مراقبت از اپیزیوتومی، زخم و پارگی واژن

اپیزیوتومی

مراقبت از اپیزیوتومی، زخم و پارگی واژن

در حین زایمان ممکن است برای خروج راحت تر سر نوزاد انجام اپیزیوتومی ضرورت یابد که پس از زایمان محل برش با بخیه ترمیم می شود. اکثر متخصصان توصیه می کنند حتی المقدور از اپیزیوتومی اجتناب شود. در صورت زایمان طبیعی یا سزارین باید 5 الی 10 روزبعد برای ویزیت و مشاهده محل زخم به مرکز بهداشتی درمانی یا مراکز زایمانی مراجعه شود و در صورت بروز علائم زیر باید زودتر مراجعه کند.

مراقبت از اپیزیوتومی

آیا تبی بیش از 38.5درجه سانتی گراد دهانی به مدت بیش از 24 ساعت دارید؟ یا

آیا لبه های زخم تان از هم باز شده اند؟ یا

آیا ناحیه نزدیک زخم قرمزتر یا متورم است؟ یا

آیا از زخم ترشح غلیظ و تغییر رنگ یافته ای بیرون می آید؟ یا

آیا در دفع ادرار یا مدفوع مشکلی وجود دارد؟

توصیه های خانگی

  • زخم را تمیز نگه دارید، زخم ممکن است به طور طبیعی ترشحی آبکی یا کمی خون آلود از لبه ها داشته باشد. این ترشحات را می توان با آب گرم و تمیز پاک کرد تا از ایجاد دلمه روی زخم جلوگیری شود. مراقب باشید زخم تان به لباس شما گیر نکند.
  • تورم خفیف را می توانید با کمپرس سرد یا یخ کنترل کنید. باری زخم اپیزیوتومی یا پارگی واژن، توصیه می شود از کیسه های یخ ژله ای که در پارچه ای نخی پیچیده اید برای کمپرس سرد ناحیه استفاده کنید. در روز اول، از کمپرس سرد هر 2 ساعت به مدت 10 دقیقه برای ترمیم زخم استفاده کنید. یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید چرا که باعث یخ زدگی می شود.
  • پس از چند روز باید از کمپرس گرم که ناحیه را آرام می کند، استفاده کنید. استفاده از افشانه آب گرم روی زخم هم احساس آرام بخشی دارد و هم زخم را تمیز می کند.
  • در اغلب موارد زخم با استامینوفن یا بروفن قابل درمان است . درمان ترکیبی با ترکیب استامینوفن و دوز پایین کدیین می تواند به شما کمک کند. اگر درد شدیدتر است و با این درمان ها بهبود نمی یابد، باید پزشک شما را ببیند.
  • بسیار مهم است که تمیز کردن ناحیه شرمگاهی از جلو به عقب انجام شود. باید از کشیدن دستمال یا دست از سمت مقعد به واژن خودداری کرد.
  • استفاده از گرمای حاصل از چراغ مطالعه متحرک در فاصله 25 سانتی متری از ناحیه شرمگاهی می تواند آرام بخش باشد.
  • در صورت امکان محل بخیه را در معرض هوا قرار دهید. تا جایی که ممکن است از پوشک یا نوار های بهداشتی استفاده نکنید و در صورت استفاده زود به زود آن را عوض کنید. از تامپون تا زمانی که دوباره قاعده شوید، استفاده نکنید.
  • رژیم غذایی را طوری رعایت کنید که دچار نفخ یا یبوست نشوید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید