بلاگ

مراقبت از نوزادان در منزل

پارسیان آوید (مراقبت از کودک در منزل): نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود.

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

مراقبت و نگهداری از کودکان در منزل

1- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود.
2- از آب جوشیده، آب قند و گلوکز ، شیشه و پستانک استفاده نشود.
3- شیردهی براساس میل و نیاز نوزاد در شرایط شمناسب باشد.
4- قبل از هر شیردهی دستهای خود را بشویید.
5- 15 تا 20 دقیقه بعد از شیرخوردن آروغ نوزاد را بگیرید، در صورتیکه نوزاد زیر سینه به خواب برود احتیاج به بیدارکردن و گرفتن آروغ ندارد، او را به روی پهلوی راست بخوابانید که در صورت استفراغ، شیر به ریه برنگردد و از عوارض آن جلوگیری شود، مدتی که گذشت او را به روی پهلوی چپ بخوابانید.
6- جهت جلوگیری از ترک و زخم سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه (قسمت قهوه ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.
7- از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود.
8- از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند، بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل 36،5 می باشد. بهترین دمای اطاق برای نوزاد 24 الی 25 درجه و بهترین درجه رطوبت 40 الی 45 می باشد. دمای اطاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم 26 الی 27 درجه می باشد.
9- از تشک و کیسه خواب پشم شیشه (الیاف صنعتی) بعلت گرم کردن بیش از حد نوزاد و حساسیت زا بودن کمتر استفاده شود.
10- از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود.
11- در اطاق و هوای مناسب نوزاد احتیاج به کلاه و جوراب و لباس سراسری ندارد.
12- تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید. بعد از افتادن بند ناف ، نوزاد هفته ای دو بار در اطاق حمام شود. در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.
13- هیچ نوع ماده ضد عفونی کننده از قبیل الکل سفید ، بتادین و … برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشود و با آب خیس نشود.
14- اطاق نوزاد بایستی روشن باشدولی استفاده ازنور آفتاب مستقیم مضراست.
15- به منظور سلامتی نوزادان و شیرخواران از دود کردن اسپند ، استفاده از پودرهای آرایشی ، عطر ، ادکلن ، سیگار و گلهای معطر خصوصاً گل مریم اجتناب فرمائید.
16- بـزاق شیـرخواران از 3 ماهگـی جاری می شـود و حدوداً یکسـالی می توانند آب دهان را قورت دهند.
17- عطسه و گرفتگی بینی در ماههای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست. مدفوع نوزادی که شیر مادر می خورد آبکی و بلغمی وتعداددفعات آن نسبتاً زیاداست (شبیه مدفوع اسهالی) ولی چنانچه حال عمومی نوزادخوب و وزن گیری مناسب باشد اسهال نمیباشد.
18- جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود.

19- برای تمیز کردن بینی نوزاد یا گرفتگی بینی از اسپری کلرور سدیم (65%) استفاده فرمائید .
20- برای جلوگیری از عفونت انگشتان دست نوزاد از کوتاه کردن ناخن در هفته های اول تولد خودداری فرمائید

21- از فشار دادن سینه های متورم نوزاد و ماساژ دادن آن اجتناب فرمائید.

22- گاهی لکه های گلی رنگ در پوشاک شیرخواران بعلت اورات موجود در ادرار دیده می شود که بیماری محسوب نمی شود و آزمایش ادرار هم طبیعی است

23 – در هنگام پریدن شیردرحلق نوزاد آرامش خودراحفظ کرده ویک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تاگریه کندو شیراز دهان نوزاد خارج شود.

24- هرچه نوزادملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصاً افرادی که سرفه و عسطه می کنند، سیگاری هستندیاراهنمائی نادرست می کنند.
25- اگر نوزاد در روزهای3و 4 تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.
26- مادران شیرده از خوردن بیش از دو لیوان شیر در روز ، پیاز، سیر، شکلات ، کاکائو ، نسکافه ، خیار سبز و خیارشور خودداری کنند.
27- از مصرف شربت های مولتی ویتامین گران قیمت برای شیرخواران و اطفال به علت هزینه زیاد و ارزش درمانی کم اجتناب شود.
28- به شیرخواران زیر یکسال عسل ـ سفیده تخم مرغ ـ غذای ترش ـ شیرین و ادویه دار و شیر پاستوریزه داده نشود.
29- استفاده ازلاک به علت داشتن سرب و ارسنیک وپاک کردن آن با استن که درتماس با پوست جذب می شود برای اطفال مضر می باشد.
30- خانم ها با بچه بغل روی صندلی جلو اتومبیل سوار نشوند.
31- باداشتن بخاری گازی از دستگاه بخور سرد و یا گرم استفاده نفرمائید.
32- به منظور وزن گیری بهتر اطفال و شیرخواران از دادن موز ـ خیارسبز چای بیسکوئیت ـ پفک ـ چیپس ـ شکلات ـ آدامس ـ آجیل ـ پسته هویج اصفهان (به علت آبیاری با آب زاینده رود) ـ سوسیس ـ کالباس نوشابه ـ ساندیس ـ شیر کاکائو ـ بستنی ـ یخمک ـ لواشک و مشابه آن خودداری شود.
33- غذای توصیه شده برای کودکان دو سال به بالا شیر نصف لیوان روزی دو تا سه مرتبه، میوه روزی یک مرتبه ـ یک روز در میان یک عدد تخم مرغ ـ غذای سفره (روزانه) ، در صورتیکه یک مرتبه غذای پختنی باشد برای دفعه بعد نگهداری شود، عصرانه نان و پنیر و گردو کره و مربا و امثال آن.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری