بلاگ

عوارض مصرف انسولین

 

عوارض مصرف انسولین

عوارض مصرف انسولین : عارضه ی مصرف انسولین، افت شدید قند خون است که در اصطلاح پزشکی “هیپوگلیسمی” نامیده می شود. علایم اصلی افت قند خون شامل احساس دل ضعفه، مالش سردل، تمایل شدید به خوردن غزا به ویژه مواد قندی و شیرین، رنگ پریدگی، سردی پوست، عصبانیت و بی قراری، لرزش دست، عرق کردن، تپش قلب و اضطراب است که اگر در این مرحله به بیمار قند کافی از راه خوراکی یا تزریق داده نشود، دچار گیجی، سردرد، ضعف، دو بینی، پرخاشگری، ناهماهنگی حرمات، تشنج و اغما می شود.

 

مصرف انسولین

گاه ممکن است قند خون در طی شب، هنگام خواب کاهش پیدا کند که در این صورت علایم آن به شکل سر درد صبحگاهی، تعریق شبانه، کابوسهای وحشتناک و حتی پریدن از خواب، سبک شدن خواب، خستگی و ضعف صبحگاهی، و خروپف می باشد.

در هر یک از این موارد باید مصرف انسولین تحت نظارت پزشک کاسته شود و بی درنگ به بیمار قند خوراکی و در موارد شدید، قند تزریقی داده شود. حداقل کاری که در این مواردمی توان انجام داد، خوراندن مواد قندی از قبیل آب قند غلیظ، چای نبات، شکلات و شیرینی و استراحت کردن وی است. شایعترین علت کاهش قند خون، نخوردن یک وعده غذا است. بیماران مبتلا به دیابت نوع اول که انسولین تزریق می کنند باید رژیم غذایی منظم داشته باشند، روزه نگیرند، از فعالیت بدنی سنگین بپرهیزند. از جمله علل دیگر کاهش شدید قند خون عبارتند از:

  • ورزش سنگین
  • نارسایی کلیوی
  • نارسایی غده ی فوق کلیوی
  • بهبود یافتن دیابت

به طور کلی اگر اغمای ناشی از افت قند خون به موقع درمان نشود و یا به طور خلاصه تصور شود که قند خون بیمار بالا رفته و به علت افزایش قند دچار اغما شده و لذا اشتباهاً به بیمار انسولین تزریق شود احتمال مرگ وی زیاد خواهد بود. در حدود 7 درصد مبتلایان به دیابت نوع اول در اثر افت قند خون جان خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید که بروز کاهش قند خون در هر چند هفته یکبار به ویژه اگر شدید نباشد یا به دنبال نخوردن یک وعده غذا یا انجام کار سنگین باشد نیازی به کاستن انسولین مصرفی ندارد ولی اگر شدید یا مکرر باشد باید مقدار مصرف انسولین تزریقی را با نظارت پزشک کاهش داد.

عارصه ی دیگر مصرف انسولین، مقاوم شدن بدن نسبت به آن است. مقاومت به انسولین بنا به تعریف به مواردی اطلاق می شود که بیمار به بیش از 200 واحد انسولین در روز برای کنترل قند خون خود نیاز داشته باشد. علت اصلی مقاوم شدن بدن نسبت به انسولین، حساس شدن سیستم ایمنی نسبت به انسولین و ترشح آنتی کر بر علیه آن است که موجب خنثی شدن عملکرد انسولین می گردد. به طور کلی 1 درصد از دیابتی هایی که انسولین تزریق می کنند دچار این عارضه می شوند. از علل دیگر مقاومت به انسولین، چاقی است.

برای رفع این مشکل از داروی پردنیزولون و یا تغییر نوع انسولین استفاده می شود. برخی پزشکان پیشنهاد می کنند برای جلوگیری از بروز مقاومت نسبت به انسولین بهتر است محل تزریق انسولین را به طور چرخشی همواره تغییر دهیم و نیز در شروع دمران، در هفته های اول، از انسولین انسانی استفاده شود. از جمله عوارض دیگر تزریق انسولین می توان به کهیر (حساسیت، خارش، تورم و قرمزی و سوزش) و احساس گرما در محل تزریق اشاره کرد. اگر به طور تصادفی بیش از حد لازم انسولین تزریق شود بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه گردد و در بین راه مواد قندی خورده شود.

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری