بلاگ

مراقبت از بچه با استعداد

مراقبت از بچه با استعداد

مراقبت از بچه با استعداد : والدین خوب بودن برای یک بچه تیزهوش کاری بس دشوار است، چرا که والدین در کارهای روزانه مربوط به رشد کودکانشان متوقف شده و بنابراین از وظایف اصلی خود غفلت می ورزند.

بخشی از وظایف ما به عنوان والدین آن است که در امور مادی، سمت و سوی معنوی را ببینیم، نور درون فرزند خود و روش ابراز آنرا بشناسیم.

به عنوان مثال، نقاشی کودک تصویری از آگاهی نو ظهور او را به نمایش می گذارد.

همچنین وظیفه ماست که تجارب  معنوی دنیای امروز را به فرزند خود، به ویژه، بچه تیزهوش، بنمایانیم، به طوری که به عنوان مثال بتوانیم به او بیاموزیم که ” دنیا را در یک دانه شن و ابدیت را در یک ساعت ببیند…” بدین ترتیب فرزندتان را در این فرآیند، دگرگون می سازید.

مراقبت از بچه با استعداد : والدین یک بچه با استعداد بودن، انرژی بسیار زیادی را می طلبد و ما باید مراقب خود بوده و در مقابل نقاط ضعفمان، صبوری پیشه نماییم. باید در قبال پیشرفت های خود مهربانی پیشه کرده و خیلی عیب جو نباشیم.

ضرورتاً باید انرژی خود را تجدید کنید، در غیر این صورت زودرنج و بی طاقت می شوید و همواره می خواهید بحث و جدل راه بیندازید.

بنابراین دقت کنید که خوا کافی، مخصوصاً زمانی که فرزندتان کوچک  هستند، لازم است. همه ما طالب بهترین ها برای فرزندانمان هستیم اما بیشتر والدینی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند، در مورد پدر و مادر بودن  یا چگونگی بزرگ کردن فرزندشان اطلاعات کمی دارند.

اغلب همانطور که جلو می روید، باید خیلی چیزها را یاد بگیرید  و این امر برای شما آزاردهنده می باشد . به هر صورت، این تجارب فرصته ای بسیاری را برای رشد شما و فرزندتان فراهم می آورند.

 

مراقبت از بچه با استعداد

بچه های با استعداد

شما به عنوان اولین مربی فرزند خود باید حتماً محیطی سرشار از عشق و صمیمیت، آرامش و توازن، علاقه  و اشتیاق که لازمه رشد او می باشند، فراهم آورید. در مراحل بالاتر با استخدام پرستار کودک آموزشی این علایق فرزندانتان را بیشتر پرورش دهید.

از شما انتظار نمی رود که مانند یک متخصص با فرزند با استعداد خود رفتار کنید. تنها شما باید به دنبال راه جدیدی برای وقع نهادن به تمام وجوه پرورشی فرزند خود اعم از جسمانی، عاطفی، عقلانی یا معنوی باشید.

بنابراین به او کمک می کنید که با چالش های دنیای متغیر ما روبرو شده و در زندگی خود به موفقیت دست یابد.

به خاطر داشته باشید که فرزند استثنایی شما، یک بزرگسال کوچک نیست. او مانند شما  فکر ، استدلال و احساس نمی کند و تجربیات شما را از دنیا ندارد.

بیشتر کودکان زیر هفت سال روی بدن خود متمرکز می شوند. آنها خیلی سریع رشد کرده و به حرکات و تمرین های جسمانی نیاز دارند.

به خاطر داشته باشیدکه او در وهله اول از طریق دیدن نمونه ها و تقلید کردن، همه چیز را یاد می گیرد. به علاوه، تکرار و ضرباهنگ کارهای روزمره، عناصر ضروری دنیای سالم کودک می باشند و برای او امنیت و اطمینان به ارمغان می آورند.

فرزند شما اطلاعات را بدون طرح ریزی نمودن یا از صافی گذراندن دریافت می کند، بنابراین باید به کیفیت محیطی که در ان زندگی می کند و نیز تجاربی که از آنها لذت می بد، توجه کنیم.

باید بین تحریک سازی و محافظت از حواس فرزند خود، تعادل  ایجاد کنیم . تحریکاتی که از منابع ساختگی مانند تلویزیون و فیلم هاناشی می شوند با تحریکاتی که از صدای شما، علایق و توجه پر محبت شما نشات می گیرند، تاثیر کاملاً متفاونی بر مغز فرزند شما می گذراند.

توجه کنید که هر آنچه در زندگی کودکتان اتفاق می افتد، به صورت عمیق در او نهادینه می شود و بازی های خلاقانه می توانند موجب دگرگونی و بیرون آمدن دوباره آنها شوند.

بنابراین بازی های خلاقانه برای بچه با استعداد حکم آب و غذا را دارد. شما باید زمان و وسایل مناسب این نوع بازی ها را فراهم اورید تا فرزندتان بتواند با تقلید از آنچه که تجربه می نماید، مسیر خود را در زندگی روزمره شکل دهد .

یکی از بهترین هدیه هایی که به کودکتان ارزانی می دارید آن است که بگذارید او میل طبیعی به خیال پردازی خلاقانه را در خود شکوفا سازد.

 

مراقبت از بچه با استعداد

مراقبت از بچه با استعداد : برنامه های تقویتی

این برنامه جدا از برنامه هایی که در برنامه آموزشی معمول مدارس وجود دارند، شامل چند درس اضافه برای بچه های بااستعداد می شوند، به عنوان مثال یک برنامه زبان خارجی یا آموزش یک آلت موسیقی را برمی گیرد. همچنین دروس تقویتی، موضوع را برای بچه با استعداد عمیق تر از سایر بچه هایی که همان درس را مطالعه می کنند ، باز می کند.

به عنوان مثال، دانش اموزان در درس تاریخ باستانی، مطلبی را در مورد جنگ تروا با مجحوریت اسب تروا مطالعه می کنند.

اما برای دانشآموزان تیزهوشتر، دروس اضافی در مورد نوع زندگی ترواها، رژیم غذایی آنها ، سرگرمی ها و لباسهایشان، هنر و ظروف سفالی آنها، جوهراتشان و موارد دیگر ارایه می شود.

نکته مهم انجاست که ما باید تقویت سازی کیفی را پیش بگیریم. این تقویت سازی نباید تنها کمی بیشتر از همان حد مشابه باشد، بلکه باید نوعی پیشرفت با تفصیل را هم بکار ببریم.

مدارس در طول تابستان هم می توانند نوع دیگری از برنامه های تقویتی را اریه دهند اما به اندازه برنامه های اموزشی که در طول سال ادامه پیدا می کند، راضی کننده نمی باشند.

اگر در منطقه شما برای بچه های با استعداد، برنامه های اموزشی (مراقبت از بچه با استعداد) وجود ندارد، می توانید حداقل فرصت برخورداری چندهفته ای از آنها را به او بدهید، برنامه آموزشی او را توسعه دهید و با سایر بچه های تیزهوش آشنایش کنید.

تحقیقات نشان داده که اگر یک فرد بزرگسال تحصیلکرده مانند پدر و مادر، یکی از اقوام یا یکی از دوستان خانوادگی، زمانی را به این بچه اختصاص داده و دو یا سه شب در هفته او را راهنمایی و هدایت کرده و به او تدریس کند، بسیار مثمر ثمر خواهد بود

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری