بلاگ

فمتوسکند لیزیک

عیوب انکساری که شایع ترین عامل اختلال حس بینایی است که به انواع نزدیک بینی (میوپی)، دوربینی (هیپروپی) و آستیگماتیسم تقسیم می شوند. نکته قابل ذکر آن که عیوب انکساری بیماری محسوب نمی شوند و به راحتی با عینک، لنزهای تماسی و یا روش های جراحی قابل اصلاح هستند. جراحی این موارد با هدف رفع وابستگی فرد به عینک و لنزهای تماسی انجام می شود و امروزه اصلاح عیوب انکساری با لیزر از پرطرفدارترین و موفق ترین اعمال جراحی در پزشکی است.

لیزیک

روش های اصلاح عیوب انکساری با لیزر

عیوب انکساری چشم به روش های مختلفی اصلاح می گردند. در این اعمال جراحی از لیزر اکسایمر (Excimer Laser) برای تراش قرنیه استفاده می شود. مقدار، وسعت و محل تراش قرنیه بستگی به شدت و نوع عیب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیماتیسم) دارد. برای اصلاح نزدیک بینی، مرکز قرنیه تراش داده می شود، در حالی که اصلاح دوربینی با تراش محیط و اصلاح آستیگماتیسم با تراش محوری قرنیه صورت می پذیرد.

روش های لیزری

اصلاح عیوب انکساری به دو روش کلی تقسیم می شود:

الف: روش های عمقی

  • لیزیک
  • فمتولیزیک

ب:روش های سطحی

  • PRK
  • لازک
  • اپی لیزیک

روش های عمقی: وجه مشترک روش های عمقی این است که لایه بسیار نازکی از قرنیه به نام فلپ برداشته شده و لیزر اکسایمر به بستر قرنیه به محل اولیه خود برگردانده  می شود تا مانند یک پانسمان طبیعی از بافت طبیعی از بافت تراش خورده محافظت نماید.

لیزیک: در عمل لیزیک، فلپ با استفاده از دستگاهی به نام میکروکراتوم برش داده می شود. میکروکراتوم هایی که در لیزیک استفاده می شود مشابه رند مورد استفاده در نجاری بوده و حاوی یک تیغ هستند که حین برش قرنیه، با سرعت بسیار بالایی نوسان می کند. میکروکراتوم ها طی دو دهه اخیر بسیار پیشرفت کرده اند. با این وجود، خصوصیات چشم بیماران و همکاری آنان در هنگام ایجاد فلپ، برای دستیابی به نتایج مناسب در عمل لیزیک اهمیت کلیدی دارند. لیزیک به دلیل سرعت بالا در بهبود دید، کاهش درد طی چند ساعت پس از عمل و عدم نیاز به استراحت بیش از یک روز، یکی از پر طرفدارترین روش های اصلاح عیوب انکساری در دنیا است.

فمتولیزیک

فمتولیزیک آخرین نوآوری و جدیدترین فن آوری در اصلاح عیوب انکساری است که در آن فلپ قرنیه با کمک لیزر فمتوسکند برش داده می شود. به عبارت دیگر، فمتولیزیک روش پیشرفته لیزیک است که در آن به جای میکروکراتوم از لیزر استفاده می شود و به همین دلیل به نام لیزیک تمام لیزری یا جراحی بدون تیغ نیز معروف شده است.

لیزر فمتوسکند، لیزر بسیار سریعی است که در مدت کم تر از 10 ثانیه فلپ لازم را تهیه می کند. مهمترین مزیت استفاده از دستگاه لیزر فمتوسکند امکان برنامه ریزی و کنترل کامپیوتری است که دقت تعیین ضخامت، شکل و محل برش را به حداکثر رسانده و خطاهای احتمالی با میکروکراتوم را به حداقلمی رساند.

فمتولیزیک علاوه بر اینکه تمامی ویژگی های عمل لیزیک مانند بهبود سریع دید، رفع زود هنگام درد و بازگشت سریع به زندگی روزمره را فراهم می کند، با توجه به انجام تمام مراحل با لیزر و حذف میکروکراتوم از روند انجام جراحی، دقت و سلامت بی نظیری را به ارمغان می آورد.

ب: روش های سطحی: وجه مشترک روشهای سطحی این سات که لایه پوشش قرنیه برداشته شده و لیزر اکسایمر به سطح قرنیه تابانده می شود. در پایان عمل نیز لزیک لنز تماسی نرم به عنوان پانسمان استفاده می شود.

PRK

در PRK، اپیتلیوم با استفادهاز یک کاردک دسته بلند به نام Hpckey Spatula تراشیده شودهو برداشته می شود.

لازک

در لازک، لایه اپی تلیوم با استفاده از محلول رقیق شده الکل سست شده و سپس کنار زده می شود.برای تکمیل لازک، این لایهباید پساز تراش قرنیه با لیزر اکسایمر، به محل اولیه برگردانده شود، ولی گاهی نازکی بیش از حد آن مانع از این کار شدهو جراح با برداشتن کامل اپی تلیوم، لازک را به PRK تبدیل میکند. این روش  در حال حاضرکمترانجام می شود و روش های دیگر جایگزین آن شده است.

اپی لیزیک

برای برداشتن اپی تلیوم در اپی لیزیک، از دستگاهی به نام اپیکراتوم استفاده میشود. تفاوت بین اپی لیزیک و لیزیک نیز در اختلاف بین اپی کراتوم و میکروکراتوم مورد استفاده در این دو روش و ضخامت لایه برش داده شده است. در پی لیزیک لایه اپی تلیوم فقط به ضخامت 50 میکرون برداشته می شود، در حالی که فلپ لیزیک با میکروکراتوم معمولاً بین 120 تا 160 میکرون و با لیزر فمتوسکند حدود 90 تا 110میکرون ضخامت دارد. این روش مزیت خاصی نسبت به سایر روش ها ندارد و درو حال حاضر منسوخ شده است.

مزایا و معایت روش های سطحی

مزایا و معایب PRK، لازک و اپی لیزیک یکسان هستند. یکی از مزایای مهم روش های سطحی این است که در قرنیه های نسبتاً نازک نیز قابل انجام هستند. همچنین در افرادری که مشاغل پربرخورد دارند، مانند آتش نشان ها و ورزش کاران ، بهتر است از روش های سطحی استفاده شود. اما ترمیم اپی تلیوم سه تا پنج روز زمان نیاز دارد و به همین نسبت، در مقایسه با روش های عمقی (لیزیک و فمتولیزیک)، بهبود دید و کاهش درد به تاخیر استفاده و زمان لازم برای استراحت در منزل بیشتر است. زمان استافده از قطره های چشمی بعد از عمل نیز در این گونه روش ها بین 3 تا 4 ماه است در صورتی که با عمل لیزیک و فمتولیزیک این زمان به حدود 5 روز تا کی هفته کاهش پیدا می کند.

رایج ترین روش های لیزری اصلاح عیوب انکساری

طبق نظرسنجی سالینه از چشم پزشکان عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا و اعضای انجمن بین المللی جراحی عیوب انکساری، در 85% موراد، عیوب انکساری به روش لیزیک اصلاح می شود و اکثریت پزشکان برای برش فلپ از لیزر فمتوسکند استفاده می شود.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری