بلاگ

مشکلات دهان و دندان سالمندان

در افراد غیر سالمند ما معمولاَ شاهد پوسیدگی تاج دندان ها هستیم ولی در افراد سالمند پوسیدگی ریشه شیوع بیشتری دارد که دلیل اصلی آن خشکی دهان است. دلیل دیگر آن تحلیل لثه است.
با تحلیل لثه ریشه دندان ها بدون پوشش باقی می ماند و چون ریشه برخلاف تاج دندان مینا ندارد نسبت به پوسیدگی بسیار حساستر است.خشکی دهان ناراحتی بسیار شایعی ست. این مشکل اینقدر در بین افراد مسن رایج است.خشکی دهان دلایل زیادی دارد اما مهم ترین دلیل آن داروهای فراوانی ست که سالمندان مصرف می کنند که بدلیل مشکلات متعدد سیستمیک در آنهاست.

سلامت دهان و دندان سالمندان

مطالعات اخیر نشان می دهد که در کشورهای توسعه یافته سالمندان ۱۲ درصد جمعیت را تشکیل می دهند اما بیش از ۳۰ درصد کل دارو ها توسط این افراد مصرف می شود. جدا از پوسیدگی های ریشه، خشکی دهان باعث اختلال در حس چشایی می شود. این اختلال چشایی و عدم درک مزه ها فرد را نسبت به غذاخوردن و رعایت بهداشت دهان بی علاقه می کند.
در نتیجه سلامت عمومی بدن بدلیل تغذیه ناکافی دچار اشکال می شود. بنابراین خشکی دهان باید حتماَ کنترل شود و بهترین روش برای کاهش علایم آن مصرف مداوم آب است.و در چنین شرایطی رژیم غذایی بیمار هم تحت تأثیر قرار می گیرد…ما باید رژیم غذایی تمام افراد را بسمتی ببریم که سلامت آن ها را تضمین کند. طبعاَ در یک رژیم غذایی سالم پروتئین، لبنیات و سبزی ها بیشتر توصیه می شوند.
متأسفانه در سالمندان بدلیل کاهش تعداد دندان ها واینکه اغلب آن ها از دست دندان کامل یا پلاک های پارسیل استفاده می کنند کارآیی جویدن کمابیش کاهش می یابد. در نتیجه آن ها بسمت غذاهایی گرایش می یابند که سریع تر جویده و هضم شود.یعنی غذاهای نرم و شیرین که کالری مورد نیاز را تأمین کند.دقیقاَ این غذا ها باعث افزایش پوسیدگی دندان های باقیمانده می شوند مضاف بر اینکه ارزش غذایی بالایی ندارند.
در نتیجه برای حفظ سلامت عمومی بدن باید سلامت دهان و دندان تأمین شود تا بیمار بتواند تغذیه مناسبی داشته باشد. باز هم تکرار می کنم که یکی از اصلی ترین مشکلات ما برای درمان سالمندان نگرش غلط خود بیماران و اطرافیان آنهاست. آن ها فکر می کنند مثلاَ کم دندانی و بی دندانی جزیی از مقوله افزایش سن است که باید این تفکر غلط تصحیح شود. نکته دیگر گوشه گیری و افسردگی افراد سالمند است که باعث می شود به وضعیت بهداشت دهان توجه کمتری شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری