بلاگ

فواید ماساژ در دوران بارداری

 

پرستار کودک

 

فواید ماساژ در دوران بارداری

فواید ماساژ در دوران بارداری : با وجود اینکه بارداری دوران بسیار لذت بخشی است، اما گاهی حواشی ناخوشایندی همچون درد و عدم تعادل هورمون ها مشکلاتی را نیز به همراه می آورند. خوشبختانه برای رفع این مشکلات، یک راه حل آرامش بخش و دلپذیر وجود دارد. ماساز در دوران بارداری در سراسر دنیا به عنوان یک برنامه ثابت در برنامه های بهداشتی دوران بارداری شناخته شده است. ماساژ در دوران بارداری، با رعایت نکات و مراقبت های لازم، یک روش ایمن برای تسکین بسیاری از دردها و مشکلات این دوران شناخته شده است.

 

ماساژ بارداری

تنظیم هورمون ها

این امر اثبات شده است که ماساژ باعث افزایش سطح هورمون های دوپامین و سروتونین می شود. کاهش سطح این هورمون ها در بدن، باعث ابتلا به افسردگی می شود. هورمون های استرس، همچون هورمون های کورتیکال و نوراپی نفرین، در هنگام ماساژ کاهش می یابند. با توجه به این کار 10 تا 20 درصد از بانوان در دوران بارداری به افسردگی مبتلا می شوند، توجه به این نکات ضروری است.

زایمان

ماساژ دورتن باردرای، در آرامش بدن مادر و از بین بردن استرس های او و در نتیجه یک زایمان راحت و به موقع، تاثیر به سزایی دارد. وقتی یک مادر باردار دچار استرس و اضطراب می شود، بدن او واکنش جنگ یا گریز نشان می دهد. درواقع غرایز مادر تشخیص می دهند که یک عامل غیر ایمن و استرس زا وجود دارد. اهمیت این نکته در ماه های آخر بارداری بیشتر است؛ زیرا هنگامی که غریزه ی مادر احساس می کند شرایط ایمن نیست، ممکن است بدن او برای حفاظت از فرزندش واکنش نشان بدهد و در زمان زایمان تغییر ایجاد نماید. از آنجایی که ماساژ درمانی موجب کاهش استرس مس وشد، کار کرد بدن منظم شده و احتمال ایجاد این مشکلات نیز کاهش می یابند.

کاهش ورم

گاهش گردش خون و فشار بر عروق اصلی بدن، موجب ایجاد تورم می شود. بزرگ شدن رحم برای تطابق با رشد جنین، موجب فشار بر عروق خونی در داخل و اطراف حفره شکمی و لگن می شود. ماساژ با تحریک بافت نرم عضلات و عروق، باعث کاهش احتباس مایعات می گردد. این امر باعث دفع صحیح اضافات مایع لنفاوی در بافت ها شده و در نتیجه ورم مفاصل کاهش می یابد.

تسکین درد عصب

بسیاری از بانوان در دوران بارداری مشکل سیاتیک را تجربه می کنند. به دلیل موقعیت قرار گرفتن رحم در بدن، بیشتر فشار این ناحیه به عضلات کف لگن  و پاها وارد می شود. این فشار باعث می شود که عضلات آن نواحی از جمله ماهیچه سرین و پیریفورمیس، ملتهب شوند. با تورم و التهاب این عضلات، به عصب سیاتیک فشار وارد می شود و درد به سمت پایین و کل ناحیه ی پاها منتشر می شود. ماساژ در دوران بارداری این التهاب را کاهش می دهد و باعث می شود فشار از روی عصب سیاتیک برداشته شود.

فواید ماساژ برای جنین

در هنگام ماساژ،تمام بدن مادر در حالت استراحت می گیرد و ضربان قلب او آرام تر و منظم تر می وشد. به همین ترتیب، جنین نیز این آرامش و آسایش را تجربه می کند و از آن بهره می برد. باید به این نکته توجه داشت که جنین تمامی احساسات مادر را تجربه می کند. بنابراین بهتر است مادر در محیطی عاری از استرس و ناراحتی قرار بگیرد.

ممنوعیت ها

ماساژ در دوران بارداری روشی فوق العاده برای رفع بسیاری از ناراحتی ها و مشکلات محسوب می شود. با این حال پیش از انجام آن باید با پزشک مشورت نمود. در صورت وجود موارد زیر حتماً پیش از انجام ماساژ نظر پزشک را جویا شوید:

  • تجربه زایمان پیش از موعد
  • مسمومیت بارداری
  • فشار خون بالا ناشی از بارداری
  • بارداری پر خطر
  • لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی

هنگام انتخاب ماساژور، به این نکته توجه نمایید که حماً به اشخاص حرفه ای و آموزش دیده مراجعه نمایید. از آنجایی که امروزه مراکز آموزش ماساژ، ماساژ های تخصصی بارداری را آموزش می دهند، بهتر است به اشخاصی مراجعه کنید که آموزش های لازم را دریافت نموده اند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری