مراقبت از کودک از خطرات خارج از خانه

مراقبت از کودک

مراقبت از کودک از خطرات خارج از خانه

پارسیان آوید (مراقبت از کودک در منزل ): در خارج از خانه مراقبت از کودکان دو تا سه ساله بسیار مهم است. در اتومبیل باید از صندلی مخصوص کودک استفاده شود. اگر اتومبیل فاقد صندلی کودک است مراقب کودک باید در صندلی عقب بنشیند و کودک را در دامن خود قرار داده و در تمام طول مسیر از دست هایش به عنوان حایلی برای حفظ بدن کودک استفاده کند تا در موقع ترمزهای شدید و ناگهانی ، مانع پرتاب شدن او به جلو گردد. باید در هنگام خرید یا گردش در پارک و مکان های بازی کاملاً مراقب کودک بود و هرگز نباید کودک را تنها گذاشت، مشخصات کودک به همراه آدرس و تلفن محل سکونت را در جیب لباس او باید قرار داد. کودکی که قادر به نشستن و کنترل خود نیست را نباید سوار و سایل بازی های موجود مانند تاب، در پارک کرد.

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

خطراتی که کودکان سه تا شش ساله را تهدید می کنند:

در سه سالگی رفتار کودکان تغییر می کند آنان توانایی تشخیص مسائل اخلاقی و تمایز بین رفتار خوب و بد را پیدا می کنند که این امر بستگی به رشد شناختی و دهنی و الگوهای رفتاری آنان دارد. هر چه سن کودکان بالاتر می رود به دلیل افزایش رشد شناختی و در اکثر کنش متقابل با محیط مطالب بیشتری را در می یابند بنابراین دیگر لجباز و سر سخت نیستند لذا آموزش و کنترل آنها راحت تر انجام می پذیرد. کودکان در سه سالگی کنترل حرکتی بیشتری دارند. بنابراین به تنهایی راه می روند و جست و خیر می کنند و قادرند از وسایل بازی مانند تاب، الا کلنگ، سه چرخه و اتومبیل های مخصوص کودک استفاده کنند. لذا مراقبین کودک باید طریقه صحیح استفاده از انها را آموزش دهند و با نظارت صحیح از بروز حوادث پیشگیری نمایند.

خطراتی که کودکان را در این سنین تهدید می کنند علاوه بر مواردی که در سنین دو تا سه سالگی به آن اشاره شد، تصادف با وسایل بازی و بازی های جمعی، خروج از محل زندگی به تنهایی، گم شدن و مسمومیت ها را نیز می توان اضافه کرد. در هنگام گردش در پارک ها و یا بازدید از محل های خاص مانند موزه ها، نمایشگاه ها و اماکن تفریح باید کاملاً مراقب کودکان بود تا از جمع جدا نشده و تنها نمانند. در این موارد باید برای هر کودک یک کارت شناسایی تهیه و در اختیار او قرار داد.

حوادثی که کودکان را تهدید می کنند:

  • زمین خوردن: نباید بچه را روی میز یا تخت تنها گذاشت زیرا ممکن است به روی زمین بیفتد اطراف تخت باید با نرده محصور گردد.
  • ورود اجسام خارجی در دستگاه تنفس: اشیای کوچک و مواد مضر را نباید در دسترس بچه قرار داد، به طریقه ی خوابانیدن طفل باید توجه کرد.
  • سوختگی_غرق شدن: بچه نباید تنها در لگن پر از آب یا وان پر آب حمام رها کرد.

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید