بلاگ

مراقبت از کودکان دو تا شش ساله

مراقبت از کودکان دو تا شش ساله

مراقبت از کودکان دو تا شش ساله : کودکان در این سنین از نظر تغذیه ای وابستگی کمتری به مادر دارند و بدین سبب توجه به نیازهای تغذیه ای و بهداشتی آنان و نیز رعایت نکات ایمنی لازم از مسایلی است که باید مورد نظر قرار گیرد.

کودکان در سنین 2 تا 6 سالگی، کنترل مهارتهای حرکتی را کاملا آموخته اند. بدون کمک راه می روند و بسیاری از اوقات در حال جست و خیز هستند.

مطالعه ی تعداد تلفات سالیانه ناشی از حوادث کودکان زیر پنج سال رقم بالایی را نشان می دهد. بخرانی ترین سالهای عمر کودکان سنین دو تا شش سالگی است و در طول این سالهاست که ما موظف هستیم علاوه بر این که آنها را از خطرات حفظ می کنیم راه و ورش مواظبت از خودشان را هم به آنان بیاموزیم. با آموزش صحیح مادران و مسئولین محل های نگهداری کودکان می توان به مقدار قابل ملاحظه ای از وقوع حوادث پیش بینی نشده جلوگیری کرد.

برای پیشگیری از این تلفات می توانید از پرستار کودک در منزل بهره ببرید.

مراقبت های بهداشتی کودکان دو تا شش ساله

  1. استحمام: شستشوی مرتب کودک همانطور که در دوران شیر خوارگی به آن اشاره شد در این دوران نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کودک در این دوران جست و خیز فراوان دارد و توجه به بهداشت پوست، موف ناخن و سایر اندام های طفل مخصوصاً دست ها بسیار مهم است. کودک در این سنین استقلال طلب است و احساس مالکیت زیادی دارد. ضمن توجه به رعایت نکات ایمنی در محیط حمام باید شرایط استحمام را برای کودک شاد و مفرح نمود. در سنین دو تا شش سالگی استحمام سبب بهبود تغذیه و خواب کودک می گردد.

در موسسات شبانه روزی مراقبین کودک باید به این نکته توجه داشته باشند که زمان مناسبی را برای استحمام کردن آنان در نظر بگیرند و بهتر است سه بار در هفته آنها را حمام دهند.

وسایل و پوشاک مورد نیاز  در هنگام استحمام تفاوت چندانی با شیرخواران ندارد. کودک چهار تا شش ساله به راحتی می تواند در هنگام استحمام کردن طریقه ی شستشو را فراگیرد. باید کودک را تشویق نمود تا بتواند خودش لباس هایش را بپوشد.

  1. مراقبت از دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان به این دلیل اهمیت دارد که به عنوان یک عادت بهداشتی مناسب در کودک در آمده، باعث می شود که به طور مرتب مسواک بزند و هرگز در سالهای بعد در این مورد سهل انگاری نخواهد کرد و بر حسب عادت برای پاکیزگی و سلامت دهان و دندان خویش خواهد کوشید.
  2. مراقبت از گوش: در کودکان توجه به بهداشت گوش بسیار مهم است. امروزه برای شناسایی کودکان ناشنوا و کم شنوا در بدو تولد از آنها سنجش شنوایی توسط واحدهای بهداشتی انجام می شود و این امر سبب تشخیص و درمان زودرس در آنها می شود. در غیر این صورت مراقبین باید توجه داشته باشند که اگر کودک تا سن دو سالگی شروع به حرف زدن نکند، باید از نظر ضعف شنوایی مورد بررسی قرار گیرد.
  3. مراقبت از دست ها و ناخن های کودک: ناخن های کودکان به طور مرتب کنترل کرده، آنها را کوتاه نگه دارید. برای این کار، حتماً از ناخن گیر استفاده نمایید. ناخن های دست ها را به صورت گرد و پاها را به صورت صاف کوتاه کنید. دست ها مهمترین عامل انتقال دهنده ی عوامل میکروبی به شمار می آیند مخصوصاً در کودکان دو تا چهار ساله که می توانند راه بروند و با وسایل زیادی در ارتباط باشند. طریقه ی شستن دست و استفاده از صابون و حوله برای خشک کردن را باید به کودک آموزش داد. روزانه چندین بار دستهای کودک را با آب و صابون بشویید تا از انتشار میکروب ها جلوگیری به عمل آید.
  4. مراقبت از چشم ها: برای رعایت بهداشت چشم در کودکان باید به نکات زیر توجه داشت:  1- دست و صورت، خصوصاً دستهای کودک را روزی چند بار با آب و صابون بشویید و به او آموزش دهید که این کار را خودش به تنهایی انجام دهد. 2- از شستن دست و وصرت کودک درآبهای غیربهداشتی خودداری کنید. 3- به کودک آموزش دهید تا از حوله و دستمال دیگران استفاده نکند، و دستمال و دست کثیف را به چشم نزند. 4- از نشستن حشرات مخصوصاً مگس بر روی صورت جلوگیری شود. همیشه مراقب نظافت و بهداشت محل زندگی کودک باشید. 5- در هنگام تماشای تلویزیون حتماً فاصله ی حداقل سه متر را حفظ کنید و به کودک آموزش دهید تا از فاصله ی مناسب تلویزیون نگاه کند. 6- در صورت استفاده از وسایل رایانه ای رعایت نکات ایمنی مانند مدت استفاده و استاندارد بودن صفحه نمایش مورد توجه قرار گیرد. 7- خیره شدن به نور خورشید و لامپ های پر نور برای چشم بسیار مضر است، کودکان را از آنها دور نگه دارید. 8- کودکان را از باد و گرد و خاک محافظت نمایید. 9- مهمترین علامت عیوب انکساری چشم در کودکان سردرد است. در هنگام بروز سردرد به پزشک مراجعه شود. امروزه برای شناسایی کودکان از نظر تنبلی چشم در سنین چهار تا شش سالکی غربالگری عیوب انکساری توسط واحدهای بهداشتی انجام می شود. 10- برای هر نوع حالت غیر طبیعی مانند انحراف و حرکات غیر ارادی گردشی در چشم باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری