بلاگ

مراقبت از دندان ها

حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است. زیرا در این دوران افزایش سطح برخی از هورمون های بدن منجر به آسیب پذیری بیشتر دهان نسبت به باکتری و پلاک ها شده و این مساله نیز زمینه را برای ابتلا به حساسیت و التهاب لثه ها در این دوران فراهم می کند.  برای به حداقل رساندن میزان باکتری های موجود در دهان علاوه بر مسواک زدن دندان ها، سطح زبان خود را نیز با استفاده از مسواک تمیز کنید. همچنین از مصرف شیرینی ها به خصوص در مواردی که بلافاصله پس از خوردن قادر به مسواک زدن نیستید صرف نظر کنید. از مصرف غذاهای حاوی مقادیر فراوان ویتامین C، در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید زیرا مصرف این ویتامین در تقویت لثه ها و کاهش احتمال خونریزی آن بسیار موثر است.

مراقبت های دندان پزشکی

مجاز بودن درمان های دندانپزشکی یکی از موضوعاتی است که ذهن بسیاری از خانم های باردار را در این دوران به خود مشغول می کند. در واقع جرم گیری و تمیز کردن دندان ها به منظور پیشگیری از مشکلات دندانی و همچنین معاینات سالیانه دندان ها در دوران بارداری نه تنها خطری ندارد بلکه توصیه فراوانی نیز به انجام این کار می شود. افزایش سطح هورمون های بدن در دوران بارداری منجر به تورم و خونریزی لثه ها شده و گیر کردن ذرات غذا در فضای ما بین دندان ها سبب تشدید این التهاب خواهد شد.

همچنین از آنجایی که در دوران بارداری ابتلا به عفونت های دهانی مانند بیماری های لثه با خطر زایمان زودرس در ارتباط است اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی در این دوران ضرورت بیشتری می یابند.

آیا انجام معالجات دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن است؟

به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت های دهانی بهتر است برخی از اقدامات درمانی نظیر پر کردن پوسیدگی دندان ها و یا انجام روکش آن ها به تعویق نیفتاده و در همین دوران انجام شوند. سه ماهه دوم بارداری مناسب ترین زمان جهت انجام کارهای دندانپزشکی است. زیرا با رسیدن به سه ماهه سوم بارداری دراز کشیدن به پشت بر روی صندلی دندانپزشکی در طول مدت زمان درمان برایتان دشوار خواهد بود.

به طور کلی ایمن ترین کار این است که انجام کلیه فرمان های انتخابی دندان را تا پس از زایمان به تعویق انداخت ولی با این حال در برخی موارد نیاز به درمان های اورژانسی نظیر درمان ریشه و یا کشیدن دندان در حین بارداری ضرورت می یابد.

درمان های غیر ضروری نظیر سفید کردن دندان ها و دیگر اعمال دندانپزشکی مربوط به زیبایی بهتر است تا پس از زایمان به تعویق بیفتند. بهترین کار این است که به منظور پیشگیری از قرار گرفتن جنین در معرض آسیب های احتمالی حتی با وجود اندک بودن احتمال خطر از انجام اقدامات درمانی جز در موارد اورژانسی در این دوران اجتناب شود.

آیا داروهای مورد استفاده در دندانپزشکی در دوران بارداری بی خطرند؟

در حال حاضر در مورد داروهای معول مورد استفاده در دندانپزشکی و عوارض احتمالی آن بر روند تکامل جنین اطلاعات دقیقی در دست نیست. لیدوکائین رایج ترین داروی مورد استفاده در معالجات دندانپزشکی است که در صورت استفاده می تواند از جفت عبور کند.

در صورت نیاز به معالجات دندانپزشکی در موارد اورژانس مقدار داروی بی حس کننده مورد استفاده باید تا حد امکان اندک و در عین حال برای ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه درمان کفایت کند. در صورت احساس درد می توان دوز داروی بی حسی را افزایش داد.

وضعیت راحت شما در حین درمان سبب کاهش میزان استرس خود و جنین تان خواهد شد به علاوه هرچه شما راحت و عاری از استرس باشید کار کردن برای دندان پزشک تان نیز به همان میزان راحت تر خواهد بود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها قبل یا پس از درمان در معالجات دندانپزشکی امری معمول است بنابراین ممکن است دندانپزشک در صورت صلاحدید به منظور پیشگیری از عفونت، استفاده از آنتی بیوتیک های مختلف نظیر پنی سیلین، آموکسی سیین و یا کلیندامایسین را پس از درمان برای شما تجویز کند. این داروها از نظر احتمال ایجاد خطر در دوران بارداری در رده B قرار گرفته و مصرف آن ها در این دوران برای مادر و جنین بی خطر است.

آیا انجام رادیوگرافی دندان در دوران بارداری ایمن است؟

اقداماتی نظیر رادیوگرافی دندان ها که در معاینات سالیانه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد تا حد امکان به دوران پس از زایمان موکول می شوند. ولی با این حال انجام بسیاری از درمان های دندانپزشکی به خصوص در موارد اورژانس نیازمند استفاده از رادیوگرافی است.

بر اساس نظر کالج رادیولوژی آمریکا مقدار اشعه لازم برای تهیه یک عکس رادیوگرافی دندان بسیار ناچیز بوده و در اندازه ای نیست که بتواند سبب ایجاد عواض سوء در جنین در حال رشد شود.

بنا به نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا و کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا نیز انجام رادیوگرافی دندان مشروط بر استفاده از پوشش های سربی در دوران بارداری ایمن و بی خطر است.

علی رغم این موضوع اغلب مادران باردار به دلیل شکل گیری اندام های بدن جنین در سه ماهه اول بارداری و در نتیجه آسیب پذیری بیشتر جنین در این دوران ترجیح می دهند حدالامکان از مراجعه به دندانپزشک در این مقطع از بارداری خودداری کنند. ولی با این وجود هیچ شواهدی دال بر مضر بودن معالجات دندانپزشکی بر سلامت جنین در این دوران وجود ندارد.

همچنین در سه ماهه سوم بارداری نیز به منظور پیشگیری از خطر زایمان زودرس و دشوار بودن خوابیدن به پشت بر صندلی دندانپزشکی در طول مدت درمان بهتر است اقدامات دندانپزشکی غیر اورژانسی را به دوران پس از زایمان موکول کرد.

توصیه هایی برای مراقبت های دندانی در دوران بارداری

بنا به توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا به خانم های باردار، در این دوران از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید. دندان های خود را با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید که دارای برچسب تأییدیه ADA می باشند ۲ بار در روز مسواک زده و در کنار آن از نخ دندان استفاده کنید.

اقدامات پیشگیرانه نظیر جرم گیری دندان ها را فراموش نکنید.

دندانپزشک را از باردار بودن خود مطلعع کنید.

کارهای غیر اورژانسی دندانپزشکی را به سه ماهه دوم بارداری و در صورت امکان به دوران پس از زایمان موکول کنید.

اعمال زیبایی دندان را تا اتمام دوران بارداری به تعویق بیندازید .

برای حفظ سلامت گردش خون در هنگام قرار گرفتن بر روی صندلی دندانپزشکی از روی هم انداختن پاها خودداری کنید.

برای راحتی بیشتر خود و جنین تان هنگام مراجعه به دندانپزشک یک بالش کوچک همراه خود داشته باشید.

یک هدفون همراه با چند موسیقی دلخواه را نیز به همراه داشته باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری