بلاگ

فواید شگفت انگیز آجیل

آیا شما نیز دوست دارید هر از چندگاهی برای میان وعده آجیل بخورید؟ با وجوداینکه آجیل فواید بسیاری برای سلامت شما دارد ولی یکی از عوامل شایع آلرژی بخصوص در دوران بارداری است، در عین حال ممکن است آجیل عوارض جانبی نیز داشته باشد.

به دلیل اینکه شما همیشه بهترین ها را برای فرزند دلبند خود می خواهید اطلاعاتی درباره مصرف آجیل در این دوران مهم به شما می دهیم.

فواید غذایی آجیل در دوران بارداری

آجیل حاوی مواد مغذی مهمی است که مصرف این مواد مغذی بخصوص در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. بر اساس استاندارد یو اس دی ا باید 2260 گرم پروتئین در روز به بدن مادر باردار برسد. در حالی که 450 گرم آجیل حاوی 906 گرم پروتئین است.

چند واقعیت درباره آجیل

 1. آجیل منبع غنی ویتامین “ب” و “ای” است.
 2. مواد معدنی از قبیل فسفر، پتاسیم، زینک، سلنیم و مس به وفور در آجیل یافت می شود. همچنین مقدار بسیار زیادی مواد مغذی حیاتی برای رشد جنین در آجیل وجود دارد.
 3. آجیل منبع خوب چربی است.
 4. برای اطمینان از فاسد نشدن آجیل های پوسته دار، باید آنهارا در فریزرر و ظروف در بسته ای که هوا در آنها نفوذ نمی کند، نگه داری کنید.
 5. آجیل برشته در روغن، حاوی کالری اضافی غیر ضروری و مقدار زیادی پروتئین است.
 6. آجیل برشته خوشمزه تر است ولی مقدار مواد مغذی  آن کاهش می یابد.
 7. آجیل هایی مانند بادام زمینی، انواع بادام، بادام هندی و گردو حاوی مقدار زیادی چربی و منبع خوبی برای تامین مواد معدنی و ویتامین ها هستند.
 8. اگر دنبال میان وعده سالم هستید آجیل انتخاب خوبی است.

دکتر روچی گوپتا معتقد است که مادر باردار باید انواع آجیل ها را در رژیم غذایی خود قرار دهد زیرا آجیل منبع خوبی برای تامین پروتیئن و فولیک اسید است. این مواد مغذی حیاتی و مهم از نقص کانال عصبی جلوگیری می کنند و در عین حال ممکن است باعث بروز حساسیت در جنین می شود.

نکته

تا اینجا فقط فواید آجیل را مطالعه کردید. در حالی که با مصرف آجیل احتمال بروز حساسیت بیشتر می شود و خوردن آن مشکلاتی در رشد جنین مانند آسم که از عوارض شایع مصرف آجیل است را افزایش می دهد.

عوارض جانبی مصرف زیاد آجیل در دوران بارداری

 • زیاده روی در مصرف هر چیزی مضر است که این مسئله در مصرف آجیل نیز صدق می کند.
 • اگر مادر در چند ماه اول بارداری آجیل بخورد این احتمال وجود دارد که کودک به تخم مرغ و شیر حساسیت بیشتری نشان دهد.

بر اساس مطالعه انجام گرفته در مجله آلرژی و ایمونولوژی اگر مادر در دوران بارداری هر روز آجیل بخورد احتمال ابتلاء نوزاد این مادر به آسم بیشتری  از نوزادی است که مادر او اصلا آجیل نخورده است.

توصیه های کارشناسان

ساسکیا ویلرز، سر گروه محققان در زمینه آسم می گوید، توصیه به مادر باردار برای نخوردن آجیل به تنهایی کافی نیست.

 • در صورت شیوع آسم در خانواده از خوردن آجیل در دوران بارداری پرهیز کنید زیرا نوزاد زمینه ابتلا، به آلرژی و حساسیت را دارد.
 • آلرژی به آجیل می تواند به جنین در رحم منتقل شود و احتمال خطر حساسیت را در جنین بالا ببرد پس خوردن آجیل شانس بروز مشکل و بیماری را در نوزاد افزایش می دهد.
 • بنیاد استاندارد غذایی توصیه می کند اگر در خانواده و فامیل مادر باردار سابقه آلرژی وجود دارد از خوردن آجیل در دوران بارداری و شیر دهی پرهیز کنید. این میل در موسسه آسم انگلستان خاطر نشان می کند وقتی در هر شانزده دقیقه یک نوزاد به دلیل آسم بستری می شود تحقیق درباره تشخیص و شناسایی غذاهایی که از ابتلاء نوزاد به آسم جلوگیری می کنند ، مهم و حیاتی است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری