بلاگ

غربالگری سرطان

غربالگری سرطان

غربالگری سرطان : اصطلاح غربالگری برای سرطان به معنای پیدا کردن سرطان در مراحل اولیه آن در افراد به ظاهر سالم می باشد. از آنجاییکه اکثر سرطانها در مراحل الویه را می توان به خوبی درمان نمود، غربالگری و پیدا کردن سرطان در مراحل اولیه می تواند کمک بسیار زیادی به این افراد بنماید. با اینحال غربالگری مشکلات خودش را دارد. اگرنتایج آزمایشات شما تغییراتی را نشان بدهد اما در نهایت شما به سرطان دچار نباشید، شما متحمل آزمایشات و صرف وقت و پول زیادی شده اید و مدتی را در نگرانی بی خودی بسر برده اید.غربالگری گاهی اوقات می تواند غده ای پیش سرطانی و یا سرطانی با سیر آهسته و آشکار نماید که در واقع باعث هیچ مشکل جدی هم نمی شود و در صورتی که کشف هم نمی شد موجب هیچ وضعیت وخیمی هم نمی شد.  در نتیجه بسیاری از افراد تحت درمانهایی قرار می گیرند که واقعاً نیازی به آنها ندارند. غربالگری سرطانها گار پر هزینه ای است. معمولاً افرادی باید تحت غربالگری برای پیدا نمودن یک سرطان خاص قرار بیگرند که تشخیص در مراحل اولیه آن سرطان خاص باعث تفاوتهایی بین موفقیت و شکست در درمان آن باشد. غربالگری برای پیدا کردن سرطان پستان و سرطان دهانه رحم بسیار شایع می باشد و از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

غربالگری برای سرطان

غربالگری برای سرطان پستان : به خانمها از سن 50 به بعد توصیه می شود که هر سه سال یکبار و تا سن 65 سالگی ماموگرافی انجام دهند و بعد از ان نیز در صورت نیاز این کار را انجام دهند. بیشتر اختلالاتی که در عکس های ماموگرافی دیده می شوند. سرطانی نیستند اما در بعضی موارد باید بررسی های بیشتری به عمل آورد و گاهی اوقات لازم است که تکه برداری انجام شده و با میکروسکوپ به دقت مشاهده شود. تعداد کمی از این اختلالات پستان، سرطانی و یا پیش سرطانی هستند. سرطان پستانی که به روش غربالگری تشخیص داده شود معمولاً شانس زیادی برای درمان دارد چون در مراحل اولیه کشف شده است.

غربالگری برای سرطان دهانه رحم

خانمهایی که از نظر جنسی فعال هستند باید تا سن 60 سالگی هر 3 تا 5 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند . در هنگام آزمایش پاپ اسمیر وسیله ای به نام اسپکولوم در داخل مهبل قرار داده می شود تا دهانه رحم به خوبی معلوم شود. سپس با یک اسپاچولای چوبی بر روی دهانه رحم کشیده  میشود تا تعدادیاط سلولهای آن برداشته می شود تا تعدادی اط سلولهای آن برداشته شود. این سلولها سپس زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. این آزمایش ممکن است تا حدودی برای فرد ناراحت کننده باشد اما دردناک نیست. این آزمایش می تواند ناهنجاریهای پیش سرطانی را کشف نماید که به راحتی می توان آنها را درمان نمود. همچنین می تواند سرطانهایی را در مراحل اولیه آن مشخص نماید که به خوبی قابل درمان هستند.

امروزه تعداد کمی از خانمها بر اثر سرطان دهانه رحم از بین می روند. اما از این تعدا، تقریباً درصدشان هیچ کاه آزمایش پاپ اسمیر انجام نداده اند.

غربالگری برای پیدا کردن سایر سرطان ها

تحقیقات اخیر نشان داده است که غربالگری برا یپیدا کردن موتورهای روده بزرگ در مراحل اولیه ان می تواند باعث کاهش تعداد مرگ و میر بر اثر سرطان روده بزرگ شود. در غربالگری سرطان روده بزرگ، مدفوع افراد از نظر وجود خون در آن مورد بررسی قرار می گیرد. وجود خون در این موارد با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و باید با میکروسکوپ آن را مشاهده نمود. گرچه علت اکثر موارد خونهایی که در مدفوع دیده می شود، مسایلی غیر از سرطان می باشد اما گاهی اوقات لازم است که آزمایشات بیشتری توسط کولونوسکوپی و یا رادیوگرافی بعمل آید تا در صورت وجود سرطان، قبل از این که به اندازه کافی بزرگ شود و مشکلات بیشتری را ایجاد کند بتولن آن را درمان نمود. بنظر می رسد که امروزه آزمایش پیدا کردن خون مخفی در مدفوع بطور شایعی استفاده می شود.

غربالگری برای سرطان پروستات را می توان با آزمایش خون و اندازه گیری میزان پی اس ای(آنتی ژن اختصاصی پروستات)، معاینه فیزیکی و سونوگرافی انجام داد. بااین روش می توان بعضی از سرطانهای پروستات را در مراحل اولیه کشف نمود، اما این کار نیز می تواند به بعضی از دمرانهای غیر ضروری منجر شود. پروستات اکثر موردان سالخورده ای که به علت بعضی از بیماری های دیگر می میرند حاوی سرطانهای کوچکی می باشد. اکثر سرطانهایی که در افراد سالخورده رخ می دهند رشد آهسته ای داشته و اگر آنهارا درمان هم نکنیم در بقیه عمر باقیمانده آنهاباعث بروز مشکلی نخواهد شد. بااین حال تحقیقات اخیر نشان داده است که غربالگری می تواند باعث کاهش مرگ و میر افراد بر اثر سرطان پروستات شود. هنوز ثابت نشده است که غربالگری برای پیدا کردن سرطان ریه با استفاده از عکس رادیوگرافی ریه ارزش انجامش را داشته باشد. اکثر سرطانهای ریه از همان مراحل اولیه دارای پیش آگهی بدی بوده و در حال حاضر بیشترین امیدی که می توان برای کاهش مرگ و میر بر اثر ابتلاء به این بیماری داشت از طریق کم کردن مصرف دخانیات می باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری