بلاگ

عوارض عصبی حاصل از دیابت

اختلالات عصبی ناشی از دیابت یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات این بیماران است که مرگ و میز آنها را بالا می برد. عوارض عصبی ناشی از دیابت، گوناگون و متعدد هستند. دیابت با آسیب مستقیم سلولهای عصبی و نیز با تخریب و تنگی عروق که به مغز و اعصاب محیطی، خون می رسانند موجب پیدایش عوارض عصبی کوناگون می شود . شایعترین فرم اختلالات عصبی دیابتی ها به صورت احساس کرخی و مور مور و گز گز شدن دست و پا است که درست در محل قرار گیری جوراب و دستکش می باشد و لذا به آن ضایعه ی عصبی با لگوی جوراب – دستکش می گویند.این اختلال حس منجر به زخم شدن پا، آسیب و آرتروز مفصل زانو و مچ پا و دست نیز می شود و گاه با درد شدید نیز همراه است به طوری که بیمار برای تسکین آن دست و پای خود را مرتباً تکان می دهد یا به زمین و دیوار می کوبد. دردها در بسیاری از موارد خود به خود ظرف 6 تا 12 ماه بر طرف می شود.

عوارض عصبی دیابت

برای تسکین درد از داروهایی نظیر فنی تویین، کاربامازپین، آمی تریپتلین و فلوفنازین با اجویز پزشک استفاده می شود. آسیب اعصاب حرکت دهنده ی چشم نیز شایع است و منجر به درد دور چشم، انحراف چشم به چپ یا راست و دو بینی می شود. این اختلال معمولاً به طور ناگهانی عارض می شود و عموماً ظرف 3 تا 12 ماه خود به خود بر طرف می گردد.

آسیب اعصاب داخلی و خودکار که کنترل تنفس، ضربان قلب، حرکات معده و روده و مثانه را بر عهده دارند موجب دردهای شدید و ناگهانی در شکم، قفسه ی سینه و پهلوها و تسلسل ادرار، احتباس ادرار و یبوست شدید می شود. اختلال ریتم قلب و اختلال عروقی ناشی از آسیب اعصاب کنترل کننده ی عروق به صورت تپش قلب، نامنظمی ضربان قلب، تند یا کند زدن قلب و سرگیجه و سیاه شدن جلو چشم هنگام برخاستن از زمین تظاهر می کند.

تخریب عروق مغزی در اثر اسنداد یا پارگی ناگهانی آنها موجب سردرد شدید و اغتشاش شعور و گیجی می شود که ظرف چند دقیقه فرد را به حالت اغما می برد. این در واقع همان سکته ی مغزی است که شدیدترین آسیب عصبی دیابت می باشد و گاه منجر به مرگ می گردد. در این حالت باید بیمار را به سرعت به یک بیمارستان که دارای بخش اورژانس اعصاب باشد منتقل نمود و تحت دمران قرار داد. پس از حصول مجدد هشیار معمولاً یکطرف بدن بیمار فاقد حس و حرکت طبیعی است و ممکن است حرف زدن و کنترل مدفوع و ادرار و تعادل بدن نیز مختل  شده باشد که خوشبختانه با مصرف داروهای ویژه یی که پزشک تجویز می کند و فیزیوتراپی ظرف چند ماه معمولاً این ضایعات تا حد زیادی بر طرف می گردد.

بهترین درمان ضایعات عصبی دیابت، پیشگیری از بروز یا پیشرفت آنها با کنترل پیگیر قند خون، فشار خون و چربی خون است. بیماران دیابتی باید مرتباً تحت نظر پزشک باشند و قند و چربی و فشار خون خود را کنترل نمایند و با مصرف داروهای لازم و رعایت توصیه های غذایی و ورزشی و پرهیز از سیگار و نمک و چربی، از ابتلای خویش به چنین عوارض مزاحم و خطرناکی پیشگیری نمایند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری