بلاگ

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک : همانگونه که می دانید ، روحیه های افراد با یکدیگر یکسان نمی باشد و چه بسا برخی ها از ترس و رقابت و تقلید، تنبیه و مجازات نشوند و ساخته نشوند.

گذشته از اینها هر روز نمی شود دائما و مرتبا از یک عامل برای ترساندن کودکان استفاده کرد و بچه را ترساند و یا به رقابت وا داشت.

در این موردها باید از روش قهر ورود کنید و وانمود کنید و جوری نمایش بدهید که دیگر فلان کس را دوست ندارم ؛ به دلیل اینکه فلان کار را را خوب نبوده انجام داده یا فلان برنامه را اجرا کرده یا فلان حرف ناپسند را زده است.

در صورتی که کودک با این شخص وابستگی و آشنایی و انس داشته باشد و با توقع کار و یا چیزی را داشته باشد، ناچار تحت تأثیر در می آید و ادب می شود

و این روشی است که خود کودکان در بین خودشان، از آن استفاده می کنند و برای اینکه چیزی را دست بیاورند، یکدیگر را تهدید به قهر می کنند و به نتیجه هم می رسند.

پس مربیان باید از این عوامل هم استفاده بکنند، اما باز نه برای عامل همیشگی و مداوم که در متن زیر آمده است:

فردی می گويد يا أبا الحسن ! از پسرم شاکی هستم. حضرت فرمود « او را کتک مزن، با او قهر کن و از او فاصله بگیر، ولی باز هم طولانیش مکن»

به دلیل اینکه این طولانی شدن بچه را می شکند و این شکستن و تنهایی او را فراری خواهد داد. یا اینکه بی خیالی و بی تفاوتی بچه، کار را خراب خواهد کرد.

پس باید بدانید که در هر دو روش ناراحتی و بی تفاوتی نباید طولانی مدت باشد.

اینجا باز بودن یک نقش واسطه لازم و ضروریست و باید واسطه ای در بین باشد. و بین شما پادر میانی بکند و صلح و دوستی را به پا کند و باید این فرد رمز و راز واسطه گری را بداند و بداند که چه می کند.

تا کار را خراب تر نکند و مربی را از چشم آنها نیندازد و زحمت های او را را به باد ندهد.

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک : تهدید و وعده و وعید

کودکان بسیار دوست دارند که آرزو های طول و درازی داشته باشند و این هم یکی دیگر از نقطه ضعف های آنها می باشد، که این راه می تواند به تربیت و تنبیه و مجازات آنها پرداخت و به نتیجه رسید.

حتما باید دقت کافی را نیز در این امر  داشته باشید به این دلیل که اگر وعده و یا تهدیدی داده شود و عملی نشود سایر تهدید ها و وعده و پاداش ها اثر نخواهد گذاشت، به جز این درس دروغ گفتن و فریب دادن را نیز به آنها یاد داده ایم.

معلمان و مربیان در هر زمینه ای مطلع باشند که قولی را بی جا ندهند و اگر هم دادند حتما باید نسبت به آن وفادار باشند، تا همین عمل که به آن راستگویی می گویند را نیز به آنها عملی نشان بدهبد.

قهر و تشویق کودک : معلمان باید بدانند که این جوایز به عنوان باج برای کودکان درنیاید و کودک سوداگری نباشد که برای هر کار نیک و خوبی که انجام می دهد طلب کارانه منتظر جایزه ای باشند.

به دلیل اینکه این روحیه کودک را به فساد خواهد کشید و این نقطه ضعف می تواند ان را خود فروش کرده و او را ارزان قیمت بار خواهتد اورد که خیلی سریع می توان خرید نمود و به هر کاری او را وادار کرد تا انجام بدهد.

و اگر زمانی هم بچه ها خودشان گفتند که اگر فلان چیز را به عنوان جایزه به من بدهی فلان کار خوب را انجام خواهم داد به هیچ نحو نباید از این عامل استفاده بکنید؛

به این دلیل که این پیشنهادی از یک نیرنگ کودکانه ای می باشد و خبر یک پلتیک شیطنت آمیز کودکانه را می رساند و این نیز نشانه ی بودن فساد در روحیه کودک و قابل خریداری بودن روحیه اش را می رساند.

در این موقعیت باید از راه سکوت و همچنین استفاده از تهدید ها کودک را نا امید بکنید، البته این را نیز در نظر داشته باشید که امیدش را نیز کلا قطع نکنید و او را به دامان راهزنها نفرستید و قرار بدهید.

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک : محبت و احسان

آدمی اسیر محبت می باشد، محبت ها در روح کودکان شکست و نوعی زبونی به وجود می آورد و او دوست دارد با جواب د ادن به محبت، جبران آن شکست ها و خواری ها را بکند و از قید تمامی آنها و اسارت هایش رهایی پیدا کند.

به ناچار این پاسخ دادن مطابق با خواسته ها و میل احسان کننده می گردد.

اگر در این صورت و موقعیت، معلم ها و مربیان میل و درخواست خود را تشریح بکنند و آشکارا نمایان بکنند، بچه به صورت طبیعی به سمت خواسته ها و میل او و حتی برخی زمان خا بدون صحبت کردن و مشورت و تشریح و تنها با توجه و با نگاه معلمش و یا مربیش، بچه را به سوی کار مورد توجه می رود

و همین آنها را به آن سمت می کشد و انجام می دهند، پس می توان از این عامل برای تربیت بچه ها استفاده کرد. با محبت و مهربانی ها آنها شرمنده و اسیر می گردند.

محبت ها و احسان ها به غیر از این حالت اسارت و شکست ، نوعی عشق و علاقه و دوست داشتن را در کودکان به وجود می آورند که خود این دوست داشتن و علاقه و عشق، برای تربیت پذیری آنها بی نهایت مؤثر خواهد بود.

نیروی عشق و علاقه نیرویی می باشد که کارها را آسان و سهل  خواهد کرد و مشکل ها را حل خواهد کرد و مسیرها را نزدیک خواهد کرد.

با این تعریف ها، زمانی که این عامل دوست  داشتن و عشق بصورت مداوم و همیشگی مورد استفاده قرار بگیرد، از موثر بودنش کم خواهد شد و یک امری عادی به نظر خواهد آمد و حتی نوعی وظیفه به نظر خواهد امد و دیگر موثر نخواهد بود و نتیجه ای به دست نخواهدآمد؛

 برای اینکه در مقابل انجام وظیفه و مسئولیت، دیگر نه شکست هست و نه اسارتی و نه سپاس و تشکری و نه دوست داشتنی و محبتی و شاید هم زیاده روی در محبت و دوستی و احسان سبب شود روحیه بچه ها خراب شده و شخصیتی لوس و شر در او بوجود بیاید و شخصیتی سطحی و خام ماندن افکار آنها می گردد و خرابکاری و فسادهای دیگری هم به بار خواهد آمد.

محبت مانند آبی است که به گیاه می رسد، اگر نباشد گیاه می خشکد و اگر بیش از حد شود ریشه گیاه می گندد و خراب می شود و گیاه می خشکد.
قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

پرستار کودک نیز می تواند در این زمینه به شما راهنمائی بدهد. تربیت کودک

قهر و تشویق کودک : تشویق و توجه و پاداش

همانگونه که ترس و تادیب و جزا می توانست در تربیت فرزندان تاثیر گذار باشد، تشويق و هدیه و پاداش هم از عامل هایی می باشد که بچه ها را به جلو می آورد و به هدف معلم و مربی نزدیک می کند.

دیگر نیاز هایی که در یک انسان وجود دارند، همان نیازهای مقبو لیت و مورد توجه قرار گرفتن و جالب بودن می باشد.

با تلاش ها و هدایا در بالاترین سطح این نیاز ها را اشباع و برآورده می کنند؛

به دلیل اینکه جایزه دادن و پاداش گذشته از توجه، مسئله های بسیاری را در بر می گیرد، در نتیجه انسان را که نیاز به مقبولیت در کارها در آنها را شعله می کشد،

با توجه به این مسئله می توان او را رام کرد و به بند در آورد و به جلو حرکت داد و از همین نقطه ضعف می توان به عنوان عامل تربیتی برای کودک استفاده نمود.

ولی تشویق کاربرد بیشتری را به دلیل اینکه نوعی تلقین می باشد که از بیرون القا می گردد؛ بخصوص درمکان و زمانی که فرد تشویق کننده، دارای شخصیتی بزرگ و محبوب باشد و در دل کودک دارای محبوبیت می باشد و به او علاقه دارد،

که سبب حرکت و پیشرفت فرزند می باشد و حتی ممکن است تصمیم و اراده در آنها را بوجود بیاورد و انگیزه ایجاد نموده و محرک می شود.  

پاداش علاوه بر اینکه در فردی که این پاداش را گرفته تاثیر گذار می باشد، در افراد دیگر نیز تاثیر گذتر می باشد، عده ای از این افراد را تحریک کرده و به جلو سوق می دهد و افرادی را در این میاد تنبیه کرده و توبیخ نیز می نماید و همچنین در کلام امیر المومنین علی علیه السلام آمده است : (( بدکار را با پاداش نیکوکار توبیخ کن! ))

نمایان می باشد که روحیه هایی که طمع کار و سوداگر هستند با جایزه و پاداش به جلو حرکت خواهند کرد و این صحیح می باشد که چوب کاری شکردن کودکان و توبیخ کردن آنها و طعنه زدن با زبان بسیار موثر می باشد و اگر از آن به موقع استفاده شود نتیجه بسیاری خواهد داشت، ولی کاربرد این عامل ها نیاز به تسلط و آگاهی داشتن از حالت های روانی و شناختن اوضاع و احوال فرد دارد.

قهر و تشویق کودک

قهر و تشویق کودک

همانگونه که در قبل شرح دادم و داستان استاد را بیان کردیم، دیده می شود که استاد با زبر دستی، شاگرد بازیگوش و شلوغش را غافلگیر می کند و فقط به او جایزه و پاداش می دهد و دیگر هیچ چیزی نمی گوید.

دانش آموزان فکر می کنند چه کاری انجام داده اند که شایسته جایزه می باشند. موردی به فکرش نمی رسد.

حالت سؤال می گیرند و منتظر توضیح می باشند، در حالی که بهت زده و منتظر می باشند.

استاد با آرامشی که منتظر بودن را عمیق می کند می فرماید: «این جایزه و پاداش فقط به منظور این می باشد که شما همیشه سر وقت در کلاس حاضر می شوید.»

 حالت رفتاری و فیزیکی استاد و جدی بودن او و ترکیب جملات او و کلمه فقط و همیشه ، همه این موردها از تسلط و آگاهی داشتن و شناخت او چیزی می دهد.

و این فوت و فن هایی که توسط استاد صورت و انجام شده، نتیجه و اثر مطلوب را هم بدست آورده است.

کودک از گرفتن جایزه آن هم قلم و خودنویس، و همچنین گرفتن این پاداش از دست استادش و در مقابل دانش آموزان دیگر با چشم های تحسین و با چشم های تمنا درگیر یک خوشحالی عمیق می گردد و سپس درگیر تردید شده و تفكر می کند و به حالت انتظار و پرسش درباره این موضوع می رسد. ولی جواب استاد یکباره کلیه اوضاع را تغییر می دهد.

قلم و خودنویس داده شده به عنوان جایزه یک فحش بزرگ محسوب می گردد، آن هم از سوی استاد مهربان و همینطور در برابر دیدگان همه دانش آموزان و همچنین در برابر چشم هایی تیز بین همراه با خنده های سرد آنها.

این تغییر کردن در حالت های روانی و این صحنه ی موجود در کلاس و آن در بین دیدگان متعدد، همه و همه از عامل هایی هستند که روح دانش آموز پاداش گرفته را دچار اضطرار و دگرگون می کند و وادار به عکس العمل می کند.

و از سویی که عمل با مهارت تنظیم شده و عکس العمل نمایان شده نمی تواند عصیان و فحش و خنده و لجاجت باشد عکس العمل تصميم می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری