بلاگ

مراقبت های قبل و بعد از بارداری

 

پارسیان آوید: بارداری اتفاق شیرینی است؛ کسی در درون شما زندگی می کند، اما قرار نیست شما از تک تک جنبه ها و لحظه های این اتفاق شیرین لذت ببرید و عاشقانه انها را بگذرانید. شما حق دارید گاهی خسته شوید و دلی تان بخواهد این ۹ ماه پر از ساختی هر چه زودتر تمام شود. همه خانمها بارداری سختی ندارند، اما ۹ ماه به پیشواز مادر شدن رفتن برای برخی زنان همراه با تهوع های آزاردهنده هر روزه، کمردرد، ترس از مرگ جنین و هزار و یک مشکلی جسمی ناخوشایند دیگر است. اگر شما هم یکی از مادرانی هستید که این بار را با سختی های فراوان حمل می کنند، از اینکه گاهی کلافه شوید و دل تان برای روزهای قبل از بارداری تنگ شود، عذاب وجدان نگیرید.

مراقبت های دوران بارداری

خسیس بازی نکنید
کوتاه بودن دوران بارداری و البته مدام تغییر سایز دادن در این روزها، وقتی با گرانی بیش از اندازه لباس های بارداری همراه می شود، خانمها را از خرید این لباس ها پشیمان می کند. اغلب خانمها سعی می کنند تا زمانی که در لباس های قبلی شان جا می شوند، از آنها استفاده کنند، اما این خانمها فراموشی می کنند که یکی از دلایلی اصلی نارضایتی شان از ظاهر شکم گنده شان، پوشیدن همین لباس های نامناسب است. استفاده از لباس های معمولی در دوران بارداری، نه تنها شما را به سختی می اندازد و آرامش بدنی تان را کم می کند، بلکه باعث می شود هر بار که در آینه نگاه می کنید خود را یک فرد چاق و زهوار در رفته و نه یک زن باردار زیبا و آراسته ببینید. اگر نظر ما را می خواهید، برای بارداری تان کمی هزینه کنید. شما هر ماه سایز عوض نخواهید کرد و قرار نیست یک کمد پر از لباس بارداری بخرید. اولین خریدی که در این ماهها باید انجام دهید انتخاب یک شلوار بارداری مناسب است و بعد هم سراغ پیراهن های زیبا و بلوزهای خوش طرح و رنگ بروید تا خودتان را در این ماه ها بیشتر دوست داشته باشید. از طرف دیگر، از آنجا که ممکن است تا هفته ها یا ماه ها بعد از بارداری به سایز قابلیتان برنگردید، می توانید مطمئن باشید که لباس های بارداری تان چندان هم بلااستفاده نمی مانند و می توانید تا چند ماه بعد از زایمان از آنها استفاده کنید. اگر بلوزهای بارداری که می خرید جلو دکمه دار و جلو باز باشند، بهتر است؛ چرا که در ماههای شیردهی هم می توانید از آنها استفاده کنید.

حواس تان نباشد، می ترکید حتما این را شنیده اید که قرار نیست در ماههای بارداری به اندازه دو نفر غذا بخورید و خودتان را بترکانید، اما شاید به شما نگفته باشند که بعد از بچه دار شدن باید بیشتر از قبلی برای برگشتن به وضعیت قبلی تلاش کنید. مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید، به اندازه و مفید غذا خوردن در دوران بارداری است. قرار نیست به خاطر اینکه هوسی بستنی دارید هر روز به اندازه همه کالری روزانه تان از بستنی خوردن کالری بگیرید. اگر نمی توانید اشتهای تان را مدیریت کنید، از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. بعد از زایمان هم قرار نیست بلافاصله از شکم بند و گن استفاده کنید اما باید خیلی زود تحرک، ورزشی و از سر گرفتن عادات غذایی مناسب را شروع کنید تا چاقی تان مزمن نشود. از طرف دیگر، بهتر است بدانید که محققان در بررسی های مختلف ثابت کرده اند مادرانی که در ماههای بارداری وزن زیادی اضافه نمی کنند، نوزادان سالم تری به دنیا میآورند و زایمان کم حاشیه تری را هم تجربه میکنند. پس مراقب شرایطی که برای خود به وجود می آورید، باشید تا هم زایمانتان سخت نشود و هم جسم خودتان
و کودک تان آسیب نبیند.

ممکن است کیف تان کوک نباشد
یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین اتفاق های زندگی تان افتاده؛ خودتان و دیگران انتظار دارید این روزها شادترین روزهای زندگی تان باشد، اما نیست؟ طبیعی است! به شمایی که تا به حال مسوولیت مراقبت از هیچ نوزادی را نداشته اید گفته اند باید هر دو ساعت یک بار به این نوزاد شیر بدهید و با دردهای پس از زایمان پوشکشی را بعد از هر بار شیر خوردن عوض کنید. خونریزی و هزار و یک مشکل دیگر دارید و به خاطر تغییرات هورمونی حسابی زودرنج شده اید. حالا اگر به همه این حالات شب بیداری و کم خوابی را هم اضافه کنید، طبیعی است که جای کمی برای حسابی لذت بردن می ماند. پس خودتان را سرزنش نکنید.

در روزهای اول تنها به سلامت خودتان و نوزاد تان فکر کرده و راهی برای رسیدن به ارامشی پیدا کنید. از استخدام چند هفتهای یک پرستار تمام وقت گرفته تا رفتن به خانه مادراتان یا گرفتن مرخصی یک ماهه از طرف همسارتان همه می توانند راه های خوبی برای بیرون آمدن از این وضعیت باشند. پس به جای اینکه روی ایجاد هیجانهایی که دیگران گفته بودند دارند، تمرکز کنید، راه هیجانهای منفی را برای آمدن به ذهن و زندگی تان سد کنید. باور کنید آدمها یا روزهای سخت را زود فراموشی می کنند یا با به زبان نیاوردن شان نمی خواهند داغ خود را تازه کنند. پس به خودتان بقبولانید که حتی اگر همه آدمها در این روزها سراسر لذت بودهاند، شما به خاطر شرایط خاصی تان ممکن است به اندازه ای که گفته اند غرق در شادی و آرامش نباشید.

اگر به آینه نگاه کنید شوکه می شوید
شاید در این ماهها، مادرهایی را دیده باشید که بعد از چند هفته یا چند ماه بعد از زایمان صاحب شکمی تخت شده اند. اما اگر همین مادرها را فردای زایمان ببینید، دیگر از دیدن شکم بزرگ و بد فرم تان بعد از خارج شدن نوزاد شوکه نمی شوید. درست است که جنین و جفت اصلی ترین دلیلی بزرگ بودن شکم در ماههای بارداری هستند اما خارج شدن آنها از شکم به معنی یکدفعه تخت شدن شکم شما نخواهد بود. پس بدون شوکه شدن و ترس از همین شکلی ماندن، به خودتان و بدن تان برای برگشتن به شرایط قبلی فرصت دهید. اثار اتفاقی که ۹ ماه در بدن شما افتاده، قرار نیست یک شبه محو شود. اگر در گذشته چاق نبودهاید، بعد از زایمان هم با رعایت همان سبک زندگی گذشته می توانید به وضعیت قبلی برگردید و یادتان نرود که با کمی اراده، کمک گرفتن از متخصصی تغذیه و البته در صورت نیاز روانپزشک و متخصص غدد می توانید غولی چاقی را به زمین بزنید.

منتظر گذراندن لحظه های رویایی نباشید
درست است که در آغوش گرفتن کودک، همان چیزی است که ۹ ماه انتظارش را می کشیدید، اما ماجرای زایمان به سادگی تصویری که دیگران برای تان ساخته اند، نیست. اگر سزارین کنید، شکی نیست که روز زایمان و فردایش درد خواهید کشید و اگر زایمان طبیعی را انتخاب کنید شاید بیشتر از ۱۵-۱۰ ساعت انتظار و درد را تجربه کنید. نمی خواهیم شما را بترسانیم. ماجرا واقعا آن قدر سخت و ترسناک نیست. اما اگر در ذهن تان رویابافی کنید و فرآیند پیچیده و حتی دردناک زایمان را تنها به شکل لحظه رویایی مادر شدن درنظر بگیرید، کار برای تان سخت می شود. آنچه ما برای ایجادش در شما تلاش می کنیم، درکی طبیعی است که نه بی اندازه ساخت و نه بیش از حد آسان است. گذشته از این، هیچ دو نفری در زمینه زایمان شرایط یکسان را تجربه نمیکنند و تفاوت های جسمی و روانی بر تجربه ادام ها تاثیر می گذارد. پس به خودتان بقبولانید که زایمان و سختی ها و آسانی هایش چندان قابل پیش بینی نیستند و به جای خوش بینی بیش از اندازه و سیاه بینی، تنها باید کمی دیگر هم منتظر بمانید و واقعیت را همان طور که هست، تجربه کنید.پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود.جهت ارتباط با پارسیان آویدبا شماره های۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری