بلاگ

علایم بیماری ام اس

علایم بیماری ام اس

علایم بیماری ام اس : افراد مبتلا به بیماری ام‌ اس دارای علائم گوناگونی هستند، بنابراین علائم مذکور علائم عمومی به شمار می‌شوند؛

ممکن است شخص مبتلا به ام اس یک یا دو مورد از دسته‌بندی‌های اصلی بالا را در دوره‌ی اولیه‌ی پیشرفت بیماری به عنوان علائم اولیه از خود بروز دهد؛

سایر علائم ممکن است در مراحل بعدی بیماری ظاهر شوند یا به طور کلی ظاهر نشوند. با وجود این، بیماری ام اس نوعی بیماری است که به آهستگی پیشرفت می‌کند و هیچ درمان شناخته شده‌ای نیز برای آن وجود ندارد. هدف درمان‌های مربوط به ام اس کاهش و / یا کنترل علائم آن است.

علایم و نشانه های ام  اس

از آن‌جا که این بیماری التهابی خود ایمنی ممکن است برخی آکسون‌های غلاف میلین موجود در دستگاه عصبی مرکزی را در هر نقطه‌ای از بدن مورد حمله قرار دهد، موقعیت (و شدت) هر حمله می‌تواند متفاوت باشد.

از این جهت، علائم یک حمله‌ی ام اس می‌تواند از یک بیمار تا بیمار دیگر کاملا متفاوت باشد و هم‌چنین می‌تواند تقریبا در هر نقطه‌ای از بدن بروز کند.

اولین نشانه و علامت معمول این بیماری غالبا تغییر در ادراک حسی (خواب رفتگی یا پاراستزی) تقریبا در هر نقطه‌ای از بدن است. سایر علائم اولیه‌ی بیماری ام اس عبارت هستند از:

الف. خستگی مفرط
ب. ضعف
پ.احساس گزگز در اندام
ت. تاری دید
ث. درد (ماهیچه‌ای و عصبی)

متاسفانه، بسیاری از این علائم (که شرح خواهیم داد) می‌توانند در فرایند پیشرفت سایر بیماری‌ها نیز اتفاق بیفتند، بنابراین در این میان، تشخیص نسبی بیماری ام اس با حذف سایر شرایط و وضعیت‌ها حائز اهمیت است.

فرایند تشخیص بیماری ام اس شامل ارزیابی سابقه‌ی پزشکی بیماری، انجام آزمایش خون، انجام آزمایشی جهت اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی در مغز یا سایر نواحی بدن بیمار، انجام ام‌آر‌آی و تحلیل مایع مغزی نخاعی است که همه‌ی این‌ها توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می‌شوند.

این آزمایش‌ها احتمالا به این جهت صورت می‌گیرند که ام اس را از سکته‌ی مغزی و تیروئید تفکیک کنند – این‌ وضعیت‌ها باعث ایجاد ناراحتی‌ها یا سایر بیماری‌های ناتوان کننده‌ای می‌شوند که علائم شبیه علائم بیماری ام اس ایجاد می‌کنند.

علایم بیماری ام اس : مشکلات بینایی

الف. ناراحتی چشم
ب. از دست دادن قوه‌ی بینایی (معمولا از یک چشم آغاز می‌شود)
پ. دو بینی
ت. حرکات چشم غیر قابل کنترل
ث. التهاب عصب بینایی

مشکلات جنسی

الف. کاهش ترشح مواد روان کننده‌ی واژن
ب. مشکلات نعوظ در مردان

مشکلات تعادل، تفکر، و هیجانی

الف. از دست دادن قدرت شنوایی
ب. ایجاد مشکلات در نگه داشتن تعادل
پ. سرگیجه
ت. دشواری در استدلال و حل مشکلات (مشابه‌ی علائم اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی)
ث. افسردگی
ج. از دست دادن حافظه
چ. ضعف قدرت تصمیم‌گیری و نتیجه‌گیری
ح. ناتوانی در تمرکز
خ. زوال عقل

بی حسی، گزگز، و درد

الف. گزگز، سوزش، یا احساس حرکت یک خزنده روی دست‌ها و پاها
ب. اسپاسم ماهیچه‌ای دردناک
پ. درد در ناحیه‌ی صورت
ت. پرش یا حرکات ناگهانی ماهیچه‌ی صورت

داشتن پرستار بیمار برای این بیماران می تواند کمک بزرگی به انها باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری