بلاگ

فوائد مصرف میوه

نیازهای تغذیه ای شما در دوران باردری و به خصوص در طول سه ماهه سوم به دلیل روند سریع تر رشد جنین افزایش می یابد. بنابراین مصرف برخی از مواد غذایی نظیر میوه ها که منابع سرشار ویتامین، مواد معدنی و فیبر به شمار می روند که در این دوران ضرورت بیشتری می یابد.

مصرف میوه ها

میوه منبع فیبر

  • یبوست از جمله شایع ترین عوارض دوران بارداری است که در حدود 20 در صد از خانمهای بارداری را در بر می گیرد. این عارضه به دلیل تغییرات گسترده هورمونی و همچنین فشار حاصل از وزن جنین بر عروق خونی پیرامون مقعد در این دوران رخ می دهد. برای مقابله با یبوست باید مقداری مناسب و یا به عبارتی دقیق تر 30 گرم فیبر در روز مصرف کرد.
  • مصرف 3 وعده میوه و 2 وعده سبزیجات و یا 2 وعده میوه و 3 وعده سبزیجات، میزان 20 گرم فیبر روزانه مورد نیاز شما را تامین می کندو مقدار باقیمانده را نیز می توان با مصرف نان، پاستای سبوس دار و غلات کامل تامین کرد.
  • نوشیدن حداقل 1.5 لیتر آب در روز (ترجیحا آب معدنی) و همچنین انجام منظم ورزش و فعالیت های بدنی (روزی نیم ساعت پیاده روی یا شنا) برای بهره مندی هر چه بیشتر از فوائد بسیار موثر است.

مصرف کدام میوه ها در اولویت است؟

پیش از هر چیز میوه های تمشک و توت فرنگی و سپس سایر میوه ها نظیر گیلاس، زردآلو،انگور سیب، هلوف شلیل و در نهایت میوه های خشک. (فیبر موجود در میوه های خشک نظیر کشمش، انجیر و برگه زردآلو 3 تا 5 برابر بیش از میوه های تازه است.) در صورت تمایل به مصرف میوه جات با پوست سعی کنید از میوه های ارگانیک استفاده کنید.

میوه منبع ویتامین

مصرف کافی ویتامین ها برای سلامت مادر و رشد مناسب جنین در این دوران بسیار ضروری است. گرچه هر میوه فوائد خاص خود را دارد  ولی با این حال مصرف برخی از میوه ها در این دوران از اهمین و اولویت بیشتری برخوردار است:

ویتامینB9: ویتامینB9 که اسید فولیک یا فولات نیز نامیده می شود در زمان لقاح و همچنین در دوران بارداری نقشی بسیار مهم و اساسی در رشد جنین دارد. تمام خانم های باردار باید به خصوص در طول اولین سه ماهه بارداری خود مکمل های ویتامین B9را به میزان کافی دریافت کنند. این ویتامین را در اغلب سبزیجات و به خصوصو برخی از انواع میوه ها از قبیل میوه ها از قبیل خربزه، کیوی، پاپایا، انبه و موز و همچنین میوه های نظیر تمشک و توت فرنگی به وفور یافت می شود

ویتامین C: مصرف این ویتامین نقش بسیار مهمی در حفاظت و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین به خصوص در میوه هایی مانند کیوی، توت فرنگی و مرکبات نظیر پرتغال، نارنگی، انواع لیمو و گریپ فروت به میزان فراوان یافت می شود . نوشیدن یک لیوان آب پرتغال قادر است به تنهایی 70 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین C را تامین کند.

از آنجایی که از هر دو خانم باردار یک نفر به مشکل کم خونی مبتلاست بهتر است برای جذب بیشتر آهن در پایان وعده های غذایی خود از یک میوه حاوی ویتامین Cاستفاده کنید.

ویتامین A : مصرف ویتامینA یا بتاکاروتن برای تقویت بینایی بسیار مفید است. همچنین بتاکاروتن به عنوان پیش ساز ویتامینA از جمله آنتی اکسیدان های قوی به شمار می رود. این ویتامین در میوه های نارنجی رنگ از جمله انبه، خرمالو، ملون و پایاپا یافت می شود.

میوه منبع آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که با خنثی سازی رادیکال های آزاد هر روز با فرایند اکسیداسیون در بافت ها مقابله می کنند. به همین علت گنجاندن آنها در رژیم غذایی روزانه اهمیت فراوانی دارد1 کمبود این ماده در بدن فرد را مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله بیماری های قلبی عروقی و انواه سرطان ها خواهد کرد. میوه ها و سبزیجات از بهترین منابع انتی اکسیدان به شمار می روند. مسلما مصرف کافی این ماده توسط مادر جنین را نیز از فوائد بی شمار ان بهره مند خواهد کرد!

میوه های حاوی ویتامین ها و ترکیبات زیر دارای خواص آنتی اکسیدان می باشند:

ویتامینC: (آنتی اکسیدان) مرکبات، توت فرنگی

ویتامینA: (بتاکاروتن- آنتی اکسیدان) زرد آلو، خربزه، انبه، پاپایا

پلی فنول: انگور (سبزه و سیاه)، انار

میوه، منبع سرشار قندهای طبیعی

  • میوه ها بر حسب انواع مختلف ان حاوی مقادیر متنوعی از گلوکز و فروکتوز می باشند. موز، گیلاس، انجیر، انبه و انگور حاوی 15 تا 20 درصد قند بوده و جزء شیرین ترین میوه ها به شمار می روند. شربت های تهیه شده از میوه و همچنین میوه های خشک حاوی قند بیشتری هستند. انواع دیگر میوه ها دارای 7 تا 12 درصد قند طبیعی می باشند.
  • گرچه بدن به این گروه از قندها نیاز دارد. ولی با این حال نباید در مصرف آنهاافراط کرد. بنابراین مصرف یک کیلو میوه در روز کار صحیحی نیست. برای این منظور می توانید روزانه 2 تا 3 عدد میوه را به شکل تازه، آب گیری شده و یا کمپوت (بدون اضافه کردن قند) مصرف کنید. در صورت میوه بیشتر میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید.

مقدار قند موجود در انواع مختلف کمپوت ها متفاوت است: در کمپوت های صنعتی معمولاً 2 حبه قند و در انواع دیگر که شیرینی کمتری دارند یک حبه قند به ازای تهیه هر 100 گرم کمپوت استفاده می شود. برخی دیگر از انواع کمپوت های خود تنوع ایجاد کنید. همچنین آنها را بر اساس ذائقه خود انتخاب کرده و در صورت امکان خودتان اقدام به تهیه آنها کنید.

آب میوه های صد در صد طبیعی از آب میوه خالص و یا کنسانتره رقیق شده میوه ها تولید شده و در تهیه آنها از قندهای افزودنی استفاده نمی شود. فقط نکارهای آب میوه حاوی قندهای افزودنی می باشند. به همین علت بهتر است پیش از ترکیب آب میوه های طبیعی با نکتارهای طبیعی با نکتارهای میوه که حاوی قند می باشند خودداری کنید.

میوه ها را چگونه باید مصرف کرد؟

  • میوه های تازه را می توانید همراه با پوسته، آب گیری شده و یا حتی به شکل کمپوت مصرف کنید. در صورت اقدام به تهیه کمپوت برای حفظ حداکثر ویتامین های موجود در میوه از حرارت طولانی مدت اجتناب کرده و از شیوه پخت ملایم استفاده کنید.
  • برای حفظ حداکثر ارزش غذایی و فیبر موجود در میوه بهتر است آنها را به صورت خام مصرف کنید در صورت مصرف میوه با پوست ترجیحا از میوه های ارگانیک استفاده کنید.
  • آب میوه ها را می توان به تنهایی و یا ترکیب آن با سایر آب میوه ها مصرف کرده و یا از آنها برای رقیق کردن آب میوه های طبیعی آماده استفاده کرد. آب میوه ها 70 درصد از ویتامین های موجود در میوه را حفظ می کنند. بنابراین ارزش غذایی یک لیوان آب میوه تقریبا با مصرف همان میوه برابر است.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری