بلاگ

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها : می توانید قبل از مطالعه این مقاله دو مقاله روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19  و وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا  و توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه را مطالعه کرده و در ادامه این مقاله را مطالعه نمائید.

 • يبوست:

یبوست قادر است که موجب هموروئید (بواسیر) و سوء هاضمه در افراد به همراه حس پری معده گردد.

دلائل : استفاده بیش از حد از غذاهای تصفیه گردیده مانند نان های آماده شده از آرد سفید (نان فانتزی و لواش و کاهش استفاده از  آب و غاهذ های دارای فیبر (میوه ها و سبزیجات).

درمان : خودداری از استفاده بسیار غذا های تصفیه گردیده مانند نان سفيد، بالابردن استفاده از آب، مصرف نان های سبوس دار (نان سنگک و جو) همزمان با مایعات، بالا بردن استفاده از میوه ها و سبزیجات

 • سوء هاضمه و نفخ

 دلائل : استفاده بیش از حد غذا های چرب، سرخ کردنی و ادویه دار، غذا هایی همچون عدس، تخم مرغ، کلم، نوشابه های حاوی قند گازدار همچون کولاها و یا حبوباتی که پیش از پخت در آب خیسانده نگردیده باشند سبب به وجود آمدن نفخ می کنند.

درمان : خودداری از مصرف غذا های چرب و نوشابه های گازدار و توصیه به استفاده از غذاهای ساده و آب در عوض نوشیدنی های گازدار.

 • افت فشار خون

عرق کردن بیش از حد، ضعف، سرگیجه، رنگ پریدگی در افراد ، پایین آمدن انرژی و حالت غش که امکان دارد در وقت بعد از ظهر در ماه مبارک رمضان رخ بدهد از نشانه های پایین آمدن فشار خون می باشد.

 دلائل : استفاده کم از مایع ها و نمک

 درمان : خنک و سرد نگه داشتن شخص دچار شده و بالارفتن استفاده از مایع ها و نمک (همچنین توجه به وضعیت بیماری قلبی عروقی شخص).

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

 • سردرد :

 دلائل : به علل مختلف همچون عادت به کافئین و تنباکو و قطع و مصرف نکردن آنها، خستگی و نداشتنس استراحت و خواب مناسب و میزان کافی به دلیل فعالیت بسیار، از دست دادن آب بدن، گرسنگی و پایین آمدن قند خون یا پایین آمدن فشار خون رخ می دهد ، داشتن سردردهای میگرنی نیز در این مدت تشدید می گردد به این خاطر که پایین آمدن قند خون و کم آبی سبب بالارفتن اسیدهای چرب آزاد خون گردیده و به شکل مستقیم تاثیر بسیاری بر آزاد سازی کاتکولامین ها در موردهای میگرن می گردد.

ولی حتی این اشخاص نیز با مشاوره ها و کمک پزشک معالجشان و به جود آوردن تغییر های مختصر در استفاده از دارو می توانند روزه بگیرند.

درمان

 • آب و مایعات به مقدار نیاز نوشیده نشود.  
 • استفاده از سبزی ها در وعده سحری کمک کننده می باشد.
 • در مدت زمان ماه مبارک رمضان برنامه خود را به نحوی تنظیم نمائید که خواب و استراحت به میزان لازم را داشته باشید.
 • در برابر نور خورشید قرار نگیرند و اگر مجبور به این کار شدید از عینک و کلاه استفاده کنید.
 • ورزش و فعالیت های بدنی در برابر نور خورشید انجام نگردد.
 • کشیدن سیگار ۱ تا ۲ هفته پیش از ماه مبارک رمضان ترک و یا آن را به حداقل برسانید.
 • استفاده از قهوه و چای پررنگ پیش از ماه مبارک کم کم کاهش بدهید.
 • گاهی استفاده از یک قرص آرام بخش در وعده سحری می تواند برای برخی کمک کننده باشد.
 • اگر سردرد به دلیل پایین آمدن فشار خون بشدت جدی باشد باید روزه را شکست و درمان را شروع کرد.
 • افت قند خون

عرق کردن بیش از حد، لرزش، عدم تمرکز، ضعف، سرگیجه، خستگی، پایین آمدن فعالیت و توان جسمانی، سردرد، طپش قلب از نشانه های پایین آمدن قند خون می باشد.

 دلائل (در افراد دیابتی) : برخی مواقع امکان دارد به دلیل عدم تنظيم داروهای شخص دیابتیک و از تنظیم خارج شدن قند خون، کاهش قند خون بطور ناگهانی رخ داده و شخص به کما برود.

دلائل (در افراد غیر دیابتی) : استفاده بیش از حد قندهای ساده در وعده سحر به دلیل این امر سبب ترشح بسیار انسولین و کاهش قند در طول روز می گردد، همچنین نخوردن سحری می تواند موجب کاهش شدید قند خون و همچنین عدم هوشیاری شخص در طول روز گردد.

 درمان : خودداری از استفاده غذاها و نوشیدنی های دارای قند های ساده در وعده سحری، تنظیم استفاده از داروهای کنترل کننده دیابت بر طبق تجویز های پزشک در اشخاص دیابتیک، استفاده از وعده سحری با برنامه غذایی سالم

 • گرفتگی عضلات :

دلائل : استفاده ناکافی غذاهای دارای کلسیم، سدیم ، منیزیوم و پتاسیم، استفاده از غذا های چرب تر وعده شام یا افطار و یا کم آبی بدن شخص.

 درمان : استفاده از غذا هایی که منبع سرشار از کلسیم، سدیم ، منیزیوم و پتاسیم (آب پرتقال طبیعی، خرما،  مغزها گوجه فرنگی، سیب زمینی، موز، ملون ها، هندوانه، دوغ، سبزی های برگ سبز، حبوبات و …) و لبنیات (شیر، ماست، پنیرو کشک) ، گوشت و خودداری از خوردن غذا های پرچرب در آخر شب، نوشیدن مایع ها (مخصوصا آب) به مقدار کافی در وعده های سحر و افطار، بین افطار و شام و از زمان شام تا سحر.    

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

 • زخم ، ورم معده، معده سوزش سر دل و …

دلائل : بالا رفتن اسید در معده خالی سبب این عارضه ها می گردد. سوزش سردل نخستین بار در بخش فوقانی معده در بالای دنده ها آغاز گردیده و تا قسمت گلو گسترش می یابد. غذا های حاوی ادویه ، نوشابه های گازدار مانند كولا و نیز قهوه این حالت ها را به شدت افزایش می دهد.

درمان : درمان هایی برای پایین آوردن سطح اسید معده موجود می باشد.

 تذکر : اشخاصی که دچار زخم معده یا ناراحتی های گوارشی می باشند باید جهت روزه داری با پزشک معالج خود مشورت داشته و بعد  اقدام نمایند.

 • سنگ کلیه

امکان دارد در اشخاصی که از مایعات بسیار کم استفاده می کنند بروز کند و یا در اشخاصی که سابقه تشکیل سنگ کلیه دارند، سنگ کلیه با به آرامی و با گذشت زمان تشکیل می شود که امکان دارد بعد از ایام روزه داری خود را نمایان کند.

بنابراین توصیه می گردد که افراد روزه دار مایعات بسیار استفاده کنند.

 • درد مفاصل

دلائل : بالارفتن فشار در مفصل زانو در زمان نماز و یا به هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها به ویژه در اشخاص پیر و اشخاصی که دچار التهاب مفصل ها می باشند سبب درد، تورم و ناراحتی می گردد. استفاده از مایعات به مقدار ناکافی نیز قادر به بدتر شدن این وضعیت تاثیر گذار باشد .

درمان : کاهش وزن به دلیل اینکه زانوها توانایی تحمل وزن اضافی را ندارند، ورزش و حفظ تناسب اندام سبب کاهش درد می گردد و موجب می گردد که شخص راحت تر نماز خود را خوانده و به امورش برسد، استفاده از منبع های اسید چرب امگا-۳، حبوبات و غلات کامل، مرکبات و سبزیجات، ادویه ها و نوشیدن آب به مقدار حداقل ۸ لیوان در بین وعده های افطار تا سحری ، شام و شب تا سحر می تواند در بهبود  و کاهش درد مفصل ها کمک شایانی کند.

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

پاسخ به سوالات رایج در خصوص و مصرف مواد غذایی ویژه ماه مبارک رمضان در زمان شیوع ویروس کرونا

در بحث سالم سازی ماده های غذایی خریداری کرده لازم به توضیح می باشد که تا این لحظه شواهدی برای این مورد که انتقال ویروس کرونا از راه دهان و سیستم گوارش وجود ندارد.

دلیل تاکید بر سالم سازی ماده های غذایی پیش از استفاده، برای جلب توجه استفاده کننده بر این موضوع می باشد که تماس با ماده های غذایی که احتمال دارد با ذره های ناشی از تنفس، عطسه و سرفه شخص آلوده (ناقل یا ابتلا شده) قادر می باشند آلوده شوند و موجب منتقل شدن به دستگاه تنفس و الودگی شخص گردد، از این رو ضروری است در سالم سازی ماده های غذایی پیش از استفاده، موردهای بهداشتی را رعایت نمائید.

 خرما :

 • فقط خرمایی را که در بسته بندی های بهداشتی عرضه گردیده، خریداری نمائید.
 • از خرید کردن خرما به صورت فله ای، بسته بندی نشده، فشرده و له شده پرهیز نمائید. اگر خرمایی که تازه می باشد در دمای محیط نگهداری شده است، نرم و چسبنده شده است و می تواند مستعد آلودگی منتقل کننده عامل های آلوده کننده باشد و فقط خریدخرما را از مرکزهای معتبر و با سابقه و بهداشتی خریداری کنید.
 • به موارد ضروری که برای یک محصول از قبیل سالم بودن بسته بندی، داشتن مجوز سازمان غذا و دارو بر روی بسته بندی و تاریخ مصرف و تولید و انقصا باید توجه شود.
 • جعبه های مقوایی و یا هر بسته بندی که برای محصول درست شده است امکان دارد که آلوده به ویروس کرونا باشد .
مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

 • بسته بندی های خرما را بعد از برگشتن به خانه ، همچون دیگر بسته های خریداری کرده، پیش از مصرف کاملا به صورت بهداشتی شسته و یا به شکل مقتضی ضد عفونی کرده سپس مصرف گردد.
 • پیش از استفاده، در آغاز دانه های خرما را به شکل مجزا تک به تک با آب سالم و پاکیزه به خوبی شسته. خرما از آن جمله خوراکی هایی می باشد که باید قبل از استفاده شسته گردد تا از آلودگی های احتمالی در هنگام خرید ، بسته بندی محصول و عرضه تمیز گردد.
 • اگر از پاک بودن خرما اطمینان ندارید خوب می باشد پیش از استفاده، خرما ها را در ظرفی ریخته و بر روی حرارت گذاشته به نحوی حرارت داده شود که حرارت به کل نقطه های خرما برسد.
 • خرمای تازه خریداری شده باید در دمای لخچال نگهداری شود و از گرما به دور باشد ولی برای نگهداری خرما های خشک در ظرف های در بسته مانعی وجود ندارد.
 • از استفاده بیش از حد خرما هم مانند دیگر ماده های قندی و شیرین پرهیز نمائید و به مقدار تعادل و در حد دو تا 3 عدد در هنگام افطار یا سحر مصرف نمائید.

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها : زولبیا بامیه و شیرینی های سنتی مخصوص ماه مبارک رمضان  :

توصیه می گردد که به کلی استفاده بسیار از زولبیا و بامیه که دارای میزان بسیاری قند، اسید های چرب اشباع و ترانس، چربی می باشند و سبب چاقی، دیابت و اختلال های چربی خون می گردند پرهیز نمائید.
 • در جعبه هایی که تائید شده وزارت بهداشت بوده و دارای مهر استاندارد و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت می باشد خریدتان را انجام بدهید.
 • خرید خود را از قنادی های دارای اعتبار و مرکز های فروش و دارای پروانه بهداشتی انجام بدهید.
 • توجه داشته باشید که فروشنده در زمان بسته بندی شیرینی ، از انبرک تمیز یا دستکش یکبار مصرف استفاده نماید.
 • اطمینان پیدا کنید که از روغن های شیرینی پزی و مناسب تهیه گردیده و استفاده شده است و برای پخت از روغن چند بار مصرف شده استفاده نگردد.
 • خوب است پیش از استفاده، به طریقی و با یک وسیلهگرماساز، گرما داده شود یا در ماکروفر یا روی حرارت اجاق گاز و بعد از آن خورده شود.
 • در صورتی که ماده های شیرین استفاده می کنید، مناسبترین وقت آن در وعده افطار می باشد.
 • استفاده از این ماده های غذایی به دلیل شیرینی بالایی که دارند موجب پایین آمدن سریع قند خون می گردند را در وعده سحر پرهیز کنید.
مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

مشکلات رایج در روزه داری و توصیه ها

دیگر ماده های غذایی :

 • از مرکز ها و فروشگاه های تائید شده و در صورت امکان به شکل بسته بندی شده ی کارخانه ای که عرضه می کنند تهیه فرمائید.
 • بسته بندی ماده های غذایی را پیش از ورود به منزل در سطل زباله ریخته و یا ضد عفونی کرده و بعد وارد منزل نمائید.
 • درباره خرید تخم مرغ، لازم می باشد تا به شکل بسته بندی شده تهیه کنید.
 • تخم مرغ های خریداری شده را پیش از قرار دادن در یخچال، بسته بندیشان را ضدعفونی نمائید.
 • تخم مرغ ها را پیش از استفاده به هر نحوی، نخست شسته و از شستشوی تمامی تخم مرغ ها برای نگهداری در یخچال پرهیز کنید به این دلیل که موجب نفوذ آلودگی به تدریج به داخل تخم مرغ ها می گردد.
 • نباید در ظرف های یکبار مصرف پلاستیکی یا ظرف های یکبار مصرف رنگ روشن و نازک ماده های غذایی و نوشیدنی داغ مصرف و نگهداری شوند.
 • مواد غذائی پخته شده را بیش از دو ساعت در محیط آشپزخانه نگذاشته و در کوتاه ترین وقت ممکن بعد از گرم کردن مجدد خورده شود.
 • مواد غذایی را پیش از استفاده اگر که ممکن است حرارت بدهید و بعد از آن استفاده نمائید. در صورت الزام پخت برای استفاده (همچون گوشت، مرغ و ماهی و …)، اگر که آلودگی ای هم داشته باشد از بین خواهد رفت.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری