بلاگ

فشار روحی در کودکان

فشار روحی در کودکان

فشار روحی در کودکان : زندگی امروز، اغلب کودکان را با “شتاب” به جلو می برد، چرا که آنها را مجبور می سازد که با جدایی ها و شرایط نگران کننده زندگی سریع تر از زمانی که می توانند به راحتی با آنها کنار بیایند، برخورد کنند.

بچه های کوچک این نوع “شتاب” را طرد شخصی تلقی می کنند و فکر می کنند که والدینشان از انها مراقبت نمی کنند.

پاس دادن هرروزه آنها از یک مراقب به مراقبی دیگر  یا داشتن انتظارات بی جا از آنها، مجبور نمودن آنها یه کسب موفقیتهای تحصیلی یا تصمیم گیری هایی که واقعا از عهده شان خارج می باشد، تا اندازه ای  طرد کردن به حساب می آید.

این قبیل کارها از دید کودکان و با توجه به انچه از عهده انجامش بر می آیند، به منزله طرد آنهاست. با شتاب حرکت کردن نه تنها سلامت عاطفی کودک، بلکه سلامت جسمی او را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین به مدت طولانی، رشد شخصیتی و تا اندازه ای هم رشد جسمی او را تحت الشعاع قرار می دهد.

فشار روحی

پیتر، پسری چهار ساله است که پدر و مادرش هر دو شاغل هستند. او را در یک مهد کودک خصوصی ثبت نام کرده اند و چون پدر و مادرش صبح زود از منزل خارج می شوند، هر روز او را نزد همسایگان میگذارند.

همسایه هم هر روز صبح او را آماده می کند تا با هر کس که آن روز ، راننده سرویس مدرسه است ، تا قبل از ساعت 9 به مدرسه برسد.

 

فشار روحی در کودکان

 

این فرآیند در پایان روز وارونه می شود. زمانی او به خانه می رسد که تقریباً 12 ساعت را در خارج از منزل به سر برده و مجبور بوده که خود را با افراد و مکان های مختلف وفق بدهد.

این مسئله برای یک کودک 4 ساله، یک فشار روحی کامل است و پیتر مجبور است برای سازگاری بااین شرایط از ذخایر انرژی خود کمک بگیرد.

عجیب نیست که او در مهد کودک کمی نق بزند و جارو جنجال کند و علاقه چندانی به بازی کردن با سایر کودکان نداشته باشد.

حتی گاهی تنها می نشیند و به نقطه ای خیره می شود؛ ذخایر انرژی او به وضوح رو به اتمام است و او از سنگینی بار تغییرات حاصله، عذاب می کشد.

همه ما فکر میکنیم که باید در زندگی روزمره خود با فشارهای روحی بسیاری دست و پنجه نرم کنید، اما برخی از فشارهای روحی در زندگی کودکان هم وجود دارد.

امتیاز  سالانه زیر 150 عادی است، اما کودکانی که امتیازشان بین 150 و 300 می باشد، به طور حتم علایم فشار روحی دارند، مانند سماجت، اختلالات رفتاری، بی خوابی، عدم توانایی برای تمرکز کردن، شیطنت در مدرسه و موارد  دیگر.

اگر امتیاز کودک شما بالای 300 باشد، به احتمال زیاد دچار ناراحتی جدی جسمانی یاعاطفه شده و به مشاوره پزشکی نیاز دارد. یا باید با یک پرستار کودک در ارتباط باشید.

به خاطر داشته باشید که راه طبیعی مقابله با فشار روحی در کودکان، بازی کردن است. شما می توانید با خرید اسباب بازی و وسایل سرگرمی که بهترین فرصت را برای رشد قوه تخیل کودک فراهم می آورند، به او کمک کنید.

همچنین یادتان باشد که کودکان همواره از حرکات شما به ویژه عملکردها و نگرش هایتان درس می گیرند، بنابراین اگر بر روی زمان حال تمرکز کنید و به آنچه سبب نگرانی کودکتان می شود، رسیدگی نمائید، او نیز همین کار را انجام می دهد.

اگر شاغل هستید، از لحظات با هم بودن لذت ببرید و سعی نکنید مانند زمانی که در منزل حضور ندارید، زندگی کنید و هرگز در مورد جدایی آتی صحبت نکنید .

اگر دایم نگران گذشته و آینده باشید، زمان حال را از دست می دهید و فرزندتان حتی زمانی که شما واقعا درکنارش هستید، از شما دور است.

والدین خوب

یکی از والدین می میردعادات بازی کردن خود را تغییر می دهد
 والدین از هم طلاق می گیرندمعلم یا کلاس جدید
والدین جدا از هم زندگی می کنندتغییر وضع مالی خانواده
پدر یا مادر به سفر کاری می روددوست صمیمی اش صدمه می بیند یا بیمار می شود
یکی از اعضای نزدیک خانواده می میردفعالیت فوق برنامه جدید
بیماری یا صدمه شخصیتعداد نزاع ها با خواهر و برادر تغییر می کند
پدر یا مادر مجدداً ازدواج می کند در مدرسه خشونت را تجربه می کند
پدر یا مادر بازنشسته می شود دزدیده شدن اموال شخصی
والدین آشتی می کنندتغییر مسئولیت ها در منزل
مادر سرکار می رودبرادر یا خواهر بزرگتر منزل را ترک می کند
تغییر در وضع سلامت یکی از اعضای خانوادهمشکل داشتن  با پدربزرگ و مادربزرگ
مادر ، باردار می شودموفقیت فوق العاده
سختی های مدرسهگذراندن تعطیلات به همراه خانواده
تولد خواهر یا برادر جدیددوستانش را عوض می کند
                        نقل مکان به قسمت دیگر شهر در اردوی تابستانی شرکت می کند
 یک حیوان خانگی میگیرد یا از دست می دهددوره های خانوادگی کمتر یا بیشتر
عادات شخصی را تغییر می دهد عادات غذاخوردن خود را تغییر می دهد
نقل مکان به خانه جدید جشن تولد

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری