بلاگ

مسمومیت ها

مسمومیت ها

مسمومیت ها :  به ماده ای که پس از ورود به بدن باعث مختل کردن عملکرد طبیعی بدن و تخریب بافتها شود در اصطلاح سم می گویند. سم از چهار طریق می تواند به بدن نفوذ کند:

  1. از راه دستگاه گوارش (خوردن غذای فاسد)
  2. از راه دستگاه تنفس (استنشاق گازها)
  3. از راه پوست (گزیدن حیوانات)
  4. از راه تزریق کردن ماده در بدن.

دستورات کلی برای برخورد با فرد مسموم

هر چیزی را که احتمال می دهید شخص بوسیله ی آن مسموم گشته را نگه دارید و همراه شخص به بیمارستان ببرید . مثل : باقی مانده غذای سمی، جعبه یا قوطی های سم.

اگر بیمار بیهوش است سر راو را به طرف چپ برگردانید تا استفراغ او به حلقش باز نگردد. در صورت نبودن علایم حیاتی از تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی استفاده کنید.

در صورتیکه بیمار بیهوش است نباید او را وادار به استفراغ کرد. تنها هنگامی که به هوش است با دادن پر منگنات غلیظ با آب نمک او را وادار به استفراغ کرد. علایم ناشی از مسمومیت گازها شامل سرگیجه، تشنج، بیهوشی، کبودی لبها می باشد. گازی به نام هیدروژن سولفوره باعث سرفه، ریزش اشک، سردرد و ورم ملتخمه و اختلالات گوارشی می شود.

کمک لازم در این زمینه:

مریض را به جایی که هوای آزاد هست ببرید.

در صورت لزوم به مصدوم تنفس مصنوعی دهید و او را نزد پزشک ببرید.

مسمومیت های گوارشی:

این نوع مسمومیت ها شایع ترین نوع مسمومیت ها هستند که می تواند از مصرف غذای فاسد یا مصرف خودسرانه دارو و … اتفاق بیافتد.  در کودکان این نوع مسمومیت بیشتر اتفاق می افتد بعلت خوردن مواد شیمیایی خطرناک  مانند پاک کننده ها و نفت و …

علائم و نشانه های مسمومیت های گوارشی به شرح زیر است:

دردهای شکمی

حالت تهوع و استفراغ

خواب آلودگی

اختلال در گردش خون و کند شدن تنفس

در بعضی اوقات ممکن است فرد مسموم  شده دچار بیهوشی شود اقدامات کلی در برخورد با این گونه مسمومیتها:

همانطور که گفته شد ظرف و بطری باقیمانده، قرص یا ماده شیمیایی خورده شده و یا وجود سوختگی در اطراف دهانی و استشمام بوی مواد سمی از دهان فرد مسموم در تشخیص  نوع مسمومیت و اقداماتی که برای بهبودی فرد انجام می دهیم بسیار موثر است.

اگر زمان انتقال فرد به مراکز درمانی زیاد باشد برای به تعویق انداختن جذب سم از معده، به فرد مسموم چند لیوان آب نمک ولرم دهید تا سم موجود در معده رقیق شود. باید فرد را وادار استفراغ کرد چون یان کار باعث دفع مواد سمی از معده می شود. برای  این کار سر مصدوم را رو به جلو گرفته و با انگشت انتهای گلوی او تحریک کنید تا شخص مصدوم استفراغ کند.

در مواردی که فرد مواد اسیدی یا فراورده های نفتی یا مواد سوزاننده خورده یا دچار تشنج شده باشد و بیماران قلبی و زنان باردار را نباید وادار به استفراغ کرد.

نشانه های این مسمومیت :

  1. تنفس عمیق
  2. حالت تهوع
  3. بر افروختگی صورت و عرق کردن شدید
  4. نبض تند

در برخورد با این مسمومیت باید:

از باز بودن راه تنفس مطمئن شوید.

نبض و تنفس او را کنترل کنید.

از به خواب رفتن مصدوم جلوگیری کنید.

فوراً او را به بیمارستان برسانید.

تا اقدامات لازم سریعا توسط پرستار بیمار و پزشکان صورت بگیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری