بلاگ

مراقبت از نوزاد و کودک بیمار قبل از مراجعه به پزشک

مراقبت از نوزاد و کودک بیمار قبل از مراجعه به پزشک

مراقبت از نوزاد و کودک بیمار قبل از مراجعه به پزشک : مهم ترین نشانه در بمیاری های نوزادان شباهت علائم زیاد بیماری های نوزاد به یکدیگر است مثلاً کمبود قند و یا کلسیم که تشخیص درمان آن در نوزاد به سهولت صورت می گیرد ممکن است با علائم مننژیت چرکی که بیماری کشنده و خطیری در نوزاد است اشتباه شود.

علائمی که در نوزاد بیمار به صورت مشترک دیده می شود عبارتند از : عدم مکیدن پستان، ناله، افزایش درجه حرارت بدن.  کاهش درجه حرارت و سردی بدن، کبودی و سیانوز و تنفس تند.

در بسیاری از موارد مانند مواقعی که فاصله ی نسبتاً زیادی با محل استقرار پزشک یا نزدیک ترین مرکز درمانی وجود دارد لازم است مراقبت های ویژه ای را در مورد کودکان بیمار انجام داده تا ضمن کاهش درد و ناراحتی و اضطراب آنها، از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده، عوارض سوء ناشی از آن را به حداقل ممکن تقلیل دهد.

این مراقبت های ویژه می توانید از یک پرستار کودک در منزل مطلع شوید .

مراقبت از نوزاد و کودک بیمار قبل از مراجعه به پزشک

برخی از اقداماتی که انجام آنها در نیل به اهداف فوق یاری می دهد عبارتند از:

 1. در ابتدا لازم است شرح حال کاملی از کودک بیمار گرفته شود مانند تعیین محل درد، میزان درجه حرارت بدن، رنگ و تعداد دفعات دفع مدفوع و امثال آن توجه شود. زیرا این گونه علایم و همچنین شرح حال عمومی کودک، از نظر پزشک معالج در موقع معاینه خیلی مهم است.

 2. هنگامی که متوجه تب یا علایم دیگری در کودک شدید که ممکن است دال بر وجود بیماری باشد، کودک را در محل راحتی خوابانده تا کاملاً استراحت نماید و نیز قبل از معاینه پزشک و تشخیص قطعی بیماری، به دلیل این که از مسری بودن یا نبودن بیماری کودک اطلاعی در دست نیست، بهتر است او را از دیگران دور نگاه داشت.

 3. در حین استراحت از ایجاد سرو صدا ، نظیر روشن کردن رادیو، تلویزیون و انجام بازی های پر هیایوی اطفال دیگر و همچنین از تابش نوز ریاد به اتاق محل استراحت وی جلوگیری شود.

 4. از دادن هر نوع دارویی به کودک، جداً خودداری شود.

 5. برای جلوگیری از تشنج ناشی از تب که غالباً در کودکان 6 ماهه تا 6 ساله اتفاق می افتد درجه حرارت کودک با پاشویه آب ولرم کاهش داده شود. اگر کودک استفراغ نداشته باشد برای جبران مایعات از دست رفته به خصوص در موقع تب مقداری مایعات خنک به او داده شود.

 6. از پوشاندن زیاد بدن کودک تب دار خودداری شود باید درجه حرارت و رطوبت اتاق محل استراحت کودک در حد مناسب باشد. در صورت نداشتن وسیله تهویه در اتاق، کودک را به اتاق دیگری برده و با بازکردن درها و پنجره ها، هوای اتاق تعویض شود و سپس اتاق را تا درجه حرارت مناسب گرم کرده و کودک به محل استراحت اولش برگردانده شود.

 7. اگر کودک احساس سرما می کند، با اضافه کردن چند پتو و یا پوشاندن لباس اضافی، او را گرم کنید.

 8. در مواقعی که کودک استفراغ می کند، او را از طرف شکم در روی زانوهایتان خوابانده به طوری که سرش به طرف پایین باشد و یک ظرف جلوی دهانش گذاشته و آرام به پشتش زده شود تا آنچه در دهان دارد بیرون بریزد و از ورود مواد غذایی به برونش جلوگیری گردد. در ضمن لباسهای کثیف او را عوضش کرده و از دادن مواد غذایی به وی خودداری شود زیرا معده کودک در اثر تب یا بیماری تحریک شده و ممکن است خوراندن شیر یا غذا سبب استفراغ مکرر کودک گردد.

 9. در حالت های اسهال و استفراغ شدید که خطر کمبود آب، بدن کودک را تهدید می کند، خوراندن تدریجی آب سالم و خنک سبب تشدید استفراغ کودک نخواهد شد.

 10. هنگام بروز اسهال شدید، نوع شیر کودک را عوض نکرده در صورتی که از شیر پاستوریزیه یا شیر گاو استفاده می شود آن را به نسیت یک و نیم برابر با آب جوشیده رقیق نمایید. شیر مادر به مقدار بیشتری به کودک خورانده شود.

 11. از نظر روحی، کودک بیمار مسلماً به وجود پدر و مادر نیازمند است، بنابراین لازم است والیدن او مدت بیشتری را با فرزند بیمار خود بگذرانند و هیچ گونه واکنشی که نشانگر ناراحتی آنها است از خود بروز ندهند. زیرا کودکان به محض دیدن چهره ناراحت پدر و مادر، دچار اضطراب می گردند.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری