بلاگ

مراحل بهبود سزارین

مراحل بهبود سزارین

مراحل بهبود سزارین : اگر چه بیشتر بانوان به روش سزارین زایمان می کنند اما این بدان معنا نیست که بهبود زخم و التیام بدن پس از سزارین راحت تر است و دغدغه های کمتری دارد. زیرا زایمان به طور کلی صرف نظر از محل برش، فرایندی دشوار است. خوب حالا ببینیم که مرحله بهبود در سزارین چقدر طول می کشد، شما باید چه انتظاراتی داشته باشید و انجام چه کارهایی برایتان ممنوع است؟

 

چرا پزشک سزارین را به شما پیشنهاد می کند؟

اگر خود را برای زایمان طبیعی آماده کرده باشید و بعد بفهمید که قرار است سزارین شوید، برایتان ناگوار و دشوار خواهد بود. ناگهان همه تصوری که از درد و فشار زایمان داشتید جای خود را به ترس و نگرانی برای عمل جراحی می دهد. پزشک ممکن است به دلایل متعددی که بعداً به ان اشاره می کنیم، عمل سزارین را به شما پیشنهاد کند:

عفونت/ اگر مبتلا به عفونت فعال تبخال تناسلی و یا اچ آی وی مثبت  باشید، از آنجا که امکان انتقال این عفونت از طریق زایمان طبیعی وجود دارد، پزشک بر عمل سزارین تاکید جدی خواهد داشت.

موارد پزشکی/ زایمان طبیعی بسیار استرس زا است، لذا سابقه بیماری های مزمن نظیر دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و یا بیماری های کلیوی دارید، سزارین برای شما انتخاب می شود.

وزن مادر/ اگر شما اصافه وزن دارید و یا جز افرادچاق هستیدف باید بدانید که چاقی و اضافه وزن زیاد عوارض و خطرات زایمان طبیعی را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این عوارض، پزشک سزارین را توصیه می کند.

اندازه نوزاد/ یکی دیگر از عوامل تعیین کننده ی نوع زایمان، اندازه ی نوزاد است. اگر نوزاد به قدری بزرگ باشد که امکان زایمان از طریق کانال واژن مقدور نباشد، باید سزارین را برگزید.

چند قلویی/ اگر چند قلو باردار هستید، احتمال این که سزارین شوید، بیشتر است.

اشکال در جفت/ اگر جفت به طور کامل یا تا حدودی دهانه ی رحم را مسدود کند و یا از دیواره رحم جدا شود، انجام عمل سزارین به نفع شما و نوزادتان خواهد بود. همچنین ممکن است سزارین در شرایط اورژانسی زیر بدون برنامه ریزی قبلی انجام شود.

 • فرایند زایمان متوقف شود
 • بعد از پایان هفته چها، علائم زایمان وجود نداشته باشد.
 • زجر جنینی یعنی کمبود اکسیژن برای جنین وجود داشته باشد.
 • مادر خسته شده و توان خود را از دست داده باشد.
 • پارگی رحم
 • پرولاپس بند ناف

سزارین چقدر طول می کشد؟ اینکه از قبل برای سزارین برنامه ریزی صورت گرفته باشد یا خیر، در تعیین مدت زمان ان مهم است.

سزارین برنامه ریزی نشده، چقدر زمان نیاز دارد؟ شرایط عمل جراحی که در شرایط اورژانسی و بدون برنامه ریزی انجام می شود و از لحظه ی اولین برش تا تولد کامل نوزاد حدود دو دقیقه به طول خواهد انجامید.

سزارین برنامه ریزی شده چه مدت طول میکشد؟ مدت زمان لازم برای سزارین برنامه ریزی شده، در کل حدود 10 الی 15 دقیقه است. خارج کردن جفت و بخیه نیز 45 دقیقه زمان لازم است.

بعد از سزارین چه مدت باید در بیمارستان تحت مراقبت باشید؟

بسیاری از بانوان تصور می کنند که یک روز بعد از زایمان میتوانند همراه نوزاد مرخص شوند، اما بهتر است بدانید سزارین با زایمان طبیعی فرق دارد. در واقع سزارین یک عمل جراحی بزرگ است و بهبودی شما کمی طول می کشد و باید مدت زمان بیشتری در بیمارستان تحت مراقبت باشید. بسیاری از مادران دو تا سه روز پس از سزارین در بیمارستان بستری می شوند. شاید با خود بگویید این مدت برای یک سزارین ساده زمان زیادی است اما وقتی آثار بیهوشی از بدن مادر خارج می شود، به مراقبت بیشتری نیاز دارد و باید از حیث عوارض جانبی بررسی شود.

بهبودی کامل سزارین چقدر زمان نیاز دارد؟

حتی در زایمان طبیعی، بدن بعد از تحمل درد و زایمان نیاز به درمان دارد تا به بهبودی کامل برسد. سزارین به مراتب دشوارتر بوده و مدت زمان لازم برای بهبودی بعد از سزارین طولانی تر و حدود 6 هفته خواهد بود. شاید با خود بیندیشید که چگونه باید طی این مدت مراقبت از نوزاد امورات منزل را بر عهده بگیرید. بهتر است در انجام کارهای خانه و پخت و پز از دوستان و خانواده کمک بخواهید و بین شیردهی قدری استراحت کنید.

نکات مهم برای تسریع بهبودی

 • داروهایتان را به موقع مصرف کنید: پزشک بدون دلیل برای شما دارو تجویز نمی کند مثلا ممکن است برای تسکین درد استامینوفن یا مسکن های دیگر توصیه شود، بهتر است بدانید هر دارویی که تجویز می شود، هیچ ضرری برای شیردهی ندارد، پس برای پیشگیری از مشکلات بعدی به موقع و مرتب انها را مصرف کنید.
 • به هنگام شیردهی مراقب شکمتان باشید: اگر نوزاد را با شیر مادر تغذیه می کنید باید از ناحیه شکم که اکنون در وضعیت حساس تری قرار دارد، مراقبت کنید. پوشیدن شکم بندهای مخصوص بارداری می تواند به محافظت بیشتر از شکم کمک کند.
 • به میزان کافی آب بنوشید و تشنه نمانید: در دروان نقاهت پس از عمل، به خصوص اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه شود، نوشیدن آب به مقدار کافی برای شما اهمیت بسیاری دارد. نوشیدن آب زیاد بیماری به جایگزینی مایعات از دست رفته در بدن و پیشگیری از بروز یبوست کمک می کند. اگر تازه سزارین شده اید و یعد از جراحی اجابت مزاج نداشتید، تا جایی که می توانید و برایتان ضرری ندارد آب بنوشید. آب کافی در بدن از بروز احساس بد یبوست و سفتی روده جلوگیری می کند.
 • رابطه زناشویی ممنوع: این روزها شاید منتظر کمی فراغت و آسایش هستید، اما قبل از اجازه پزشک، رابطه جنسی برای شما ممنوع است در بسیاری موارد، شروع رابطه زناشویی باید چهار تا شش هفته بعد از زایمان باشد.

محدودیت های پس از سزارین

پس از سزارین، باید از انجام برخی از کارها بپرهیزید، شما در مرحله نقاهت به سر می برید پس بلند کردن هر شی سنگین تر از نوزاد برای شما ممنوع است.اگر فرزند نوپای دیگری دارید، از بلند کردن او نیز خودداری کنید. البته همه می دانیم که امورات سنگین خانه داری به عهده شماست اما پزشک انجام کارهای سنگین خانه را ممنوع کرده است. تا زمانی که به بهبودی کامل نرسیدید، از انجام انها اجتناب کنید.

اگرچه بلند کردن اجسام سنگین از محدودیت های مهم و جدی پس از سزارین به شمار می آید اما موارد زیر از جمله فعالیتهایی است که ممنوعیت ندارند و در صورت تمایل در انجام آن مختارید:

 • حرکت های ناگهانی که درد زیادی دارد.
 • کشش به سمت بالا که درد و ناراحتی به همراه دارد.

رانندگی پس از سزارین

بالاخره بعد از زایمان، همسرتان تمام طول روز خارج از منزل به کار مشغول است و شما در خانه هستید و باید شکل زندگی خود را به حالت عادی برگردانید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که رانندگی را از چه وقت می توانید شروع کنید معمولا 4 تا 6 هفته زمان می برد تا وضعیت مادران پس از سزارین برای رانندگی مساعد شود. اگر فکر می کنید آمادگی لازم را دارید، قبل از هر تصمیمی با پزشک مشورت کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری