بلاگ

مراقبت از کودک

مراقبت از کودک

مراقبت از کودک : مراقبت کودک مجموعه اقداماتی است که برای سلامتی ، رشد و تکامل کودک تحت نظارت مستقیم و مستمر مراقبین (پرستار کودک) ، انجام می گیرد.

ضرورت و اهمیت

سرعت رشد در دوران اولیه کودکی بسیار بالاست. تجربیاتی که کودکان در این سالها از محیط پیرامون خود دریافت می کنند به عنوان پایه و مبنایی جهت یادگیری های بعدی، مورد استفاده قرار می گیرند.

طبق نظریه بلوم، بیشترین زمان رشد هوشی کودک از تولد تا چهارسالگی صورت می گیرد و هر چه تجربیات محیط سازنده و مفید باشد هوش کودک افزایش می یابد.

مراقبت و نگهداری از کودکان

بنابراین مراقبت و آموزش مطلوب در این دوران بیشترین تاثیر را در رشد و شکوفایی استعدادهای ذاتی، پرورش و توسعه قدرت تفکر، خلاقیت و توانایی ها و مهارت های یادگیری کودکان را دارد.

عدم توجه به مراحل رشد هوشی کودک او را از آموزش های مفید باز داشته و مشکلاتی ایجاد می کند که جبران آن در سنین بعدی امکان پذیر نیست.

امروزه کودکان به دلایل مختلف به خصوص اشتغال مادران در مراکز مراقبت روزانه، مهد کودک و کودکستان نگهداری می شوند.

لذا کیفیت مراقبت از آنان بسیار حائز اهمیت است. کودکانی که سالهای اولیه عمر خود را در محیطی ایمن با مراقبت مطلوب به سر برده اند در مقایسه با کودکان محروم از این شرایط تفاوت های قابل ملاحظه ای از نظر رشد جسمی، روانی و اجتماعی دارند.

به کار گیری فنون صحیح مراقبت از کودک نتایج مفیدی در بردارد هم چنان که پژوهش ها نشان می دهند کودکانی که در مراکزی با کیفیت مطلوب که از روش ها و فنون نگهداری علمی و فعالیتهایی متناسب با نیازها و ویژگی های رشد آنان تربیت یافته اند نسبت به کودکانی که در مراکز با کیفیت نامطلوب بوده اند تفاوت های چشمگیری از نظر رشد شخصیت، موفقیت در کار و تحصیل، قانون مندی، مسئولیت ذیری، نظم و توان مندی مشاهده شده است.

اهداف مراقبت و نگهداری کودک

اهداف مراقبت عبارتند از:

  • ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کودک
  • تحت نظر قرار دادن مراحل رشد و پیشگیری از اختلالات ناشی از رشد
  • پیشگیری از بروز حوادث و سوانح
  • اقدامات مشاوره ای در جهت کاهش اختلالات رفتاری، روحی، روانی و عاطفی
  • شناسایی معلولیت های جسمی و روانی و اقدام در جهت رفع آن
  • کشف توان مندی های کودکان، تقویت و پرورش آنها
  • تقویت ارزشهای اخلاقی و اجتماعی
  • کاهش هزینه های آموزشی

به طور کلی یافته های عملی نشان می دهند که مراقبت و نظارت بر رشد و تکامل اولیه کودک نتایج سرشاری برای کودک و والدینش داشته و موجب توان مندی و موفقیت او در دراز مدت برای ایفای نقش در جامعه می شود . کودکان امروز مردان و زنان فردا را تشکیل می دهند. موفقیت هایشان بستگی به محیطی دارد که در آن رشد یافته اند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری