بلاگ

مراحل بهبود سزارین

مراحل بهبود سزارین

مراحل بهبود سزارین : اگر چه بیشتر بانوان به روش سزارین زایمان می کنند اما این بدان معنا نیست که بهبود زخم و التیام بدن پس از سزارین راحت تر است و دغدغه های کمتری دارد. زیرا زایمان به طور کلی و صرف نظر از محل ایجاد برش، فرایندی دشوار است. خوب حالا ببینیم که مرحله بهبود در سزارین چقدر طول می کشد، شما باید چه انتظاراتی داشته باشید و انجام چه کارهایی برایتان ممنوع است؟

 

چرا پزشک سزارین را به شما پیشنهاد می کند؟

اگر خود را برای زایمان طبیعی آماده کرده باشید و بعد بفهمید که قرار است سزارین شوید، برایتان ناگوار و دشوار خواهد بود. ناگهان همه  تصوری که از درد و فشار زایمان داشتید جای خود را به ترس و نگرانی برای عمل جراحی می دهد.

پزشک ممکن سات به دلایل متعددی که بعداً به ان اشاره می کنیم، عمل سزارین از پیش برنامه ریزی شده را به شما پیشنهاد کند:

عفونت/ ار مبتلا یه عفونت فعال تبخال تناسلی و یا اچ وی مثبت باشید، از انجا که امکان انتقال این عفونت از طریق زایمان طبیعی وجود دارد، پزشم بر عمل سزارین تاکید جدی خواهد داشت.

موارد پزشکی خاص/ زایمان طبیعی بسیار استرس زا است،  لذا اگر سابقه بیماری های مزمن نظیر دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و یا بیماری کلیوی دارید، سزارین برای شما انتخاب می شود.

وزن مادر/ اگر شما اضافه  وزن زیادی دارید و یا جز افراد چاق هستید، باید بدانید که چاقی و اضافه وزن زیاد عوارض و خطرات زایمان طبیعی را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این عوارض، پزشک سزارین را توصیه کند.

اندازه نوزاد/ یکی دیگر از عوامل تعیین کننده ی نوع زایمان، اندازه ی نوزاد است، اگر نوزاد به قدری بزرگ باشد که امکان زایمان از طریق کانال واژن مقدور نباشد، باید سزارین را برگزید.

چند قولویی/ اگر چند قلو باردار هستید، احتمال اینکه سزارین شوید، بیشتر است.

اشکال در جفت/ اگر جفت به طور کامل یا تا حدودی دهانه ی رحم را مسدود کند و یا از دیواره رحم جدا شود، انجام عمل سزارین به نفع شما و نوزادتان خواهد بود.

همچنین ممکن است سزارین در شرایط اورژآنسی زیر بدون برنامه ریزی قبلی انجام شود.

  • فرایند زایمان متوقف شود.
  • بعد از پایان هفته چهل، علائم زایمان وجود نداشته باشد.
  • زجر جنینی یعنی کمبود اکسیژن برای جنین وجود داشته باشد
  • مادر خسته شده و توان خود را از دست داده باشد.
  • پارگی رحم
  • پرولاپس بند ناف

سزارین چقدر طول می کشد؟ اینکه از قبل برنامه ریزی صورت گرفته باشد یا خیر، در تعیین مدت زمان آن مهم است.

سزارین برنامه ریزی نشده، چقدر زمان نیاز دارد؟ شرایط عمل جراحی که در شرایط اورژآنسی و بدون برنامه ریزی انجام می شود از لحظه ی اولین برش تا تولد کامل نوزاد حدود دو دقیقه به طول خواهد انجامید.

سزارین برنامه ریزی شده چه مدت طول می کشد؟ مدت زمان لازم برای سزارین برنامه ریزی شده، در کل حدود 10 الی 15 دقیقه است. خارج کردن جفت و بخیه نیز 45 دقیقه زمان لازم دارد.

بعد از سزارین چه مدت باید در بیمارستان تحت مراقبت باشید؟

بسیاری از بانوان تصور می کنند که یک روز بعد از زایمان می توانند همراه نوزاد مرخص شوند. اما بهتر است بدانید سزارین با زایمان طبیعی فرق دارد. در واقع سزارین یک عمل جراحی بزرگ است و بهبودی شکا کمی طول می کشد و باید مدت بیشتری در بیمارستان تحت مراقبت باشید. بسیاری از مادران دو تا سه روز پس از سزارین در بیمارستان بستری می شوند. شاید با خود بگویید این مدت برای یک سزارین ساده زمان زیادی است اما وقتی آثار بیهوشی از بدن مادر خارج می شود، به مراقبت بیشتری نیاز دارد و باید از حیث عوارض جانبی بررسی شود.

بهبوید کامل سزارین چقدر زمان نیاز دارد؟

حتی در زایمان طبیعی، بدن از تحملدرد و زایمان نیاز به زمان دارد  تا بهبودی کامل برسد. سزارین به مراتب دشوار تر بوده و مدت زمان لازم برای بهبودی بعد از سزارین طولانی تر و حدود 6 هفته خواهد بود. شاید با خود بیندیشید که چگونه باید طی این مدت مراقبت از نوزاد امورات منزل را بر عهده بگیرید، بهتر است در انجام کارهای خانه و پخت و پز از دوستان و خانواده کمک بخواهید و بین شیردهی قدری استراحت کنید.

نکات مفید برای تسریع بهبودی

  • مدت زمان بهبوی پس از سزارین در بین مادران متفاوت است، شما باید به خودتان فرصت کافی بدهید تا به سلامتی کامل دست پیدا کنید.
  • حتما پزشک معالج راهکارهایی برای تسریع روند بهبودی به شما پیشناد می کند، ما نیز در این جا برای درمان سریع و بدن استرس به نکاتی اشاره خواهیم کرد:
  • داروهایتان را به موقع و مرتب مصرف کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری