بلاگ

عوارض قلبی – عروقی حاصل از دیابت

عوارض قلبی – عروقی حاصل از دیابت

عوارض قلبی – عروقی حاصل از دیابت : مبتلایان به دیابت خیلی بیشتر و زودتر از افراد عادی دچار تنگی عروقی می شوند که ناشی از رسوب مواد قندی و چربی در رگها و آسیب جدار آنها است. در اثر این آسیب عروق، خون به قلب، مغز و اندام ها نمی رسد و لذا فرد دچار افزایش فشار خون، دردهای قلبی، سرگیجه و سردرد و حتی سکته ی مغزی، زخم های مزمن و مقاوم در انگشتان دست و پا می شود.

از آنجا که انسداد عروق نسبی ناشی از تصلب شرایین در بیماران دیابتی بسیار شایع است و زودتر از افراد عادی پیش می آید این افراد باید همواره از خودن نمک و کشیدن سیگار بپرهیزید، اضافه وزن نداشته باشند، عصبی نشوند و از مشاغل پر استرس دوری کنند، چربی کم بخورند، قند و چربی خون خود را همواره اندازه گیری کنند و مرتباً تحت نظر  پزشک باشند، سبزی و میوه زیاد بخورند، از ورزش های سنگین از قبیل وزنه برداری و پرورش اندام خودداری نمایند و ورزشهای سبک از قبیل پیاده روی انجام دهند.

 

عوارض قلبی – عروقی دیابت

اگر چربی خون بالا باشد به سرعت موجب پیشرفت تنگی عروق و در نتیجه افزایش فشار خون، دردهای قلبی و زخمهای انگشتان پا می شود، لذا باید مصرف چربی را محدود کنید، گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید. پوست مرغ را پیش از طبخ، از آن جدا کنید، به جای روغن جامد از روغن های گیاهی مایع استفاده کنید، حتی المقدور به جای سرخ کردن غذاها، آنها را آب پز یا کبابی کنید و به پزشک مراجعه نمایید تا با توصیه های دیگر در صورت نیاز، یا دادن داروهای ویژه ی پایین آوردن چربی خون، شما را معالجه نماید. افزایش چربی خون، بیشتر در کسانی پیش می آید که قند خون آنها به خوبی کنترل نشده و بالا است. لذا با کنترل دقیق و همیشگی قند خون می توانید چربی را همیشه پایین نگاه دارید و از بروز تصلب شرایین بکاهید.

اولین علامت تصلب شرایین به صورت افزایش فشار خون به حد بالاتر از 14/8 است یعنی با عدد ماکزیمم بالاتر از 16 یا عدد مینیمم بالاتر از 8 به عبارت دیگر اگر فشار خون فردی 14/10 باشد، بالاتراز ححد طبیعی و نیز 18/8 باشد بالاتر از حد نرمال محسوب می گردد. معمولاً تا فشار حدود 16/9 را با پیاده روی، پرهیز از نمک، پایین آوردن قند و چربی خون، پرهیز از چربی ها و غذاهای سنگین، مصرف سبزی و میوه به ویژه موز و گربپ فروت می توان به حد نرمال رساند ولی اگر فشار، بالاتر از 16/9 برود باید داروهای ضد فشار خون به تجویز پزشک مصرف شود.

به دنبال تصلب شرایین، ظرف چند سال، عروق قلبی، تنگ و دچار انسداد نسبی می شوند لذا هنگام فعالیت یا عصبانیت که قلب، تندتر می زند و نیاز به خون بیشتری دارد این خون به آن نمی رسد و قلب دچار درد شدید و گاه اختلال ریتم به صورت تندتر یا کندتر یا نامنظم شدن ضربان می شود. این درد معمولاً در سمت چپ قفسه سینه، پشت جناغ سینه، دست چپ و گاهی تا فک تحتانی است. درد قلبی منتشر و فشارنده است و معمولاً با رنگ پریدگی و تعریق همراه می شود و با استراحت بر طرف می گردد. کسانی که دچار این دردها هستند حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص قلب نیز باشند و با گرفتن نوار قلبی و دادن داروهای لازم تحت کنترل قرار گیرند. قرص نیتروگلیسیرین زیر زبانی یکی از مهمترین داروهایی است که این افراد باید مصرف کنند. این قرصها را باید هنگام بروز درد قلبی، یک عدد زیر زبان گذاشت و در صورت عدم بهبود درد پس از 5 دقیقه قرص بعدی را قرار داد و در صورتی که تا 4 قرص، همراه با استراحت، درد بر طرف نشد باید فرد بدون هیچ حرکت اضافی، به بیمارستان منتقل شود زیرا احتمال بروز سکته ی قلبی در این موارد بسیار زیاد است. کسانی که دردهای قلبی پیدا کرده اند علاوه بر تمام توصیه هایی که تاکنون گفته شده باید از هر گونه فعالیت بدنی که موجب درد قلبی شود و همچنین از هر گونه عصبانیت و کم خوابی، مصرف سیگار و چربی و نمک و قهوه بپرهیزند.

در مواردی که عروق قلبی به شدت دچار تنگی شده باشند، تنها راه علاج، عمل جراحی مخصوص موسوم به “بای پس by pass” است که در آن ، از سیاهرگ های پا به رگ های قلب پیوند می زنند به گونه یی که خون به جای عبور از شریان تنگ شده ی قلبی، از سیاهرگ بگذرد. نتیجه ی عمل معمولاً برای چند سال رضایت بخش است ولی احتمال رسوب چربی در سیاهرگ و انسداد آن وجود دارد لزا افرادی که تحت این عمل جراحی نیز قرار می گیرند باید پرهیز داشته و قند خون خود را تحت کنترل همیشگی داشته باشند. یکی دیگر از عوارض تنگی عروقی ناشی از دیابت، تنگی عروق مغزی است که موجب سر درد، کاهش حافظه، واس پرتی، سرگیجه های گهگیر، و گاه سیاه رفتن جلو چشم می شود.

اگر افزایش فشار خون و تنگی عروق بارعایت نکات بهداشتی فوق و کنترل قند خون، معالجه نشود به تدریج موجب تنگی شدید عروق مغزی و گاه بروز سکته ی مغزی می شود که با سر درد شدید و اغما بروز می کند و منجر به فلج شدن یک دست و یک طرف صورت و یا فلج شدن کامل یک طرف بدن می شود.

عارضه ی شایع دیگر که در اثر تصلب شرایین ناشی از دیابت پی می آید، زخم شدن انگشتان دست و پا است. این زخمها در اثر نرسیدن خون کافی به ویژه به قسمتهای تحت فشار بدن به خصوص انگشتان پا است که در اثر کم خونی، بسیار دیر بهبود می یابد و چون افراد دیابتی به عللی، دچار ضعف ایمنی نیز هستند معمولاً این زخمها، ولو بسیار کوچک، عفونی می شوندو گاه تنها راه جلوگیری از پیشرفت آنها، قطع عضو است. بنابراین به عنوان یک اصل کلی در پزشکی، بهترین راه علاج زخم های پا در دیابتی ها، جلوگیری از پیدایش آنهاست. برای جلوگیری از بروز این زخمها باید فشار خون  خود را همواره کنترل کنید، وزن اضافی را بر طرف کنید، کفشهای نرم و مناسب بپوشید، پاها را مرتباً شستشو و ماساژ دهید، در زمستان جوراب گرم بپوشید، در گرفتن ناخن ها بسیار بسیار دقت کنید زیرا ناخن ها نباید نباید بلند شوند و نیز نباید خیلی کوتاه گرفته شوند و موقع کوتاه کردن انها اگر زخم کوچکی تصادفاً در انگشت ایجاد شود می تواند منجر به قطع عضو گردد به طور کلی حتی مطابق قوانین سخت پزشکی باید ” پزشک یا شخص مجرب و ماهر، ناخن های افراد دیابتی را کوتاه کند و نباید خودشان این کار را انجام دهند”  مصرف نمک و چربی را بسیار محدود کنید، از ایستادن طولانی بپرهیزد، میوه و سبزی بخورید، از کشیدن حتی یک سیگار خودداری کنید، هرگز پای خود رابا آب داغ نشویید، برای خشک کردن پاها پس از شستشو از حوله ی نرم استفاده کنید، اگر حس پاهایتان کم شده و گاه احساس مور مور و گز گز می کنید به علت کم خونی پا است  و باید باپزشک در مورد نوع کفش خود مشورت نمایید، کفش های ارزان و راحت و نرم،  مناسبترین کفشها هستند، هرگز با پای برهنه روی زمین راه نروید، در محل های شنا  و کنار دریا مراقب پاهای خود باشید، هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک روی پاها نمالید، اگر روی پای خود، تاول یا بریدگی با زخم عفونی یا جوش عفونی مشاهده کردید فوراً به پزشک اطلاع دهید. دیابتیها معمولاً درد را خوب حس نمی کنند و لذا بسیاری از اوقات  پس از چندین روز تصادفاً به رخم پای خود پی می برند چرا که اختلال اعصاب و عروق موجب می شود که درد را به خوبی حس نکنند. لذا بهتر است هر روز  پاهای خود را مشاهده و بررسی کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری