بلاگ

عفونت پستان

عفونت پستان

عفونت پستان : عفونت پستان یا ماستیت بیشتر در میان مادرانی شایع است که شیردهی پستانی انجام می دهند. برخی از بانوان غیر شیرده نیز ممکن است به ماستیت مبتلا شوند. آمار نشان می دهد یک نفر از 10 مادری که شیردهی پستانی انجام می دهند، در سه ماه ابتدایی شیردهی از عفونت پستان رنج می برند.

در این  شرایط پزشک با تجویز آنتی بیوتیک و توصیه به استفاده از کمپرس آب گرم می تواند عفونت را از بین ببرد. عفونت پستان می تواند موجب التهاب، قرمزی، درد و سوزش شود، با این حال برخی از مادران علائم شبه آنفولانزا مانند درد، کوفتگی و تب و لرز را نیز تجربه می کنند.

 

ماستیت چیست؟

عفونت پستان که موجب تورم، درد، قرمزی و گرمای پوسن پستان نام دارد. به طور معمول عفونت همیشه با تب و لرز همراه است. اگر چه عفونت پستان بیشتر در میان مادران شیرده شایع است، اما می تواند در بانوانی کهشیردهی نمی کنند نیز بروز کند. اگر این عفونت به دلیل شیردهی ایجاد شود، ماستیت شیردهی نامیده می شود و سه ماه ابتدایی نولد نزواد شایع تر خواهد بود. این نوع عفونت پستان می تواند در هر زمانی از یک سال ابتدایی شیردهی رخ دهد. عفونت پستان می تواند همراه با کسالت شدید، خستگی مفرط و درد و بیحالی شبیه به علائم آنفولانزا باشد، به همین دلیل برخی از مادران با روبرو شدن با این شرایط شیردهی پستانی را متوقف می کنند. باید بدانید که ادامه دادن به شیردهی اهمیت بسیاری دارد، زیرا عفونت به نوزاد منتقل نمی شود و اختلالی در جریان شیر نیز ایجاد نمی کند. با این خال با پزشک نیز مشورت کرد تا بی خطر بودن مصرف آنتی بیوتیک در دوران شیردهی اطمینان حاصل کنید.

علائم عفونت پستان

ماستیت نوعی ععفونت پستان است که موجب التهاب پستان می شود و دارای علائم زیر خواهد بود:

 • ورم
 • قرمزی
 • سفتی
 • سوزش
 • توده سفتی که از انسداد مجرای شیر ایجاد شده.

علائم مشابه به عفونت شامل:

 • تب
 • بی حالی
 • درد عضلانی
 • سر درد
 • لرز

دلایل ایجاد ماستیت

تجمع شیر در بافت پستان موجب بروز عفونت پستان می شود زیرا بدن شما به سرعت در حال تولید شیر است ، اما آن را در مجاری خود نگه می دارد، به این شرایط گرفتگی  مجرای شیر گرفته می شود . این امر می توان به این معنا باشد که نوزاد هنگام شیر خوردن نوک پستان را به طور صحیح در دهان نمی گیردو نمی تواند شیر پستان را خالی کند. اگر نوزاد نتواند نوک پستان را بدرستی به دهان بگیرد، می تواند موجب درد و سوزش نوک پستان شود و ممکن است دیگر نتوانید براحتی به پهلو دراز کشیده و به او شیر دهید، به این ترتیب شیر در بافت پستان انباشته شده و موجب گرفتگی مجاری می شود ودر نتیجه منجر به عفونت می گردد. نوزادانی که تنها از یک پستان شیر می خورند، اغلب موجب بورز این عفونت در مادران می شوند.

عوامل ایجاد ماستیت

 • سختگیری از برنامه زمانی شیردهی
 • فاصله زمانی طولانی بین دو نوبت شیردهی
 • خوابیدن نوزاد در تمام شب
 • سوتین یا لباس تنگ
 • خوابیدن روی پستان ها
 • جراحت پستان
 • ترک نوک پستان

اگر برای اولین بار در زندگی شیردهی پستانی انجام می دهید ، احتمال ابتلا به ماستیت در شمار بسیار بالاست. مادرانی که دومین و یا سومین نوزاد خود را شیر می دهند، کمتر در معرض این عفونت قرار دارند. اگر از پستانک یا شیر خشک مکمل برای نوزاد استفاده می کنید، بهتر است بدانید که نوزاد در این صورت تمایل کمتری به نوشیدن شیر شماخواهد داشت و در نتیجه با تجمع شیر در پستان خود روبرو خواهید شد. علاوه بر موارد بالا ، عارضه ای دیگری وجود دارد به نام «چسبندگی زبان به کف دهان» که اگر نوزاد زبان کوتاهی داشته باشد نمی تواند نوک پستان را بدرستی به دهان بگیرد و در نتیجه شیر کمتری نیز از پستان می مکد».

درمان ماستیت

ماستیت نوعی عفونت است که نیاز به معاینه پزشک و درمان دارویی دارد:

 • داروی آنتی بیوتیک: پزشک معمولا در این ظرایط به مدت 10 تا 14 روز داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند، 24 تا 48 ساعت پس از شروع دارو کمی بهبود می یابید. در صورت بهتر شدن نیز باید داروها را به طور کامل و مرتب مصرف کنید، در غیر این صورت عفونت دوباره باز می گردد.
 • داروی مسکن: ممکن است پزشک برای التیام درد داروی مسکن مناسب دروان شیردهی تجویز کند، مممکن با تجویز پزشک بتوانید برای تسکین درد و التهاب پستان از داروهای استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

درمان خانگی ماستیت

 1. ادامه شیردهی

اگر دچار عفونت پستان شده اید، ادامه ی شیردهی پستانی با همان پستان اهمیت ویژه ای دارد. این کار به جریان پیدا کردن شیر، کاهش فشار روی بافت پستان و به درمان سریع تر آن کمک زیادی میکند. به طور مرتب طرز صحیح به دهان گرفتن پستان توسط نوزاد را بررسی کنید و اگر به کمک نیاز داشتید حتما با مشاور شیردهی صحبت کنید.

اگر شیردهی را قطع کنید، تجمع شیر در پستان زیاد می شود و منجر به وخامت عفونت می گردد. اما اگر ادامه شیردهی در طی چند روز به بهبود شما کمک نکرد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 1. کمپرس آب گرم جریان خون و شیر کمک کند. گرچه اینکار موجب آرام بخشی این ناحیه میشود اما ممکن است قرمزی و سوزش را افزایش دهد، بنابراین سعی کنید در فواصل مختلف روز از آن استفاده کنید. دوش آب گرم و یا کمپرس یخ می توانند به کاهش سوزش و التهاب کمک کنند.
 1. سایر روش ها:
 2. به نوزاد خود اجازه دهید تا هر میزانی که می خواهد شیر بخورد. میزان شیردهی پستانی نباید کمتر از 8 نوبت در روز باشد، میزان مناسب  آن 12 نوبت در روز است.
 3. اگر نوزادتان به اندازه کافی شیر نمی خورد، باید بوسیله پمپ شیر اضافی را از پستان خارج کنید. این کار به دردناشی از ترک نوک پستان نیز کمک خواهد کرد.
 4. به میزان کافی استراحت کنید و مایعات فراوان بنوشید.
 5. تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید از لبای های گشاد و سوتین های ورزشی استفاده کنید.
 6. هنگام شیردهی اطراف پستان را به سمت نوک آن ماساژ دهید، با این کار به جریان شیر فشار وارد می کنید و حرکت آن را سرعت می بخشید، احتیاط کنید فشار زیادی وارد نکنید.

نکته آخر

اگر مایع عفونی از پستان خارج می شود، نباید پستان را فشار دهید زیرا این کار موجب پخش شدن عفونت می شود، در عوض بگذارید مایع از نوک پستان خارج شود، سپس آن را به آرامی بشویید، بگذارید پس از چند دقیقه خشک شود، در این شرایط بهتر است از پد جاذب  شیردهی در داخل سوتین خود استفاده کنید تا ترشحات عفونی را به خود بگیرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری