بلاگ

مرگ مغزی

مرگ مغزی

مرگ مغزی : هنگامی که فردی به خاطر صدمات مغزی قادر به پاسخ گفتن به محرک های خارجی نباشد، او در وضعیتی قرار گرفته است که به ان اصطلاحاً کما یا اغما گفته می شود. در بعضی موارد، تمام قسمت های مغز ممکن است دچار صدمه شده باشند. اگر ساقه مغز که کنترل بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن مثل ضربان قلب و نفس کشیدن را در اختیار دارد دچار آسیب شدید شود، این عملکردهای حیاتی ممکن است دچار اختلال شوند . اگر این صدمات مغزی غیر قابل برگشت باشند، شخص ممکن است دچار مرگ مغزی شود. فردی که دچار مرگ مغزی شده است قادر به پاسخ به هیچ محرکی نمی باشد و بدون کمک نیز می تواند نفس بکشد. اگر دستگاه تنفس مصنوعی از چنین فردی جدا شود ظرف چند دقیقه مرگ رخ خواهد داد و حتی اگر دستگاه نیز از او جدا نشود، ممکن است بعد از چند روز مرگ اتفاق بیفتد.

 

در مرگ مغزی چه باید کرد؟

اگر پزشکان اعتقاد داشته باشند که در فردی مرگ مغزی رخ داده است، یک سری از آزمایشها را انجام می دهند تا تشخیص مرگ مغزی را قطعی نمایند. این آزمایشها برای بررسی پاسخ فرد به تحریک ها و نحوه عملکردهایی که توسط ساقه مغز کنترل می شوند انجام می گردد. این موارد شامل آزمایشهایی برای ارزیابی توانایی فرد  در انجام عمل تنفس بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی می باشد.

تشخیص مرگ مغزی فقط هنگامی داده  می شود که پزشکان به این نتیجه قطعی رسیده باشند که عملکردهای مغز و ساقه مغز از دست رفته است و نیز علت ایجاد این مرگ مغزی شناخته شده باشد و کاری نیز نتوان برای درمان آن انجام داد.

فردی که دچار مرگ مغزی شده است را نمی توان حتی با استفاده از دستگاه های ویژه در بخش مراقبتهای ویژه آی سی یو بیش از چند روز زنده نگه داشت. در چنین مواقعی معمولاً  پزشکان با خانواده فرد مشورت می کنند تا در صورت لزوم دستگاه ها را ار او جدا نمایند. بر اساس سن و سلامت قبلی فرد و نیز علت ایجاد مرگ مغزی، بستگان فرد ممکن است درخواست کنند که اعضای سالم بدن او مثل قلب، کلیه ها و کبد به کسانی که به این اعضا نیاز دارند داده شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری