بلاگ

عفونت های شایع در کودکان

عفونت از بیماری هایی است که اگر در کودک پدیدار شود، درمان آن به این سادگی ها نیست و نیاز به مراقبت و درمان دارویی دارد اما این بیماری هم مثل بیماری های دیگر اههای مختلفی برای پیشگیری دارد که می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

بیماری ای که کودک را از پا درمی آورد

گاهی هم با عدم رسیدگی به موقع بیماری ممکن است، عوارضی را حتی در بزرگسالی کودک داشته باشد و حتی منجر به از دست دادن اندامهای مهمی مثل کلیه و دیالیزی شدن کودکان هم شود یا اختلالهایی در عملکرد اندام های داخلی بدن به همراه داشته باشد. برای فرار از این بیماریها باید از علائم بیماری و اینکه از کجا سر درمی آورند و کی خطرناک می شوند، آگاهی داشته باشید.

عفونت ادراری
یکی از شایعات عفونت ها، عفونت هایی است که می تواند شیرخواران، نوزادان و کودکان را درگیر کند. فقط در دوران نوزادی و ۲۸ روز اول است که پسران بیشتر از دختران درگیر این عفونت می شوند و در کل این عفونت در دختران شایع تر است. دختران به علت ساختار تناسلی شان، باید بیشتر نکات بهداشتی را رعایت کنند. این عفونت در سه ماه بسیار خطرناک است و اگر کودک در این دوران عفونت ادراری گرفت، حتما باید در بیمارستان بستری شود و از داروی تزریقی استفاده کند. نکته مهم این است که اگر یکی از کودکان در خانه عفونت ادراری گرفت، حتما بقیه کودکان تان را هم به آزمایشگاه ببرید و از سلامتشان مطمئن شوید.
عفونت ادراری در دوران نوزادی خود را به صورت بی حالی، شیر نخوردن، بی تابی و بی قراری و عدم وزن گیری یا زردی و استفراغ مکرر نشان می دهد تشخیص آن با زبان باز کردن کودک کمی ساده تر می شود و کودک از سوزش و ناراحتی ادراری و سنگینی زیر شکم و درد پهلوها شکایت می کند. تشخیص قطعی عفونت ادراری با انجام آزمایش ادرار است. در صورتی که امکان گرفتن آزمایش، خصوصا برای نوزادان وجود نداشته باشد، پزشک با نمونه برداری با سند نظر قطعی می دهد. نمونه برداری با کیسه یا لیوان به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی شود. و انجام آزمایش با این ابزار نا معتبر نمی تواند پاسخ قابل اطمینانی به ما بدهد.
اگر عفونت ساده ادراری به موقع درمان نشود ممکن است  منجر به از بین رفتن کلیه ها و نارسایی آنها شود و در نهایت ممکن است کار به دیالیز و مشکلات بعد از آن بکشد. عفونت های کلیوی، حتما تب و لرز را همراه دارد، گاهی عفونت مثانه با عفونت ادراری اشتباه گرفته می شود که این عفونت تب ندارد.
لباس زیر کودک را مدام عوض کرده و از لباس زیر نخی استفاده کنید. هنگام شست و شو دست را از ناحیه مقعد به سمت جلو نیاورید.. با این کار میکروب ها وارد ناحیه تناسلی می شوند. به کودکان آموزش دهید دستشویی شان را نگه ندارند. در نوزادان و شیرخواران، ممکن است سیستم ادرار به خودی خود عفونت نداشته باشد و عفونت در خون آلوده به تمامی قسمت های بدن، خصوصا کلیه ها وارد شده و آنها را دچار مشکل کرده باشد. بهتر است قبل از یک سالگی آزمایش های پایه ای خون وادرار را انجام دهید تا از سلامت او آگاه شوید.

عفونت سینوس ها را دست کم نگیرید
عفونت سینوس ها به آن شیوه که در بزرگسالان دیده می شود در کودکان، شیرخواران ونوزادان وجود ندارد. چند نوع سینوس در بدن داریم که هر کدام از آنها باید از لحاظ ساختاری و آناتومیک پر ازهوا باشند. در بزرگسالان عموما سینوس فرونتال یا پیشانی، باعث سردردهایشان است اما در کودکان معمولاسینوسهای اتوئید، اسفنوئیدوماگزیلای، عاملی سینوزیت هستند و سینوسهای فرونتال هنوز در کودکان شکل اصلی خود را به دست نیاورده است؛ این سینوسها از ۸یا ۹ سالگی شروع به کامل شدن میکنند وقبل از ان هنوز رشد نکردهاند. سینوزیت یک التهاب است که ترشحات طبیعی داخل بدن، به درستی تخلیه نمی شود و به مرور به صورت ناحیه متمرکزی از عفونت درمی آید و گندابی را در بدن درست می کند.محل تخلیه و انتقال ترشحات داخلی بینی است. اگربه علت گرفتگی بینی ترشحات خالی نشوند، ترشحات باقی میمانند و ملتهب و عفونی می شوند و سینوزیت ایجاد میشود. گاهی این التهاب ماندگار می شود که با یک سرماخوردگی کوچک کودک دچار ناراحتی عفونت زیادی می شود.

سرش سنگین شده است؟
اگر کودک ترشح پشت حلق، سرفه های مزمن و گلو درد دارد، مشکوک به عفونت سینوس است. کودکان بزرگتر با شروع عفونت سینوسی از سر درد و احساس سنگینی سر شکایت می کنند و گاهی نیز بر اثر این عفونت کودکان تب می کنند. این التهاب می تواند دهان کودکتان را حسابی بد بو کند.

آیا آلرژی دارد؟
یکی از شایع ترین علائم سینوزیت، سینوزیتی است که به نام سینوزیت آلرژیک شناخته می شود و به علت شباهت آن به سینوزیت معمولاپزشکان به اشتباه آنتی بیوتیک تجویز می کنند.  بیمار به علت الرژی همان علائم سرفه، خس خس سینه و التهاب کلیه هارا از کارمی اندازد؟ عفونت سینوسی هارا دست کم نگیرید برونش و مجاری تنفسی دارد. بینی اش می گیرد و بسته شدن
و نازک شدن سوراخهای تخلیه بینی باعث تجمع ترشحات در داخل سینوس می شوند، درنتیجه سینوس ملتهب می شود اما در بسیاری از موارد علت آن عفونت نیست و نیاز به آنتی بیوتیک ندارد و تنها با باز شدن مجاری مشکل حل میشود. اگر پای آلرژی وسط باشد فقط کافی است از اسپری بینی استفاده کنید و بینی را با سرم فیزیولوژیک شست وشو دهید.از راه بینی تنفسی کرده و درمان های خوراکی ضد حساسیت، داروهای آنتی هیستامین و… را انجام دهید تا کار به استفاده از آنتی بیوتیک هانرسد. اما اگر دیر به داد کودک برسید وعلائم شدت گرفته باشد، باید با نظر پزشک شروع به استفاده از آنتی بیوتیک کرد.

جراحی نیاز دارد؟
برخی پزشکان گوش و حلق و بینی ، مخاط بینی را که دچار التهاب مزمن شده را با انجام عمل جراحی میتراشند که جراحی نیز، راهکاری قطعی نیست و البته در مواردی که علت سینوزیت، آلرژی زمینه ای نباشد مشکل عفونت همچنان به قوت خود برجا خواهد ماند.

راه فرار هم دارد؟
برای پیشگیری راه تنفسی وهوایی کودک را باز نگه دارید و به او آموزش دهید تا همیشه از راه بینی تنفسی کند. زمانی که با بینی تنفسی می کند، بینی هوا را تا حدودی تصفیه، گرم و مرطوب کرده و بعد به مجاری پایین تر تنفسی می فرستد، درحالی که هنگامی که کودک از راه دهان تنفس می کند، هیچ یک از این فیلترها وجود ندارد و هوای سرد تصفیه نشده به ریه ها و برونشها میرود که امکان بیمار شدن کودک بیشتر است. برای تنفس از راه بینی، حواستان به باز بودن راه تنفسی کودک تان باشد؛ از بخور و شستوشوی بینی استفاده کرده و داروهای خوراکی ضد حساسیت و اسپری ها برای باز نگه داشتن راه بینی استفاده کنید. در فصول سرد، کلاه گرم که پیشانی و گونه ها را می پوشاند برای کودک تان بخرید و به هر ترفندی شده او را مجاب کنید تا همیشه هنگام بیرون رفتن از خانه، از کلاه استفاده کند. کلاه گذاشتن مانع ورود هوای سرد به دها آسیب پذیر کودک می شود.

عفونت گوش چیست؟
یکی از عفونت های شایع در کودکان، عفونت گوشی است که به علت تهویه نامناسب هوا در ناحیه گوش میانی که نام علمی آن شیپور استاش است، اتفاق می افتد. با انسداد راه بینی و راه تنفسی، هوا به راحتی از مسیرش عبور نمیکند و گوش دچار التهاب می شود. عفونت گوش معمولا با تب همراه است و درد گوش باعث بیقراری کودک می شود، عفونتهای دهان و دندان می تواند باعث عفونت گوش شود و عفونتهای تنفسی عفونت گوشی را ایجاد می کنند. انواع عفونت هایی که در نوزادی و کودکی هست، می تواند باعث عفونت های مختلف و خصوصا گوش شود.
عفونت گوش اگر به موقع درمان نشود، ممکن است به پاره شدن پرده گوش بینجامد. با پاره شدن پرده و احتمالاخروج ترشح از ان، درد گوش کودک به طور موقت تسکین پیدا می کند اما این پارگی ممکن است در شنوایی تأثیر بگذارد. در واقع ۳۰ درصد شنوایی کودک از طریق پرده صماخ صورت می گیرد و پارگی می تواند ۳۰ درصد کاهش شنوایی را برای کودک باقی بگذارد که تا بزرگسالی هم اثرش باقی بماند.اگراین پرده ترمیم نشده باشد، ممکن است در موقع شست وشو، اب از ناحیه سوراخ شده گوش وارد مجاری گوش میانی جمجمه و مغزشود و خطرات هم همراه داشته باشد که ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را داشته باشد.

می تواند حمام برود؟
درصورتی که پرده گوش پاره شده بود تا ترمیم آن در موقع استحمام از ابرهای گوش استفاده کنید یا با پنبه که آغشته به وازلین است، گوش را چرب کنید تا آب به هیچ عنوان به گوش وارد نشود. اگر کودک تان علائم این عفونت را داشت، خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید تا گرفتار مشکلات بدی نشوید. دارو را به مدت هفت تا ۱۰ روز به طور منظم استفاده کنید.

عفونت قلب را از کار می اندازد؟
عفونتهایی وجود دارد که در بزرگسالی باعث روماتیسم قلبی می شوند. شاخص ترین ان تب روماتیسمی است که بیشتر در کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال اتفاق می افتد. این تب به دنبال گلودرد چرکی که به موقع با پنی سیلین درمان نشده باشد، ایجاد می شود و آزردگی و عفونت را در بافت قلبی به جا می گذارد. عفونتهای ویروسی دیگر، مثل ویروس کوکسباکی و آدنوویروس که با عفونت گوش یا چشم همراه اند، گاه مانند یک سرماخورگی ساده بروز می کنند. اگر کودک شما نسبت به سرماخوردگی واکنشی تندی نشان دهد، به طوری که ماهیچه قلب آن درگیر شده باشد
باید نسبت به درمان آن وسواسی به خرج دهید. گاه با ایجاد این ویروس ها که مانند یک سرماخوردگی ساده است و با خس خسی سینه و آبریزش و سرفه همراه است، ماهیچه قلب بزرگ و گشاد می شوند و پمپاژ خون به درستی انجام نمی شود و حتی ممکن است به مرگ کودک هم منجر شود.پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان، در زمینه پرستاری از کودکان در منزل آماده ی خدمت رسانی میباشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری