این دوران به شمار آید. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، حدود 75 درصد از بانوان بالغ، حداقل یم بار در طول زندگی خود به عفونت قارچی مبتلا شده اند. خبر خوب این ست که با وجود ناخوشایند بودن این عفونت برای مادر باردار، خطری جنین او را تهدید نمی کند.

علل بروز عفونت قارچی

این عفونت با رشد بیش از حد از یکی از قارچ های طبیعی به نام “کاندیدا آلبیکنس” ایجاد می شود. زمانی که سطح استروژن به علت بارداری، استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری یا درمان با استرژن بالا می رود، تعادل باکتری ها و قارچ های ناحیه ی واژینال به هم می خورد. در این زمان این قارچ شروع به رشد و تکثیر کرده و باعث بروز عفونت می شود. رطوبت رد ناحیه واژینال نیز می تواند این عدم تعادل را ایجاد کرده و بستر ابتلا به عفونت را ایجاد مهیا کند.

علائم

افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری امری طبیعی است. ترشحات رقیق و نرم، شیری رنگ، دارای بوی خفیف و از این دست علائم، لکوره یا ترشحات زنانگی نام دارند. ترشحات ناشی از عفونت قارچی، سفید، نا صاف و بد بو هستند. همچنین باعث خارش و سوزش واژن شده و ممکن است باعث ایجاد قرمزی و تورم در آن ناحیه شوند. از دیگر علایم عفونت قارچی، سوزش و درد هنگام ادرار و مقاربت است.

عوارض

خوشبختانه عفونت های قارچی خطرناک نیستند و به ندرت مشکلی بیش از خارش ایجاد می کنند. با این وجود، اگر هنگام زایمان طبیعی به عفونت های قارچی مبتلا باشید، احتمال انتقال آن به نوزاد وجود دارد. زیرا قارچی که باعث عفونت واژِنال می شود، می تواند موجب ایجاد برفک (نوعی  عدم تعادل قارچی در دهان) نیز بشود. در این زمان ممکن است داخل دهان نوزاد لکه های سفید رنگی ایجاد شود که می تواند هنگام شیردهی به شما نیز منتقل شود. خوشبختانه، برفک به سادگی با استفاده از یک داروی ضد قارچ خفیف برای نوزاد و یک پماد ضد قارچ برای مادر، قابل درمان است.

گاهی علایم  عفونت قارچی با علایم بیماری های جدی تر همچون بیماری های مقاربتی یا باکتری های واژینال یکسان است. به همین دلیل هنگام مشاهده ی علایم به خصوص در دوران بارداری، بهتر است آن را نادیده نگیرید . اگر ترشحات زرد، خاکستری یا سبز با بوی شدید و خارش ناحیه واژینال داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نحوه پیشگیری

از آنجائیکه متاسفانه کنترل هورمون ها امکان پذیر نیست، می توانید اقداماتی در جهت جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی انجام دهید. در وهله ی اول، خشک نگه داشتن ناحیه ی تناسلی و گردش هوا بیشترین تاثیر را خواهند داشت. روش های زیر نیز موثر هستند:

  • از لباس های زیر نخی و راحت استفاده کنید.
  • هنگام خواب لباس زیر و شلوار نپوشید.
  • به جای استفاده از وان حمام، دوش بگیرید.
  • از صابون های ملایم و بدون بو در ناحیه تناسلی استفاده کنید.
  • از دوش واژینال، و استفاده از اسپری دئودورانت در ناحیه تناسلی اجتناب کنید.
  • به نحوه بهداشت خود توجه کنید، به خصوص پس از استحمام. (برای مثال حتما ناحیه تناسلی خود در جهت جلو به عقب بشویید)
  • پس از حمام و شنا حتما ناحیه تناسلی خود را کامل خشک کنید.
  • مصرف روزانه شکر و محصولات  متشکل از غلات تصفیه شده که در بدن تبدیل به قند می شوند را به حداقل برسانید.قارچ ها علاقه ی زیادی به شیرینی دارند.

بر خلاف شنیده ها، هیچ شواهدی مبنی بر این که ماست و محصولات پروبیوتیک حاوی گونه های زنده ی لاکتوباسیلوس هستند وجود ندارد. اثر درمانی دیگر مواد طبیعی همچون سیر ، روغن درخت چای و غیره نیز برای درمان و پیشگیری عفونت های قارچی اثبات نشده است. اما از آنجایی که ماست سرشار از کلسیم است، افزودن آن به برنامه ی غذایی روزانه ضرری ندارد.

درمان عفونت در دروان بارداری

حتی اگر بیش از بارداری نیز به عفونت مبتلا شده اید و خودتان در تشخیص این بیماری  مهارت دارید. در دوران بارداری بهتر از مصرف خودسرانه داروهای مجاز اجتناب کرده و به پزشک مراجعه نمایید. گاهی ممکن است یک عفونت باکتریایی همچون “واژینوز باکتریال” یا “تریکومونیاز” وجود داشته باشد امابه اشتباه فکر کنید که یک عفونت قارچی ساده است  و دارو فقط به منجر به طولانی تر شدن طول درمان شود. در صورت عفونت های باکتریایی، پزشک آنتی بیوتیک هایی همچون “مترونیندازول” یا “کیندامایسین” تجویز می کند.

پس از تایید پزشک، استفاده از داروهای بدون نسخه ای همچون پماد ضد قارچ یا شیاف واژینال بهترین گزینه برای درمان بی خطر عفونت قارچی در هر سه دوره ی سه ماهه ی بارداریست. به خاطر داشته باشید که ممکن است چند روزی طول بکشد تا علائم ان بهبود پیدا کنند. حتی هنگامی که احساس بهبودی می کنید، تا زمانی که پزشک تجویز کرده به مصرف دارو ادامه دهید، این زمان ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

یک روش راحت تر برای درمان عفونت قارچی، مصرف فلوکونازول است که یک داروی ضد قارچخوراکی است. اما مصرف این دارو در سه ماهه ی نخست بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا تحقیقات نشان داده شده است که ممکن است در مصرف دوز بالا، منجر به نقص مادرزادی نوزادان گردد. اما در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری یا در دوران شیردهی ممکن است پزشک این دارو را تجویز نماید. تنها برای مدت کوتاهی علایم عفونت قارچی را پنهان کند، اما  اغلب تا هنگام زایمان عفونت به طور مکرر ممکن است بازگردد و نیاز به درمان مجدد داشته باشد.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری