بلاگ

علائم هشداردهنده دیابت در مردان

علائم هشداردهنده دیابت در مردان

علائم هشداردهنده دیابت در مردان : گرچه غالبا بیماری دیابت با علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل، تکرار ادرار، بی حوصلگی و … شناخته می شود باید توجه داشت بعضی شرایط جسمانی نیز می تواند به عنوان زنگ خطر تلقی شود و اقدام در جهات درمان ضوعیت جسمی در اولویت قرار گیرد.

در این زمینه مسلما بعضی از علائم مختص آقایان است که با توجه به اهمیت هفته جهانی سلامت مردان و دیابت بهتر است کمی دقیق تر به آنها بنگریم.

دیابت در مردان

اختلالات نعوظ

به دلیل آسیب های اعصاب و عروق ناشی از افزایش غیر طبیعی قند خون، دیابت را باید عاملی دانست که زمینه خطر اختلالات نعوظ را 3 برابر می کند.

نتایج نشانگان متابولیک از این مشکل رنج می برند و قطعا در روابط جنسی آنها تاثیر می گذارد. با شروع این علامت حتما نیاز به مشورت با پزشک خواهد بود که خوشبختانه اقدامات درمانی موثری برای رفع آن وجود خواهد دارد.

عفونتهای قارچی

یکی از بیماری هایی که معمولاًچندان تصور نمی شود. مردان را مبتلا کند، عفونتهای قارچی در نوحی تناسلی است، حال آنکه قند خون بسیار بالا زمینه رشد و تکثیر قارچ ها را تسهیل می کند که بیماری هایی شبیه عفونت های زنانه را در پی دارد.

خستگی

گرچه تکرر ادرار در طول شب عامل خستگی فرد می شود، قند خون نیز به تنهایی عامل ایجاد خستگی خواهد بود . میزان انسولین کافی باعث نفوذ گلوکز به سلول های خونی و تامین انرژی مورد نیاز بدن برای عملکرد های مختلف می شود.

در اغلب بیماران خستگی از یک سال پیش از تشخیص بیماری احساس می شود. به همین دلیل توصیه می شود در صورت خستگی بدون دلیل و غیر عادی با پزشک مشورت شود.

زمینه خانوادگی ابتلا به دیابت

ابتلای چند نفر از اعضای خانواده علامت زودهنگام دیابت یا احتمال پیشرفت این بیماری در مردان است.

نتایج مطالعه ای که چندی پیش روی 8 هزار نفر با زمینه خانوادگی دیابت نوع 2 انجام گرفت نشان می دهد چنین افرادی 26 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا  قرار دارند.

از همین رو در این شرایط لازم است کنترل منظم قندخون هر سه ماه کنار شیوه زندگی سالم رعایت شود.

دردقفسه سینه هنگام فعالیت جسمانی

اختلالات متابولیک مرتبط با پیش دیابت مانند پرفشاری خون زمینه خطر بروز دردهای قفسه سینه یا ایسکمی را افزایش می دهد.

در این صورت فرد حین انجام فعالیتهای سنگین غیر معمول چنین دردی را احساس می کند، نکته مهم راجع به فعالیتهای جسمانی و ورزش این است که همواره باید تعادل را رعایت کرد و به طور تدریجی بر شدت و مدت تمرینات افزود که البته در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای حتما مشورت با پزشک توصیه می شود.

انزال زودرس

نشانگان متابولیک به عنوان عامل خطر دیابت نوع 2، علاوه بر اختلالات نعوظ بر جنبه های دیگر روابط جنسی نیز تاثیر می گذارد.

انزال زودرس مورد دیگری است که در واقع علامت دیابت نوع 2 در مردان محسوب می شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهد 23 درصدبیمارن دیابتی از انزال زودرس و 5 درصد نیز از مشکلات انزال رنج می بنرد.

اصلاح شیوه زندگی با انجام فعالیتهای ورزشی مناسب و کاهش وزن میتواند کنار روش های درمان، به بهبود وضعیت سلامت جنسی این گروه از بیماران کمک کند.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بیماری دیابت در بعضی افراد بدون هیچ علامت هشداردهنده ای پیشرفت می کند و ممکن است بیماری طی 6 یا 7 سال به آرامی پیشرفت کند.

از همین رو، مراجعات پزشکی منظم و بررسی های دوره ای اهمیت دارد. از طرفی ، ضرورت معاینات کافی و بررسی همه جانبه های سلامت نیز باید از طرف پزشک مد نظر قرار گیرد زیرا بر اساس مطالعات سال 2017 میلادی، تنها 6 درصد پزشکان در اولین مراجعه فرد همه عوامل خطر برای تشخیص بیماری را راعایت می کنند.

در رابطه با آموزش های لازم برای این موضوع از  پرستار بیمار  راهنمایی بخواهید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری