مراقبت از نوزادان در منزل

مراقبت از نوزادان در منزل

مراقبت از نوزادان در منزل

نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود.

مراقبت و نگهداری از کودکان در منزل

1- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود.
2- از آب جوشیده، آب قند و گلوکز ، شیشه و پستانک استفاده نشود.
3- شیردهی براساس میل و نیاز نوزاد در شرایط شمناسب باشد.
4- قبل از هر شیردهی دستهای خود را بشویید.
5- 15 تا 20 دقیقه بعد از شیرخوردن آروغ نوزاد را بگیرید، در صورتیکه نوزاد زیر سینه به خواب برود احتیاج به بیدارکردن و گرفتن آروغ ندارد، او را به روی پهلوی راست بخوابانید که در صورت استفراغ، شیر به ریه برنگردد و از عوارض آن جلوگیری شود، مدتی که گذشت او را به روی پهلوی چپ بخوابانید.
6- جهت جلوگیری از ترک و زخم سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه (قسمت قهوه ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.
7- از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود.
8- از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند، بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل 36،5 می باشد. بهترین دمای اطاق برای نوزاد 24 الی 25 درجه و بهترین درجه رطوبت 40 الی 45 می باشد. دمای اطاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم 26 الی 27 درجه می باشد.
9- از تشک و کیسه خواب پشم شیشه (الیاف صنعتی) بعلت گرم کردن بیش از حد نوزاد و حساسیت زا بودن کمتر استفاده شود.
10- از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود.
11- در اطاق و هوای مناسب نوزاد احتیاج به کلاه و جوراب و لباس سراسری ندارد.
12- تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید. بعد از افتادن بند ناف ، نوزاد هفته ای دو بار در اطاق حمام شود. در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.
13- هیچ نوع ماده ضد عفونی کننده از قبیل الکل سفید ، بتادین و … برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشود و با آب خیس نشود.
14- اطاق نوزاد بایستی روشن باشدولی استفاده ازنور آفتاب مستقیم مضراست.
15- به منظور سلامتی نوزادان و شیرخواران از دود کردن اسپند ، استفاده از پودرهای آرایشی ، عطر ، ادکلن ، سیگار و گلهای معطر خصوصاً گل مریم اجتناب فرمائید.
16- بـزاق شیـرخواران از 3 ماهگـی جاری می شـود و حدوداً یکسـالی می توانند آب دهان را قورت دهند.
17- عطسه و گرفتگی بینی در ماههای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست. مدفوع نوزادی که شیر مادر می خورد آبکی و بلغمی وتعداددفعات آن نسبتاً زیاداست (شبیه مدفوع اسهالی) ولی چنانچه حال عمومی نوزادخوب و وزن گیری مناسب باشد اسهال نمیباشد.
18- جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود.

19- برای تمیز کردن بینی نوزاد یا گرفتگی بینی از اسپری کلرور سدیم (65%) استفاده فرمائید .
20- برای جلوگیری از عفونت انگشتان دست نوزاد از کوتاه کردن ناخن در هفته های اول تولد خودداری فرمائید

21- از فشار دادن سینه های متورم نوزاد و ماساژ دادن آن اجتناب فرمائید.

22- گاهی لکه های گلی رنگ در پوشاک شیرخواران بعلت اورات موجود در ادرار دیده می شود که بیماری محسوب نمی شود و آزمایش ادرار هم طبیعی است

23 – در هنگام پریدن شیردرحلق نوزاد آرامش خودراحفظ کرده ویک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تاگریه کندو شیراز دهان نوزاد خارج شود.

24- هرچه نوزادملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصاً افرادی که سرفه و عسطه می کنند، سیگاری هستندیاراهنمائی نادرست می کنند.
25- اگر نوزاد در روزهای3و 4 تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.
26- مادران شیرده از خوردن بیش از دو لیوان شیر در روز ، پیاز، سیر، شکلات ، کاکائو ، نسکافه ، خیار سبز و خیارشور خودداری کنند.
27- از مصرف شربت های مولتی ویتامین گران قیمت برای شیرخواران و اطفال به علت هزینه زیاد و ارزش درمانی کم اجتناب شود.
28- به شیرخواران زیر یکسال عسل ـ سفیده تخم مرغ ـ غذای ترش ـ شیرین و ادویه دار و شیر پاستوریزه داده نشود.
29- استفاده ازلاک به علت داشتن سرب و ارسنیک وپاک کردن آن با استن که درتماس با پوست جذب می شود برای اطفال مضر می باشد.
30- خانم ها با بچه بغل روی صندلی جلو اتومبیل سوار نشوند.
31- باداشتن بخاری گازی از دستگاه بخور سرد و یا گرم استفاده نفرمائید.
32- به منظور وزن گیری بهتر اطفال و شیرخواران از دادن موز ـ خیارسبز چای بیسکوئیت ـ پفک ـ چیپس ـ شکلات ـ آدامس ـ آجیل ـ پسته هویج اصفهان (به علت آبیاری با آب زاینده رود) ـ سوسیس ـ کالباس نوشابه ـ ساندیس ـ شیر کاکائو ـ بستنی ـ یخمک ـ لواشک و مشابه آن خودداری شود.
33- غذای توصیه شده برای کودکان دو سال به بالا شیر نصف لیوان روزی دو تا سه مرتبه، میوه روزی یک مرتبه ـ یک روز در میان یک عدد تخم مرغ ـ غذای سفره (روزانه) ، در صورتیکه یک مرتبه غذای پختنی باشد برای دفعه بعد نگهداری شود، عصرانه نان و پنیر و گردو کره و مربا و امثال آن.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"مراقبت از نوزادان در منزل"

  1. […] از توصیه متخصصین، اکثر والدین نوزاد خود را به پشت می خوابانند تا این که مشکل دیگری پدیدار […]

دیدگاه خود را بنویسید