بلاگ

فواید روغن نارگیل در بارداری و شیردهی

فواید روغن نارگیل در بارداری و شیردهی

فواید روغن نارگیل در بارداری و شیردهی : روغن نارگیل حاوی مقدار زیادی لوریک اسید است. لوریک اسید نوعی اسید چرب و ضد میکروب قوی است که از سیستم ایمنی جنین و نوزاد محافظت میکند. مادران باردار و مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند باید برای افزایش کیفیت بارداری و شیر خود روغن نارگیل را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

 

روغن نارگیل و بارداری

آیا تا کنون به شباهت زیاد نارگیل و پستان انسان توجه کرده اید؟

شاید تا بحال به این موضوع فکر نکرده باشید اما باید دلیلی برای وجود شباهت طبیعی بین پستان انسان و این میوه شگفت انگیز وجود داشته باشد. نارگیل حاوی مواد مغذی، حیاتی و ضروری برای شیر مادر و نوزاد است. همه مادران، شیردهی موفق و ماملی ندارند و گاهی شیردهی آنها با شکست مواجه می شد.

نوزادان معمولاًسینه مادر را با ولع می مکند و شیر می خورند، به همین دلیل گاهی نوک پستان دردناک و زخم می شود، در عین کال سطح انرژی مادر پس از شیردهی کم می شود. با این جال شیردهی به نوزاد ارزش همه دردها، سوزش ها و سختی ها را دارد. نارگیل مکملی است که همه نیازهای غذایی هوزاد را برطرف کرده و سیستم ایمنی او را تقویت می کند. اگر مادران بدانند که این میوه تا چه اندازه می تواند برای آنها مفید باشد، هرگز آن را فراموش نمی کنند.

تحقیقات بسیاری درباره تاثیر سلامت بارداری روی سلامت بلند مدت نوزاد و واکنش بدن او به اوتیسم، آلرژی، آسم، حساسیت غذایی و بیماری های مزمن دیگر صورت گرفته است . روغن نارگیل همه ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و پروتئین های حیاتی و لازم را برای مادر باردار فراهم می کند در نتیجه فواید بسیاری نیز برای جنین دارد. به همین دلیل در ترکیب فرمول اکثر شیرخشک ها از روغن نارگیل استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهند:

رژیم غذایی سالم ترکیبی از چربی های اشباع شده، چربی تکسیر نشده و چربی غیر اشباع شده است، ترکیب خاص  و منحصر فرد شیر مادر حاوی 45تا 50 درصد اشباع نشده ، حدود 35 درصد چربی اشباع نشده و 15 تا 20 درصد چربی غیر اشباع است. لوریک اسید و اسید اسکوربیک تقریبا 20 درصد کل اسید های چرب اشباع شده شیر مادر را تشکیل می دهند. لوریک اسید و اسید اسکوربیک دارای خواص قوی ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد انگلی هستند، که مسئولیت محافظت از سیستم ایمنی را بر عهده دارند.  این اسید های چرب سیستم ایمنی بدن نوزاد شیر خوار را در برابر بیماری ها و ویروس هایی مانند ویروس هرپس، ایدز و پروتوزوئیدها از قبیل ژیاردیا لامبلیا یا عفونت روده کوچک و بیماری های باکتریایی مانند عفونت کلامیدیا و هلیکوباکتر تقویت می کنند.

روغن نارگیل حاوی مقدار زیادی چربی اشباع و فاقد کلسترول است زیرا بطور مستقیم از گیاه بدست می آید و 50 درصد آن را لوریک اسید تشکیل می دهد. ترکیبات دیگر روغن نارگیل، اسید اسکوربیک اسید کاپریلیک، توکوفرول ها و توکوتریرنول ها است. ویتامین ایی محلول در چربی که در نارگیل یافت می شود مانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که به حفظ سلامت سلول ها و عملکرد آنها کمک می کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در قسمت تغذیه بالینی مجله آمریکایی، شیرمادرانی که در رژیم غذایی آنها مغذی و حیاتی را برای نوزاد فراهم می کند و سطح سلامت تغذیه آنها را بالا می برد. روغن نارگیل به سیستم گوارش نوزاد نارس کمک می کند تا بتواند به راحتی مواد مغذی را جذب و مورد استفاده قرار دهد.

همچنین این ماده غذایی انرژی مورد نیاز نوزاد را از طریق اسیدهای چرب با زنجیره متوسط فراهم رکده و به رشد مطلوب او کمک میکند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اگر مادری که به نوزاد خود شیر می دهد مواد غذایی خود بگنجاند میزان اسید لوریک شیر او سه برابر و ویتامین ث او دو برابر حد معمول و طبیعی می شود. یک وعده روغن نارگیل در برنامه غذایی مادر می تواند به طور چشم گیری روی ترکیبات اسیدهای چرب شیر مادر برای مدت یک تا سه روز تاثیر داشته باشد، اینمقدار در ده ساعت اول به حداکثر می رسد. این اطلاعات درستی این فرضیه را تایید می کند که رژیم غذایی مادر روی کیفیت شیر او و سلامت رحم و بارداری تاثیر مستقیم دارد. بدن مادر باردار و مادری که به نوزاد خود شیر می دهد.

برای اطمینان از شیردهی موفق، چربی را ذخیره می کند. لوریک اسید و ویتامین ث اضافی در رژیم غذایی به صورت چربی ذخیره می شوند. چربی شیر مادر شیرده از همین ذخیره چربی و رژیم غذایی روزانه او تامین می شود. این مسئله به این معناست که رژیم غذایی مادر در دوران شیردهی باید چربی وجود داشته باشد، پس بهتر است بهترین نوع چربی را در رژِیم غذایی او گنجانده شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری