بلاگ

فاصله بین دو بارداری

فاصله زمانی بین بارداری ها بخش بسیار مهمی در تنظیم خانواده به شمار می رود از این رو بهتر است پیش از بارداری مجدد، با اهمیت و نکات مهم آن آشنا شوید. اگر می خواهید فرزند دیگری داشته باشید و یا حتی اگر برای داشتن اولین فرزند خود تلاش می کنید، باید به موارد تنظیم خانواده و اهداف خود توجه کنید. اگر برای فرزند دار شدن برنامه ریزی داشته باشید و بدانید که در سال های پیش رو تصمیم دارید باردار شوید یا خیر، راحت تر می توانید به همراه همسرتان برای بارداری آماده شوید و یا روش پیش گیری مناسب خود را انتخاب کنید.

فاصله بین دو بارداری

تنظیم خانواده پس از تولد اولین فرزند، معنای جدیدی پیدا می کند. فرزند بعدی زندگی خانوادگی شما را تغییر خواهد داد. آیا شما و همسرتان برای مراقبت از نوزاد جدید آماده هستید؟واکنش فرزندان دیگرتان در مورد تصمیم داشتن کودک جدید چیست؟

در این راستا باید به زمان بندی بارداری های خود نیز توجه کنید. ممکن است شما و همسرتان تصمیم داشته باشید فاصله سنی فرزندانتان کم باشد . تحقیقات نشان داده که فاصله زمانی بسیار کوتاه و یا بسیار طولانی بین دو بارداری می تواند سلامت مادر و کودک را تهدید کند .

بارداری با فاصله بسیار کوتاه چه خطراتی را در پی دارد؟

برخی از پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که بارداری بعد از فاصله با دوازده ماه می تواند خطرات زیر را به دنبال داشته باشد:

کنده شدن جزئی یا کامل دیواره ی رحم پیش از زایمان ( جدا شدن جفت)

مادرانی که زایمان قبلی آن ها سزارین بوده ، ممکن است در بارداری بعدی جفت به پایین رحم بچسبد و دهانه رحم را به طور کامل یا جزئی بپوشاند( جفت سر راهی).

اوتسیم در فرزند دوم

همچنین تحقیقات نشان می دهد ، مادرانی که زایمان اول آن ها سزارین بوده است و در کمتر از ۱۸ ماه بعد دوباره باردار شده اند و تصمیم دارند زایمان طبیعی داشته باشند ، خطر پارگی رحم در آن ها افزایش می یابد. علاوه بر این ، بارداری با فاصله ۱۸ ماه پس از زایمان قبلی ، با خطرات زیر همراه است.

کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد

کاهش سن بارداری

زایمان زودرس

هیچ زمان ایده آلی برای بارداری مجدد وجود ندارد، و حتی با برنامه ریزی دقیق هم نمی توان همیشه زمان بارور شدن را کنترل کرد. با این حال اطلاع از خطرات و فواید مربوط به زمان طولانی یا بسیار کوتاه بارداری ها می تواند به شما کمک کند تا با آگاهی کامل تر تصمیم بگیرید.

برخی از کارشناسان متعقدند که فاصله کوتاه بین دو بارداری به مادر اجازه نمی دهد تا از نظر جسمانی بتواند خود را برای بارداری بعدی محیا کند. به طور مثال، بارداری و شیردهی با شیر مادر، ذخیره مغذی ضروری مانند آهن و فولاد را در بدن مادر به حداقل می رساند . اگر پیش از بازیابی این ذخیره در بدن خود باردار شوید ، سلامت خود و فرزندتان را به خطر خواهد افتاد .در طول بارداری دستگاه تناسلی التهاب پیدا می کند و اگر پیش از بارداری مجدد به طور کامل بهبود نیافته باشد ، باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد.

علاوه بر این ، بارداری با فاصله ی بسیار کوتاه موارد دیگری نیز وجود دارد. به طور مثال استفاده نکردن از خدمات پزشکی ، برنامه ریزی نکردن برای آینده ، استرس و مشکلات مالی و اجتماعی از رایج ترین آن ها به شمار می رود. این موارد علاوه بر ایجاد مشکلات دیگر ، بارداری بعدی و همچنین سلامت مادر و فرزندان را نیز تهدید می کند.

آیا فاصله زمانی طولانی بین دو بارداری خطرناک است؟

پژوهش ها نشان داده اند که فاصله زمانی طولانی بین دو بارداری نیز سلامت مادر و فرزندش را به خطر می اندازد. بارداری مجدد با فاصله پنج سال یا بیشتر خطرات زیر را به دنبال دارد:

افزایش فشار خون و میزان پروتئین در ادرار پس از هفته بیست بارداری ( پره کلامپسی)

زایمان زودرس

کمبود وزن نوزاد هنگام تولد

کاهش سن بارداری

هنوز به درستی دلیل ایجاد مشکلات سلامت مادر و کودک در بارداری به فاصله طولانی تشخیص داده نشده است .برخی از کارشناسان متعقدند که بارداری موجب افزایش حجم رحم می شود تا از رشد جنین حمایت کند ، اما در طول زمان این ویژگی و خاصیت بر اثر تغیرات فیزیولوژی از بین می رود. گاهی موارد غیر قابل پیش گیری مانند بیماری های زنان می توانند این شرایط را سرعت بخشند.

بهترین فاصله ی زمانی بین دو بارداری چیست؟

برخی از کارشناسان معتقدند برای کاهش مشکلات بارداری و سایر مشکلات جسمی برای بارداری مجدد حداقل ۱۸ تا ۲۴ ماه و حداکثر کمتر از ۵سال پس از تولد فرزند قبلی صبر کنید. کارشناسان دیگر بر این باورند که به تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان تأثیر فاصله زمانی بارداری را به روی سلامت مادر و کودک در جوامع پیش رفته و در حال پیش رفت تشخیص داد.

تصمیم گیری برای زمان بارداری دوم یک تصمیم شخصی است. اما بهتر است هنگام برنامه ریزی برای فرزند دوم علاوه بر جنبه های سلامت جسمانی موارد متعدد دیگر را نیز در نظر بگیرید. مواردی همچون، سن، میزان باروری، رابطه ی زناشویی، تعداد فرزندان خود، تعداد فرزندان دلخواه، دسترسی به خدمات پزشکی، تربیت کودک و شرایط اقتصادی و اجتماعی.

تا زمانی که تصمیم خود را برای بارداری مجدد بگیرید، حتی اگر شیردهی را با شیر خود انجام می دهید، حتما برای پیشگیری از بارداری یک روش قابل اعتماد را انتخاب کنید به محض اینکه برای بارداری بعدی آماده شدید، برای مشاوره و راهنمایی.

فاصله زمانی بین دو بارداری چه تأثیری بر کودکان دارد؟

شرایط هر کودک و هر خانواده ای با دیگری متفاوت است. با این حال نتایج پژوهش ها نشان می د هد که فاصله زمانی کوتاه بین دو بارداری می تواند روی فرزندان تأثیر داشته باشد. به طور مثال، فرزندانی که فاصله سنی شان کمتر از ۲ سال است نسبت به فرزندانی که تفاوت سنی شان بیشتر است، کشمکش و ناسازگاری بیشتری با هم دارند. فاصله سنی بیشتر از ۴ سال نیز می تواند نمره ریاضی و روخوانی فرزند بزرگتر را ارتقاء دهد. احتمالا بدون فرزند بعدی ، با تلاش بسیار زیادی والدین هم فرزند اول نمی تواند به این توانایی برسد.

پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان، در زمینه مراقبت های قبل و بعد از بارداری در منزل آماده ی خدمت رسانی میباشد. جهت ارتباط با ما با شماره های۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸  تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری