بلاگ

فواید ورزش برای افراد دیابتی

 

فواید ورزش برای افراد دیابتی

فواید ورزش برای افراد دیابتی : بسیاری از بیماران مبتلا یه دیابت نوع دوم که قرصهی ضد قند خون از قبیل گلی بن کلامید مصرف می کنند پس از مدتی ورزش و رژیم غذایی مناسب می توانند از مصرف دارو دست بکشند زیرا ورزش مقدار اثر انسولین بدن را به حد کافی بالا می برد. ورزش اضافه وزن و چاقی را بر طرف می کند و به این ترتیب نیز نیاز به انسولین را کم می کند.

ورزش موجب کاهش قند و چربی خون می شود و جریان خون قلب، ریه ها و اندام ها را بهبود می بخشد. ورزش، یبوست را از بین می برد. به پوست طراوت و شادابی می بخشد. از پیری زودرس جلوگیری می کند . عصبانیت، کج خلقی، افسردگی و اضطراب را تا حد زیادی بر طرف می نماید. دانشمندان معتقدند که 7 کیلومتر پیاده روی در روز، بهترین درمان افسردگی است. ورزش با بهبود جریان خون مغز موجب افزایش حافظه می شود.

 

ورزش و دیابت

ورزش و فعالیت بدنی صحیح موجب جلوگیری از تصلب شرایین و مانع از رسوب مواد چربی در رگهای قلب، مغز و اندام ها می شود. بدین ترتیب اهمین ورزش در پیشگری از انفار کتوس قلبی، سکته ی مغزی، زخمهای انگشتان دست و پا و انگشت بسیار چشمگیر است. ورزش با افزایش ظرفیت هوایی ریه ها، تنگی نفس را بر طرف می نماید.

ورزش نقش چشمگیری نیز در ترک سیگار دارد زیرا کسانی که ورزش می کنند احتمال روی آوری اولیه یا مجدد آنها به سیگار کمتر می شود و نیز بسیاری از سیگاری ها با پرداختن به ورزش مصرف سیگار خود را کاهش میدهند.

ورزش بهترین درمان بد خوابی است. بد خوابی های ما به طور کلی بر سه دسته اند:

  • دشواری در خواب رفتن
  • سبک بودن بیش از خواب  و از خواب پریدن مکرر
  • زودتر از حد بیدار شدن در صبح

ورزش هر سه دشته مشکل فوق را بر طرف می سازد. با انجام یک برنامه ی مرتب روزانه ی ورزش، شبها به راحتی به خوابی سنگین فرو می روید و به خاطر بهبود روحیه، کابوس و رویاهای ناخوشایند نیز به سراغتان نخواهد آمد. ورزش موجب آشنایی با دوستان جدید می شود که این دوستان غالباً افرادی هستند که به سلامت خود اهمیت می دهند، شب ها تا دیروقت بیدار نمی مانند، غذاهای مناسب می خورند، پرخوری نمی کنند، و توصیه های پزشک را رعایت می کنند. به این ترتیب آشنایی با این گونه افراد موجب افزایش روحیه، ایجاد حس رقابت برای ادامه ی برنامه ی ورزشی و احساس تعهد و مسئولیت بیشتر برای  رعایت دستورات بهداشتی و پزشکی می گردد.

ورزشهای مناسب برای افراد دیابتی

همانطور که پیشتر گفتیم ورزشهای سنگین از قبیل وزنه برداری، کشتی، بوکس، زیبایی اندام، برای دیابتی ها مناسب نیست زیرا موجب افزایش فشار خون و گاه، تشدید عوارض بیماری می گردد. بهترین ورزشها برای افراد مبتلا به دیابت عبارتند از پیاده روی آهسته، پیاده روی سریع، دویدن، شنا، دوچرخه سواری در سطح هموار، پاروزنی آهسته، اسکی، طناب بازی، نرمش و اسکیت.

ورزشها را ترجیحاً در هنگام صبح و در هوای آزاد و سالم انجام دهید. هنگام ورزش، عجله نداشته باشید. به خود فشار بیش ار حد وارد نکنید. روزهای اول به مقدار کم، فعالیت کنید ولی رفته رفته در صورت امکان به مقدار ورزش بیافزایید.

ورزش با فعالیت های روزمره متفاوت است. اگر در شبانه روز به علت نوع کار و شغل خویش باید ساعتها سر پا بایستید یا راه بروید یا از پله های زیادی بالا و پایین بروید، این فعالیت ها را ورزش به حساب نیاورید. ورزش یک فعالیت برنامه ریزی شده و منظم و حساب نیاورید. ورزش یک فعالیت برنامه ریزی شده و منظم و حساب شده و هدفدار است. در حین ورزش باید ضربان قلب شما در ضمن ورزش به حد کافی افزایش یابد. برای این منظور پس از 10 دقیقه ورزش، شربانهای قلب خود را ارزیابی کنید. برای تعیین نبض، کافی است دو انگشت اشاره و میانه ی یک دست خود را روی نبض ساعد دست دیگر قرار دهید و تعداد ضربان ها را در یک دقیقه بشمارید (یا در 10 ثانیه بشمارید و در عدد 6 ضرب کنید تا تعداد ضربانهای یک دقیقه به دست آید)  آنگاه ، پس از تعیین نبض خود که 10 دقیقه پس از شروع ورزش حساب کرده اید، به جدول زیر مراجعه کنید. در این جدول ضربانهای مفید برای هر سن خاص دکر شد که باید ضربان شما به حد آن برسد، اگر کمتر باشدورزش کافی نبوده و اگر بیشتر باشد ورزش بیش از حد بوده و باید از شدت و مقدار آن بکاهید:

ضربان ایده آل پس از 10 دقیقه ورزش

سن                                          نبض ایده آل

18 تا 25 سال                             138 تا 147

26 تا 32سال                              132تا 162

34 تا 40 سال                            132 تا 156

41 تا 47 سال                           126 تا 150

48 تا 54 سال                           120 تا 144

55 تا 61 سال                           114 تا 138

62 تا 70 سال                          108 تا 132

پس از اینکه ورزش را به پایان رساندید، پنج دقیقه استراحت کنید و آنگاه دوباره نبض خود را اندازه گیری کنید، اگر از 120 ضربه در دقیقه بیشتر باشد نشانه ی آن است که این ورزش برای شما مناسب نبوده و بیش از حد توان جسمانی شما بوده و به قلب شما فشار آورده است لذا ورزش خود را کمتر و کوتاهتر کنید. ورزش در هوای آزاد را حداقل هفته یی سه بار، و هر بار در دو نوبت 15 دقیقه یی به طور منظم انجام دهید و در روزهای آینده در صورت توان، به مقدار ورزشها بیفزایید. بهتر است روزهای اول قند خون را چند بار اندازه گیری کنید. در آخر بحث، یک برنامه ی ورزشی نمونه را ارائه می دهیم:

کش و قوس و نرمش و گرم کردن بدن     20 دقیقه

قدم زدن تند و کند                             30 دقیقه

استراحت برای آرامش قلب                 5 دقیقه

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری