بلاگ

لکه بینی اوایل بارداری

پرستار بیمار

لکه بینی اوایل بارداری

لکه بینی اوایل بارداری : همه می دانند که خونریزی در دوران بارداری عادی نیست. بنابراین دیدن لکه خون در اوایل بارداری می تواند باعث نگرانی زیاد مادر شود. آیا این وضعیت به این معناست که در حال از دست دادن بارداریتان هستید؟در حقییقت خونریزی واژنی که در سه ماه اول بارداری رخ دهد، بیشتر از آن که فکر می کنید، معمول است و خوشبختانه در اکثر موارد مشکل خاصی وجود ندارد.

اما اگر نگرانید، همیشه باید با مراقب پزشکی خود مشورت کنید. طبق آمار، خونریزی در 20% تا 30% از بارداری ها رخ می دهد و از این تعداد حدوداً 50 % آنها به سقط جنین منتهی می شود.

 

علل خونریزی

  • خونریزی جایگزینی

هنگام جایگزینی عادی رویان در دیواره ی رحم مقدار کمی خونریزی اتفاق می افتد. این خون عموماً به عنوان خونریزی جایگزینی نام برده می شود. خونریزی از محل از محل جایگزینی بسیار متفاوت از خونریزی منظم از عادت ماهانه ای است. در خونریزی عادت ماهیانه هنگامی که بارداری رخ نداده باشد، لایه ی داخلی رحم یا آندرومتروز که خود را برای پذیرش تخمک آماده کرده است فرو ریخته و به شکل خونریزی عادت ماهانه از بدن خارج می شود. و رحم خود را برای زندگی جدید در چرخه ی بعدی آماده می کند. معمولاً خونریزی جایگزینی سبک است و می تواند یک یا دو روز ادامه یابد.

  • حساسیت بافتی

به علت افزایش جریان خون و تغییرات هورمونی بارداری، بافت دهانه ی رحم به شدت حساس می وشد. گاهی پولیپی کوچک حساس می شود وخونریزی از دهانه ی رحم رخ می دهد. معمولاً این خونریزی بدون تهدیدی برای جنین از بین می رود.

  • خونریزی غیر منتظره

این خونریزی در سه ماه اول بارداری و در موعدت عادت ماهانه ی مادر رخ م یدهد. عموماً این خونریزی در اثر میازن کم هورمون هاست و همیشه به سقط جنین می انجامد.

  • سقط جنین

اکثر سقط جنین ها بین شش و ده هفتگی بارداری رخ می دهد. معمول ترین علت سقط جنین عوارض پزشکی، عفونت، اختلال رحمی، استرس بی حد احساسی، برخی داروها و ناسازگاری گروه خون است. این خونریزی سنگین و با خونی روشن و همراه با  گرفتگی شکمی و کمر درد خواهد بود. گرچه خونریزی می تواند نشانه ی سقط جنین باشد. ولی به این معنا نیست که حتما سقط جنین رخ می دهد. حدود نیمی از بانوان بارداری که خونریزی می کنند، دچار سقط جنین نمی شوند.

  • بارداری خارج رحمی

تخمک بارور شده خارج از رحم جایگزین می شود. معمولاً در لوله ی فالوپ یا در موارد نادر، در شکم به جای رحم . بارداری خارج رحمی کمتر از سقط جنین معمول است و در یکی از هر شصت بارداری رخ می دهد.این مشکل برای مادر تهدید جانی است و نشانه های آن عبارتند از خونریزی واژنی و درد شدید پایین شکم. شاید خونریزی در اثر عللی نامربوط به بارداری نیز باشد؛ مثلاً آسیب دیدگی سخت یا پارگی دیوار واژن شاید خونریزی کند، و برخی عفونت ها نیز می تواند باعث خونریزی شود.

نکات بنیانی خونریزی

اگر خونریزی دارید، همیشه باید از نوار یا پد بهداشتی بهره گیرید تا بتوانید نظارت که چه میزان خونریزی دارید و دچار چه نوع خونریزی هستید. هرگز نباید تامپون مصرف  کنید تا جسمی خارجی را وارد ناحیه ی مهبل کنید ( مثل شست و شو دادن) ، و اگر اکنون خونریزی دراید از آمیزش جنسی دوری کنید. خوشبختانه اکثر بانوان مبتلا به لکه بینی در دوران بارداری، حاملگی سالمی را ادامه خواهند داد. از دست دادن خون از مهبل در دوران بارداری عادی نیست، پس اگر این مشکل برایتان رخ داد، با مراقب بهداشتی خود مشورت کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری