بلاگ

مادر شاغل و تربیت فرزند

امروزه زنان در سینمای ایران نقش مهمی دارند و با بازی خود در فیلمها و نقشهای تاثیرگذار تحسین بسیاری از افراد را برمی انگیزند اما همین خانم های موفق در زندگی شخصی خود نیازها و دغدغه هاى انسان های  عادی را دارند، شاید تصمیم بگیرند ازدواج کنند، کودک خود را در آغوش بگیرند و نقش واقعی مادری را در زندگی خود بازی کنند. همه می دانیم که بازیگری شغلی است دشوار و گاه بسیار پراسترس؛ حرفه ای است که روز و شب نمی شناسد. گاهی مجبوری روزها و شاید ماه ها از خانه و شهرت دور باشی و بار دوری اعضای خانواده را به دوش بکشی. حال سوال این است که آیا مادری که مجبور است به خاطر شرایط کاری خود ساعت ها، روزها و شاید ماه ها از فرزند خود دور باشد، می تواند در خانه هم سوپراستار باشد، گریه های شبانه فرزندش را تحمل کند و با صبوری به او شیر دهد؟ یا برای موفقیت باید قید کار را بزند و تنها برای فرزندش مادری کند.

تربیت فرزند و مشغله کاری مادر

کودکان با نیازهای اولیه به دنیا می آیند و نیاز به مراقبتهای ویژہ دارند. بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان، سال های اولیه تولد نوزاد را سال های طلایی زندگی میدانند. دلبستگی کودک در دو سال اول زندگی او به وجود می آید. کودکی که یک سال اول زندگی خود از محبت مادر محروم باشد در زندگی آینده خود با مشکلاتی روبه رو می شود؛ سلامت روان هر فرد تا حد زیادی به نوع دلبستگی کودک بستگی دارد و دلبستگی مانند غذا جز نیازهای اساسی هر کودک است.
مادر باید در سال اول تولد کودک در کنار او باشد و با اطمینان و ارامش به نیازهای او پاسخ دهد. بهتر است مادران قبل از بارداری با برنامه ریزی درست زمان کافی را برای فرزندشان خالی کنند تا هم خودشان از این دوران لذت ببرند و هم ناخواسته اسیبی را به فرزندشان وارد نکنند. و پس بدانید که زمان تکرار نمی شود.

ممکن است برای انجام کارهای تان  مجبور شوید، پرستار بگیرید. اول اینکه در انتخاب پرستار و صلاحیت داشتن او دقت کامل را داشته باشد و مسئله دوم این است که اگر مجبور شدید فرزند تان را برای ساعاتی به پرتسار بسپارید، بعد از اتمام ساعت کاری حتما کمی به او رسیدگی کنید؛ به او شیر دهید و پوشکش را عوض کنید. فراموش نکنید شما هم با وجود کار می توانید مادر خوبی باشید فقط کافی است بعد از تمام شدن کارهای خارج از منزل انرژی کافی  برای مراقبت از فرزندتان داشته باشید. به طور حتم یک پرستار خوب می تواند نیازهای فیزیکی و عاطفی کودک شما را برآورده کند اما در آخر فرزند شما دلبستگی  و راطه عاطفی مناسبی را با شما نخواهد داشت و شما را به عنوان مادر نمی پذیرد.

مهم این است در زمانی که کودک تان به شما احتیاج دارد، پاسخگوی نیازهای او باشید. کیفیت حضور شما بسیار اهمیت دارد، اگر مادری تمام وقت در خانه باشد اما توجهی به کودکش نکند، به موقع به او شیر ندهد، نمی تواند کودکی با دلبستگی ایمن تربیت کند. فرزندی که دلبستگی ایمن نداشته باشد، در آینده کنترل هیجانی مناسبی ندارد، نمی تواند به دیگران اطمینان کند   و احتمالا در روابط خود با جنس مخالب دچار مشکل می شود. مادر که در زمان نوزادی مهم ترین منبع پاسخگوی نیاز کودک است، نقش مهمی در باور کودک درباره زندگی و احساس اطمینان آینده او به دنیا دارد.

درست است که مجبورید برای شرایط کاری خود مدتی فرزند خودتان را تنها بگذارید؛ حتما این شرایط می تواند، فشار یا شاید احساس غذاب وجدان را در شما زیاد کند. قبل از پذیرش کاری جدید خوب فکر کنید. به سن کودک تان توجه کنید و اگر توانایی دوری از خانواده و فرزند تان را ندارید، به فکر خودتان باشید و سعی کنید کاری مناسب با زمان خود بیابید. فراموش نکنید که حضور بدون استرس شما در هر کاری است که می تواند، ضامن موفقیت شما باشد و اگر قرار است مدتی را با استراتس بگذرانید و درنهایت هم با انجام کاری ناقص به خانه خود برگردید این احساس شکست هم برای پیشرفت خودتان هم  برای کودکتان آسیب زاست. خودتان  را با همکاران مجرد یا افراد دیگر مقایسه نکنید. مهم ترین نکته در سلامت شما این است که از داشته های خود لذت ببرید و این مسئله را بپذیرید که هرکس شرایط زندگی خود را دارد.

از مادر و پدرتان کمک بگیرید. مادربزرگها و پدربزرگها نیرویی هستند که می توانند به  شما کنند. اگر برایتان امکان دارد خانه خود را نزدیک محل زندگی مادر و پدرتان انتخاب کنید تا در مواقعی که در منزل نیستید از انها کمک بگیرید؛ حواس تان باشد که زیاد از کارشان ایراد نگیرید و مطمئن باشید آنها با علاقه خود تمام سعی شان را می کنند تا به نوه های خود کمک کنند. زحمات آنها را ببینید و برای کارهایی که برای فرزندان تان انجام میدهند از آنها تشکر کنید. نگهداری از نوه ها در صورتی که در حد توان مادربزرگها و پدربزرگ ها باشد، می تواند به کاهش افسردگی انها هم کمک کند.

اگر به علت شرایط کاری خود موظف هستید به صورت شیفتی کار کنید، هنگام قبول کاری جدید با کارفرمای خود صحبت کنید تا بین فیلمبرداری فرصتی را برای شما فراهم کنند تا به دیدار خانواده خود بروید یا از همسرتان بخواهید، فرزندان را در فرصتهایی که فرصت دارید در لوکیشن فیلمبرداری به دیدار شما بیاورند. هر فرصتی را غنیمت بشمارید؛ حالا که برای حفظ شرایط کاری خود مجبورید مدتها از خانواده خود دور بمانید اوقات فراغت خود را به گونه ای تنظیم کنید که با فرزندان تان باشید و اگر امکان انجام برخی کارها را در منزل دارید، حتما از این فرصت استفاده کنید و دور کار شوید.

حالا که تصمیم خود را برای انجام کار گرفته اید، باید مدیری قوی شوید و همه امور را از دور کنترل کنید. از اپلیکیشن ها استفاده کنید، مدام با فرزندان در تماس باشید. از راه دور هم می توانید با مدرسه و معلم فرزند تان در ارتباط باشید و از آنها اطلاعات کافی بگیرید. اگر در خانه خود کارگر یا پرستار قابل اطمینان دارید، حتما خودتان  را بررسی کنید. با استفاده از اپلیکشن ها شما می توانید ارتباط عاطفی بیشتری را با فرزندان تان برقرار کنید و خیال خودتان را هم راحت تر کنید. بهتر است حتما بین کار فرصتی را برای ارتباط با اعضای خانواده خود اختصاص دهید.

درست است که دوری از خانواده مشکلاتی را همراه دارد اما خودتان را بیش از اندازه سرزنش نکنید. در طول تاریخ همیشه شغل هایی با این شرایط وجود داشته است. افرادی در مشاغل حساسی که ماهها از فرزندان خود دور بودند یا افرادی که مجبور بودند مدت ها بدون اطلاع از خانواده خود کار خود را در پیش بگیرند هم این دوران را تجربه کرده اند. کافی است اگر در این شرایط هستید خونسردی خود را حفظ کنید و با حفظ ارتباط بیشتر نگذارید رابطه شما سرد شود. بعد از انجام کارها مدتی را به فرزندتان اختصاص دهید و با او بازی کنید. درباره احساسات و دلتنگی های خود با کودک تان صحبت کنید تا او هم بداند که شما دوستش دارید.

اگر مجبورید به خاطر کار خود در صحنه مدت ها از کودک تان دور بمانید، حتما شرایطی را فراهم کنید که در هرهفته فرزندان تان را ببینید، دوری از فرزندان می تواند شما را دچار مشکل کند. فاصله و جدایی طولانی مدت می تواند حس عدم اطمینان را در فرزندان به وجود بیاورد. تا می توانید از محیطی که هستید عکس بگیرید و اگر در اتاق گریم هستید یا در صحنه، عکس هایی از خودتان برای فرزند تان ارسال کنید، با این کار ارتباط شما با فرزنداتان بیشتر شده و حس امنیت و نزدیکی بین شما کامل می شود.
اگر مجبورید به شهری دور بروید، بهتر است کودک تان را همراه تان ببرید. مهد کودک و بردن پرستار می تواند ایده خوب و کارآمدی باشد؛ در این شرایط شما می توانید غروب ها یا موقع استراحت خود ببینید و ارتباط عاطفی خوبی با او برقرار کنید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری