بلاگ

فیبرها و آنتی اکسیدانها مواد ضد پیری

در این مقاله، از ده ها غذای خوب و ضد پیری، تنها به دو گروه از اصلی ترین آنها اشاره می کنیم .

1- فیبرها

2- آنتی اکسیدان­ها

1) فیبرها :

که حداقل مصرف 40 گرم از آن در طول روز ضروری است در موادی همچون، آرد گندم، سبوس، انواع میوه ­ها، سبزی­های پر برگ مثل اسفناج، کاهو، کلم، کرفس و … یافت می­شود.

2) آنتی اکسیدانها :

  •  بتاکاروتن، که در همه­ ی سبزی­ها و میوه ­های زرد و قرمز یافت می­شود مانند: هویج، گوجه فرنگی، کاهو، کدو حلوایی، انبه، طالبی، و …(که در این میان هویج دارای اثرات خارق العاده است)
  •  اسید پانتوتنیک، در مخمر آبجو، برنج سبوس دار، تخم کدو، کنجد و … وجود دارد
  •  ویتامین c، در مرکبات، توت فرنگی، برگ سبزی ها، فلفل سبز، اغلب میوه ها و … یافت می­شود.
  • ویتامین E ، در اغلب سبزی­ها، دانه­ ها و آجیل­ ها، اغلب غلات، تخم مرغ، جوانه گندم وجود دارد. سلنیوم، در جوانه گندم، پیاز، کلم، گوجه فرنگی، سبوس غلات و …یافت می­شود .

علاوه بر مواردی که بصورت کلی بیان شده به فصل تابستان و میوه ­های رنگارنگ و خوشمزه آن نزدیک شده­ایم. تنوع میوه ­ها در فصل تابستان و نیاز بدن به میوه ­های آبدار در این فصل گرم ما را بر آن داشت تا از خواص دو نمونه از معروفترین میوه ­های تابستانی نیز کلامی بگوییم البته به شرط آنکه فروشندگان میوه و سبزی این خواص را دلیلی برای گرانتر کردن این میوه­ها قرار ندهند. !!!

یکی از میوه ­های معروف این فصل هلو است که علاوه بر ظاهر زیبا و مثال زدنی­اش خواص فوق العاده­ ای برای مصرف کنندگان دارد.

هلو :

طبیعتی سرد دارد. دارای مواد ازته، هیدروكربن و مختصری ویتامین های C, B, A است با وجود داشتن قند برای بیماران دیابتی زیان آور نمی­باشد. برم و آهن دارد بنابراین برای كبد مناسب است و چهره را شاداب می­كند. روده­ها را شستشو می­دهد. برای زخم و سوختگی، سیاه سرفه، یبوست، اختلالات كلیه و مثانه و قولنج كلیه مفید است. دافع صفرا است. با این همه توجه كنید هرگز از مغز و هسته هلو استفاده نكنید.

آلبالو :

سرد و خشك است. تشنگی را برطرف می­كند و غلظت خون را از بین می­برد و دافع صفرا است. مقوی معده و  از بین برنده التهاب است. مخلوط آب آلبالو یا مربای آن با یك دهم رازیانه، برای دفع سنگ مثانه و سوزش مجاری ادراری بسیار سودمند است.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری