بلاگ

فایده یوگا برای بانوان

پارسیان آوید:خاستگاه ورزش یوگا هند باستان است. یوگا یک واژه سانسکریت به معنای اتحاد و یکی شدن است. این نامگذاری به دلیل آن است که تمرینات یوگا موجب یکپارچگی و وحدت جسم و روان می شوند.

این دانش که از دیرباز همواره مورد استفاده بشر قرار گرفته است روز به روز در میان مردم شناخته تر می شود. حاصل مطالعات مختلف فوائد بسیار این ورزش را در مقابله با استرسی و مشکلات مربوط به ناباروری به روشنی نشان داده است.

یوگا و مقابله با استرس
امروزه آثار زیانبار استرس و فشارهای عصبی در بروز اختلالات هورمونی بدن کاملا شناخته شده است. استرسی در خانم ها باعث نامنظم شدن عادت ماهیانه، آمنوره (توقف کامل قائدگی) و یا اختلال در تخمک گذاری می شود. استرسی در مردان نیز با مشکلاتی نظیر انزال زودرسی، اختلال در نعوظ و کاهش هورمون تستوسترون همراه است. به همین دلیل مقابله با استرسی برای زوج هایی که به مشکلات ناباروری مبتلا هستند بسیار حائز اهمیت است.

یوگا و بهبود باروری
تمرینات یوگا چاه برای افرادی که تحت درمان های ناباروری از جمله تجویز داروهای باروری، تلقیح مصنوعی، لقاح آزمایشگاهی و رحم جایگزین قرار داشته و چه افرادی که به صورت طبیعی قصد باردار شدن دارند بسیار موثر است. تمرینات یوگا به شما کمک می کنند که با یادگیری و استفاده از تکنیک های تمداد اعصاب از تنش های عمیق رها شده و با انجام حرکات مناسب قدرت باروری خود را بهبود ببخشید. با شرکت در این کلاس ها که اصطلاحا یوگای باروری نامیده می شوند می توانید با خانم های دیگری که دچار مشکلاتی نظیر شما هستند آشنا شده و به تبادل نظر و تجربیات با یکدیگر بپردازید. تمرینات یوگای باروری باعث می شوند که جریان انرژی حیات در چاکرایدوم که در زیر ناف واقع شده و مرکز انرژی جنسی و تولید مثل بدن اسبت افزایش یابد. علاوه بر آن حرکات ساده یوگای باروری به افزایش جریان خون در رحم و تخمدان ها کمک می کند. انجام این تمرینات در خانم ها علاوه بر منظم شدن سیکل ماهانه باعث رفع مشکلات بسیاری از جمله ناباروری، کیست تخمدان، آندومتریوز و فیبروم خواهد البته باید خاطر نشان کرد که یوگا عامل اصلی رفع مشکلات باروری به شمار نمی رود بلکه با از میان بردن استرس و نگرانی ناشی از عدم موفقیت در بارداری باعث گردش بهتر انرژی حیاتی در بدن شده و به این ترتیب فرایند باروری را به طور غیر مشتقیم تحت تاثیر قرار می دهد. ضمن آنکه انجام این حرکات به خانم هایی که تحت درمان های ناباروری قرار دارند کمک می کند تا از نظر جسمی و ذهنی آمادگی بیشتری برای موفقیت و پذیرش بارداری خود داشته باشند. به طور خلاصه آنکه انجام تمرینات یوگای باروری بهبود عملکرد جنسی و افزایش توان باروری فرد را به دنبال خواهند داشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری