بلاگ

علائم کم آبی بدن

علائم کم آبی بدن

علائم کم آبی بدن : کم آبی بدن به خصوص در صورت شدید بودن می تواند منجر به بروز عوارض و مشکلات عدیده ای در بدن شود. این مساله به خصوص در دوران حساس بارداری از اهمیت و ضرورت بیشتری برخوردار است . به همین دلیل مادران باردار باید به منظور حفظ سلامت خود و جنین حداقل 8 لیوان آب و مایعات در روز بنوشند.

 

کم آبی

در اغلب موارد می توان با مصرف مقادیر کافی آب و مایعات از بروز مشکل کم آبی در این روزان پیشگیری کرد. درجات شدید کم آبی نیازمند توجه و نظارت فوری پزشک بوده و در صورت ابتلا بستری شدن در بیمارستان به منظور افزایش سطح مایعات و الکترولیت های از دست رفته بدن ضرورت خواهد یافت.

دلایل

در سه ماهه اول بارداری شایع ترین علت کم آبی بدن ناشی از عارضه تهوع صبحگاهی است در این شرایط عدم جبران مایعات از دست رفته به سرعت به مشکل کم آبی بدن در این دوران منتهی خواهد شد. در استفراغ های وخیم حاملگی که باعث عدم تحمل خوردن یا نوشیدن می شود کادر به منطور دریافت مایعات درون وریدی در بیمارستان بستری خواهد شد. مواجهه با مشکل کم آبی بدن در مقاطع بعدی بارداری اغلب به دلیل عدم دریافت آب و مایعات کافی بوده و با نوشیدن مقادیر کافی مایعات در این دوران به راحتی بر طرف می شود. و در نهایت تعریق بدن خواه به دنبال انجام ورزش و فعالیت های بدنی و یا در اثر گرمای زیاد هوا از دیگر علل ابتلا بدن به مشکل کم آبی به شمار می رود.

علائم

تشنگی شایع ترین علامت مواجهه بدن با مشکل کم آبی است. بنابراین بهتر است بدون آنکه منتظر بروز علائم تشنگی در خود باشید در فواصل منظم روز آب و مایعات کافی مصرف کنید. زیرا غلبه احساس تشنگی بر شما در اصل زنگ خطری برای کم شدن آب بدن بوده و نشانه این است که بدن در وضعیت هشدار قرار دارد. علاوه بر آن احساس تهوع، کبودی لب ها، سردرد، سرگیجه، خشکی دهان و رنگ تیره ادرار نیز از دیگر نشانه های ابتلا بدن به مشکل کم آبی به شمار می روند.

عوارض

اطمینان از آبرسانی کافی به بدن در این دوران نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بارداری دارد. به گزارش انجمن بارداری آمریکا مواجهه با مشکل کم آبی در این دوران می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر صقط جنین و یا  زایمان زودرس در مادران باردار شود. عدم مصرف مایعات کافی سبب بروز کاهش حجم خون بدن خواهد شد. که این مساله نیر به نوبه خود افزایش هورمون اکسی توسین و در نتیجه بروز انقباضات رحمی را به دنبال خواهد داشت . علاوه بر آن مصرف اب و مایعات کافی در این دوران برای حفظ سطح مایع آمینوتیک ضروری است. چرا که کاهش سطح مایع آمینوتیک با ایجاد مشکلاتی در رشد جنین همراه است.

نظارت و مراقبت

علاوه بر آن مشاهده رنگ تیره ادرار نیر راه آسان دیگری باری تشخیص میزان گم آبی یا هیدراته شدن بدن است ادرار شما در حالت عادی باید به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. تند بودن بوی ادرار و تیره و  کدر بودن رنگ آن می تواند نشان دهنده مشکل کم آبی یا هیدراته شدن بدن باشد. در این صورت میزان مصرف مایعات خود را در طول روز افزایش دهید تا هنگامی که ادرار شما به رنگ طبیعی و روشن و شفاف اولیه بازگردد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری