بلاگ

فرمول هایی برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان

ممکن است پس از زایمان از دیدن شکم تان تعجب کنید، چون حتی بعد از تولد بچه، باز هم همان شکم گرد و بزرگ را خواهید داشت تا حدی که وقتی به خودتان نگاه می کنید احساس می کنید ۶ماهه باردار هستید. مسلما زمانی طول میکشد تا بدن، خصوصا شکم تان، بعد از بارداری به حالت قبلی برگردد. از لحظه ای که نوزاد تان متولد می شود، تغییرات هورمونی باعث میشود رحم به حالت پیش از بارداری خود بازگردد اما این روند ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. از طرفی چربی اضافه ای که برای تغذیه نوزاد در بدن ذخیره کرده بودید، شروع به اب شدن می کند. به هرحال شما یک فرایند سخت را همراه با تغییرات همه جانبه طی کرده اید و باید اندکی صبور باشید تا بدن تان به فرم دلخواه برسد. اما با رعایت برخی نکاتی که در این مطلب آورده ایم، می توانید به این روند سرعت بالا دهید.

راه هایی برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان

۱) عجله و استرس را از خود دور کنید
کوچک کردن شکم پس از زایمان زمان میبرد. با اینکه به نظر می رسد ستارگان سینما در عرض یک هفته به شرایط پیش از بارداری خود بر می گردند، در واقعیت این بازگشت به سرعت و به آسانی رخ نمی دهد. بدن شما در طول ۹ ماہ گذشته تحت تغییرات شدیدی بودہ است. بنابراین انتظار نداشته باشید در زمان اندک خود را به فرم پیش از بارداری تان برسانید. به علاوه خود را با ستارگان مقایسه نکنید زیرا این افراد همیشه تحت مراقبت و ورزش های سخت هستند همچنین همه چیز ان طور نیست که در تصاویر این شخصیت ها در رسانه های مختلف می بینید، بنابراین اولین قدم این است که این موضوع را بپذیرید و برای رسیدن به فرم دلخواه خود عجله یا استرس نداشته باشید. استرس وضعیت شما را اگر بدتر نکنید بهتر نخواهد کرد.

۲) از شیردهی به نوزادتان بهره بگیرید
اگر مشکل خاصی برای خود و نوزاداتان وجود ندارد حتما برای تغذیه نوزاداتان از شیردهی استفاده کنید. شیر دادن به نوزاداتان می تواند هم برای شما و هم برای فرزندتان سود داشته باشد. اگر از مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر بگذریم، باید بگوییم که شیردهی می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند. با شیردهی می توانید در روز ۵۰۰ کالری بیشتر بسوزانید.

۳) جنب و جوش داشته باشید
با پزشک خود درباره زمان شروع مجدد فعالیتهای ورزشی مشورت کنید. زمانی که برای حرکت آماده شدید، با گام های کوچک شروع کنید. سعی کنید در اطراف خانه قدم بزنید یا در کلاسهای ایروبیک و یوگای پس از بارداری شرکت کنید. سعی کنید حداقل سه بار در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه این کار را انجام دهید. پس از مدتی می توانید از تمرینات سخت تر و سنگین تر استفاده کنید.

۴) وعده های غذایی متعدد ولی کم حجم بخورید
برای خوردن صبر کنید تا زمانی که واقعا گرسنه شوید، با این کار می توانید کالری بیشتری بسوزانید. از پرخوری پرهیز کنید و سوخت وساز بدن تان را با خوردن ۵ یا ۶ وعده غذایی کم حجم در طول روز در یک سطح نگاه دارید. خوردن وعده های کم حجم اما با تعداد بیشتر می تواند سوخت و ساز بدن تان را تنظیم کند. بدترین کار این است که دو یا سه وعده پرحجم و پرکالری در طول روز بخورید.

۵) میان وعده ها را هوشمندانه انتخاب کنید
اگر هوس شیرینی یا تنقلات پرکالری کرده اید می توانید برای رفع آن، میوه ها را جایگزین کنید. میوه های شسته شده و پوست کنده را در دسترس قرار دهید تا خوردن برای تان آسان تر باشد و پوست کندن را بهانه نکنید. برای ایجاد تنوع، انگور یخ زده و سیب را با کره بادام زمینی میل کنید. کابینت های آشپزخانه را با میان وعده های فیبردار و کم چرب پر کنید و چیپس و بستنی ها را دور بریزید، چون اگر در دسترس نباشند آنها را نمی خورید.

۶) آشپزی کنید
ممکن است باوجود یک نوزاد در خانه، زمان کافی برای تهیه وعده های غذایی متعدد نداشته باشید. به جای تهیه غذا از بیرون، چند ساعت از وقت خود را در روزهای تعطیل به تهیه غذا اختصاص دهید. غذاها را به وعده های جداگانه تقسیم کرده و منجمد کنید. از خانواده و دوستان تان بخواهید در شروع کار به شما کمک کنند. با این کار اگر در طول هفته وقت نداشته باشید که غذا بپزید، به جای استفاده از غذاهای پرکالری رستورانها، می توانید از غذای خانگی باب میل تان مصرف کنید. البته توجه داشته باشید غذاهای منجمد به اندازه غذاهای تازه مفید نیستند اما به هر حال از غذاهای فست فود بهتر هستند. به علاوه بهتر است در آشپزخانه جایی داشته باشید تا فرزند تان را آنجا بگذارید، طوری که بتوانید او را در حال آشپزی ببینید. با این کار لازم نیست حتما آشپزخانه را ترک کنید تا مراقب او باشید.

آب زیاد بنوشید
آب مانند روغنی است که سبب می شود چرخ دنده ها به خوبی داخل یکدیگر حرکت کنند. جذب آب برای کاهش وزن، گوارش و کاهش اشتها ضروری است. اگر پوست تان پس از فشردن سریع به حالت اولیه باز نمی گردد، احتمالا به اندازه کافی آب نمی نوشید. بهتر است روزانه ۸ لیوان آب بنوشید.

از متخصص کمک بخواهید
از دیگران کمک بخواهید. با خانواده خود درباره خارج کردن مواد غذایی کم ارزش از محیط آشپزخانه صحبت کنید یا با یک متخصص تغذیه برای گرفتن یک برنامه غذایی مشورت کنید. از همسرتان بخواهید گاهی اوقات از فرزند تان مراقبت کند تا شما کمی قدم بزنید یا به استراحت بپردازید. پتانسیل خواب های کوتاه روزانه را دست کم نگیرید و مطمئن شوید که حمایتهای عاطفی مورد نیاز تان را دریافت می کنید، چون همه ما می دانیم احساس ناراحتی در اکثر مواقع به خوردن بستنی یا مواد غذایی شیرین منجر می شود. با داشتن حمایت عاطفی می توانید وزن خود را کم کنید.

خود را با غذاهای فیبردار سیر کنید
با مصرف وعده های سرشار از فیبر زمان بیشتری سیر خواهید بود. غذاهای دارای فیبر مانند ارد جوی دو سر، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. نانهایی که حداقل ۳ گرم فیبر خوراکی در هر برش داشته باشند، انتخاب کنید و پاستای ارد کامل و برنج قهوه ای میل کنید. این غذاها زمان بیشتری احساس سیری برای تان خواهند داشت، بنابراین تمایل تان به غذا کمتر خواهد بود.

پروتئین های بدون چربی مصرف کنید
به جای گوشت پرچرب از گوشت مرغ و ماهی استفاده کنید. قزل الای وحشی منابع امگا۳ است که نقش ان در کاهش التهاب و کمک به کاهش وزن به اثبات رسیده است. مادرانی که به نوزاد خود شیر میدهند، باید مصرف ماهی تن را به ۹ گرم در هفته محدود کنند و از مصرف اره ماهی، به خاطر سطح متیل و جیوه بالای آن، خودداری کنند. از مهمترین منابع پروتئینی کم چرب می توان به سینه مرغ، بوقلمون، سویای سبز (به صورت میان وعده و سالاد استفاده می شود) و تخم مرغ (ترجیحا بدون زرده) اشاره کرد. سعی کنید مصرف فست فودها، خصوصا سوسیس و کالباس را تا حد امکان محدود کنید. با این کار کمک بزرگی به سلامت خود و نوزاداتان کرده اید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری