بلاگ

عواقب خطرناک تب در اوایل بارداری

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل):

عواقب خطرناک تب در اوایل بارداری

عواقب خطرناک تب در اوایل بارداری : سالهاست که پژوهشگران دریافته اند که تب مادر در سه ماهه اول بارداری، خطر حملات قلبی و نواقص ظاهری چهره جنین مانند شکاف لب یا شکاف کام را افزایش می دهد.اما چگونگی تاثیر آن بر این روند همچنان ناشناخته مانده است با این حال برخی از دانشمندان در حال بررسی علل آن هستند که آیا ویروس، عفونت یا خود تب به تنهایی منجر به نقص چهره جنین می شود. طبق پژوهش های انجام شده در دانشگاه پزشکی دوک، از آنجایی که رشد و شکل گیری صورت و قلب جنین در هفته های 3 تا 8 بارداری انجام می شود، تب کردن مادر باردار به تنهایی نمی تواند عامل اصلی نقص چهره جنین شود.

 

نتایج تحقیقات پژوهشگران این دانشگاه در سال جاری در مجله  science sighnaling امریکا انتشار یافته  است. طبق گزارش این مجله، به گفته پروفسور اریک بنر می توان بخشی از بیماری های مادرزادی قلبی عروقی را با پایین آوردن تب مادر در سه ماهه اول بارداری توسط مصرف دوز مشخصی از استامینوفن کاهش داد.

این متخصص هشدار داد که مصرف داروهای غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و آسپیرین که خاصیت ضد تب دارند، به هیچ وجه نباید در اواخر دوران بارداری مصرف شوند.

خطرات تب در بارداری

پژوهشگران این دانشگاه با آزمایش کردن تاثیر تب در بارداری بر روی جنین مرغ و ماهی دریافتند که سلولهای ستیغ عصبی که تشکیل دهند بافت قلب، صورت  و فک هستند، به افزایش دمای بدن مادر حساس زیادی دارند. نتایج حاکی از آن است که با بالا رفتن دمای بدن مادر باردار،  سلولهای عصبی تشکیل دهنده قلب و صورت جنین به شکل غیر طبیعی و نامنظم رشد می کنند و موجب ناهنجاری های مادرزادی قلبی و عروقی مانند نقص بطن راست با دو خروجی، تترالوژی فالوت و مشکلات خروجی بطن می شوند.

نوع این بیماری های مادرزادی جنین به سن جنین هنگام تب مادر بستگی دارد، اگر مادر باردار در زمانی که سر، قلب و صورت جنین در حال شکل گیری دچار تب شود، ممکن است جنین به این ناهنجاری ها مبتلا شود. همچنینمدت زمان تب مادر نیز بر میزان تاثیر آن بر نقص صورت و قلب جنین اهمیت دارد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری