بلاگ

فواید تهوع بارداری

 

فواید تهوع بارداری

فواید تهوع بارداری : دوران بارداری دوران شگفت انگیزی از زندگی مادر است اما سهم مشکلات و عوارض آن نیز کم نیست. یکی از سخت ترین عوارض آن تهوع و استفراغ است. تهوع صبحگاهی بویژه در سه ماهه اول شدت دارد و می تواند مادر رابرای تمام روز درگیر و کلافه کند. اما اگر بدانید که این عارضه آزاردهنده فوایدی نیز دارد، احتمالاً از وجود آن خوشحال خواهید بود.

 

تهوع بارداری

تهوع صبحگاهی یکی از علائم شایع بارداری است که تقریباً همه مادران باردار آن را تجربه می کنند. مادران به دلیل مصرف بعضی مواد غذایی یا استشمام برخی از بوها استفراغ می کنند. اما چگونه یک علامت ناخوشایند و آزاردهنده می تواند برای بدن شما مفید باشد؟

به موارد زیر توجه کنید:

کاهش خطر سقط:

طبقنتایج پژوهشی که در مجله زیست پزشکی طب تولید مثلا امریکا چاپ شده است، مادرانی که در دوران بارداریخوددارای علائم تهوع یا استفراغ هستند، نسبت به مادرانی که این علائم را ندارند، بسیار کمتر در معرض خطر سقط قرار دارند.

آی کیو بالای کودک:

کودکانی که مادران شان در دوران بارداری تهوع داشته اند، نسبت به کودکانی که مادران شان این مشکل را نداشته اند، آی کیوی بالاتری دارند.

دفع سموم بدن:

برخی از کارشناسان معتقدند که تهوع و استفراغ در دوران بارداری می تواند از جنین در مقابل هر گونه خطر احتمالی محافظت کند. احتمالاً در این دوران بیش از پیش مراقب تغذیه خود هستید تا جنین را از هرگونه عفونت و بیماری در امان نگه دارید اما گاهی ممکن است بر اثر سهل انگاری غذایی را بخورید که برای جنین خطرناک باشد. حتی مواد غذایی ای که سالم هستند نیز ممکن است حاوی باکتری هایی باشند که برای رشد جنین مضرند. بنابراین تهوع و استفراغ کمک می کنند تا این سموم و باکتری ها از بدنتان خارج شوند، بنابراین با استفراغ کردن، جنین شما بیشتر در امان می ماند.

واکنش تطبیقی:

پژوهشی که در سال 2000 انجام گرفت. رابطه تهوع و استفراغ بارداری را با سلامت جنین به اثبات رساند. پزشکان این علامت را واکنش تطبیقی نام نهادند و از آن به عنوان نشانه ای برای تشخیص سلامت جنین استفاده کردند.

تقریباً بیش از دو سوم مادران باردار در سه ماهه اول حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کنند. این علائم با نام تهوع صبحگاهی شناخته می شود. طبق نظر دو دانشمند سرشناس به نام هایهوک و پروفت، تهوع و استفراغ در بارداری، موجب سلامتی جنین می شود چراکه این علامت باعث می شود مادر به طور ناخودآگاه مواد غذایی حاوی عناصر سقط کننده و آسیب زننده به جنین بویژه مواد شیمیایی سمی در سبزیجاتی که طعم تند و شدید دارند، نوشیدنی های کافئین دار و الکل را بالا بیاورد و دیگر تمایلی به مصرف آنها نداشته باشد.

تهوع و استفراغ درست در زمان تشکیل اعضای بدن جنین یعنی هفته های 6 تا 18 بارداری به نقطه اوج خود می رسد، زیرا در این زمان سیستم بدن جنین در برابر خطرات ناهنجاری بسیار حساس است. مادرانی که در دوران بارداری خود حالت تهوع دارند، و استفراغ می کنند، نسبت به مادرانی که این علامت را ندارند. بسیار کمتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند. احتمال سقط در مادر بارداری که استفراغ می کند. در مقابل مادری که فقط تهوع دارد، بسیار کمتر است. بسیاری از مادران باردار بویژه در سه ماهه اول به نوشیدنی های الکلی، کافئین دار، سبزیجات، طعم دار و ادویه ها ویار دارند، علاوه بر این شدیدترین ویارها به گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ است.

گاهی محصولات حیوانی می توانند برای مادر باردار و جنین مضر باشند، زیرا اغلب حاوی پاتوژن و انگل هستند، بویژه اگر درهوای گرم و در دمای اتاق نگهداری شده باشند. جلوگیری از مسمومیت با مواد غذایی حاوی ریزجانداران در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد، زیرا این ریزجانداران سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند و موجب تهدید سلامت جنین می گردد. در حقیقت مادران باردار بیشتر از افراد عادی در معرض آسیب عفونتهای شدید و مهلک هستند، به اعتقاد دانشمندان تهوع و استفراغ بارداری باعث پرهیز مادر باردار از غذاهای مضر می شوند، بویژه مواد غذایی کنسرو شده و یا مواد غذایی که به مدت زیادی در یخچال و یا فریزر مانده باشد، چرا که تمامی این مواد دارای ریزجانداران و سموم هستند. بنابراین اگر بار دیگر دچار تهوع یا استفراغ شدید، سعی کنید بخاطر بیاورید که این علامت چه مزایایی برای فرزندتان دارد، تا بتوانید راحت تر آن را تحمل کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری