بلاگ

عوارض کلیوی حاصل از دیابت

عوارض کلیوی حاصل از دیابت

عوارض کلیوی حاصل از دیابت : بسیاری از بیماران دیابتی دچار مشکلات متعدد کلیوی می شوند که ناشی از تنگی و تخریب عروق کلیه است. این آسیب ها غالباً در کسانی که قند خون خود را کنترل نمی کنند رخ می دهد. افزایش فشار خون نیز در آسیب  کلیه دخیل است. مصرف زیاد نمک نیز به کلیه فشار می رود. اختلالات چشمگیر کلیه غالباض پس از 15 سال از ضروع دیابت، بروز می کند و اگر فشار و قند خون تنظیم نشود می تواند به سرعت به سوی نارسایی کامل کلیه پیش برود.

 

عوارض کلیوی دیابت

50 درصد مبتلایان به دیابت نوع اول، پس از 15 تا 20 سال دچار اختلال کلیوی می شوند و به طور کلی شیوع اختلالات کلیوی در دیابت نوع اول بیشتر از نوع دوم است. اولین علامت آسیب کلیوی در دیابت، وجود پروتئین در ادرار است که در یک آزمایش ساده ی ادرار مشخص می شود. معمولاً این دفع پروتئین، ابتدا ناپیوسته است ولی پس از مدتی، دایمی و همیشگی می شود. ظرف 3 سال پس از دفع پروتئین از راه ادرار، آسیب کلیه شدید می شود و اوره و کراتی نین خون بالا می رود و اینجا است که شخص به وضوح دچار علایم نارسایی کلیه می گردد: ورم کردن دست و پا و صورت، کاهش ادرار، افزایش فشار خون و تنگی نس، ضعف، تهوع، بی اشتهایی ، یبوست، احساس خستگی مفرط به طور متوسط 3 سال پس از بالارفتن اوره و کراتی نینی خون، کلیه کاملاً از کار می افتد و بیمار باید مرتباً دیالیز شود و نهایتاً تنها راه علاج وی پیوند کلیه است.

بهترین راه جلوگیری از بروز عوارض کلیوی، کنترل پیوسته و منظم قند و فشار خون و انجام سالی یکبار آزمایش ادرار و خون است. نگاه داتشن قند و فشار خون در حد طبیعی از طریق محدود کردن مصرف نمک و چربی، مصرف کردن زیاد سبزی و میوه، انجام ورزش های سبک، مصرف دقیق داروهایی که پزشک تجویز تجویز نموده، عدم مصرف سیگار، و مراجعه ی منظم به پزشک، می تواند تا حد بسیار زیادی از بروز اختلالات کلیوی و پیشرفت آنها جلوگیری نماید. همچنین اگر اکنون دچار آسیب کلیوی شده اید، رعایت نکات فوق تا حد چشمگیری از سرعت پیشرفت ضایعات کلیوی می کاهد.

در صورت بروز نارسایی کلیه، باید مقدار مصرف انسولین یا قرصهای ضد قند خون را با نظارت پزشک کاهش دهید. و مصرف پرو تئین و کوشت را نیز محدود نمایید. به طور کلی متاسفانه میزان مرگ و میز بیماران دیابتی تحت دیالیز بیشتر از بیماران غیر دیابتی تحت دیالیز است زیرا دیابتی ها دچار ضعف ایمنی، عفونت های مکرر و ضایعات سیستم های دیگر نیز می شوند، ولی موفقیت پیوند کلیه و طول عمر پس از آن در دیابتی ها با افراد طبیعی تفاوت چندانی نداشته است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری