بلاگ

مصرف خاویار در دوران بارداری

در دوران بارداری تنها مصرف خاویار پاستوریزه شده بی خطر است بانوان بارداری که خاویار پاستوریزه نشده مصرف کنند، خطر ابتلا به بیماری مسمومیت غذایی لیستریا را در خود افزایش می دهند.

اگر اطمینان ندارید خاویاری که قصد خوردن آن را دارید، پاستوریزه شده است یا خیر! باید از مصرف آن پرهیز کنید. همچنین از مصرف خاویار کلیبل مربوط به پاستوریزه بودن آن از روی بسته بندی قابل خواندن نیست و یا به طور کل هیچ اشاره ای به پاستوریزه بودن و یا کارخانه ی تولید آن نکرده است، بپرهیزید.

درون برخی از مواد غذایی ممکن است نوعی باکتری به نام «لیستریا» وجود داشته باشد که می تواند در دوران بارداری مانع بروز مشکلاتی برای مادر و جنین شود. به طور کلی خاویارهای آزاد و پرورشی به دلیل روش تولیدشان حاوی لیستریا هستند حتی اگر لیستریای موجود در آن در کمترین میزان باشد و برای سلامت افراد عادی مضر نباشد اما اگر یک مادر باردار آن را مصرف کند خطرناک خواهد بود. با این وجود مادر باردار می تواند از خاویار پاستوریزه استفاده کند چرا که این نوع خاویار حاوی لیستریا نبوده و کاملا بی خطر است. در بدن اغلب ماهی ها نوعی ماده ای آلوده به نام «جیوه» وجود دارد که می تواند هم مادر و هم جنین را تحت تأثیر قرار دهد. بر طبق گزارشات و استانداردهای و داروی آمریکا، در بین غذاهای دریایی خاویار کمترین میزان جیوه را دارد که مصرف آن تا ۱۷۰ گرم در هفته بی ضرر است.

خاویار و بارداری

خاویار پر انرژی و سرشار از انواع انرژی ها و مواد معدنی، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها بوده و منبع غنی از امگا ۳ است.

خاویار سرشار از ویتامین های C,b,a,d,e و اسید فولیک و اسید پانتوتنیک است. ویتامین D موجود در خاویار موجب تعادل و فسفر می شود که مصرف آن در دوره نقاهت جراحی های بزرگ و بیماری های عفونی در بازگرداندن نیروی از دست رفته مفید است.

خطرات پیشگیری و درمان لیستریا در دوران بارداری

آگاهی از موادی که در دوران بارداری وارد بدن خود می کنید بسیار اهمیت دارد. باید بدانید مصرف چه موادی برای شما مضر و چه موادی مفید هستند. لیستریا نوعی باکتری است که در مواد غذایی آلوده یافت می شود و می تواند موجب بروز مشکلاتی برای شما و جنین تان شود. اگرچه بیماری لیستریوز نادر است اما با این حال، مادران باردار نسبت به دیگر افراد در ابتلا به آن مستعدتر هستند.

لیستریا چیست ؟

لیستریامونوسیتوژنز نوعی باکتری است که در خاک و آب یافت می شود. سبزیجات می توانند از طریق خاک به این باکتری آلوده شوند، همین طور حیوانات نیز می توانند ناقل این باکتری باشند. این باکتری اغلب در گوشت خام، سبزیجات خام، شیر پاستوریزه نشده، غذای تهیه شده از شیر پاستوریزه نشده و مواد غذایی فرآوری شده وجود دارد باکتری لیستریا به وسیله پخت و پاستوریزه شدن از بین می رود، اما گاهی احتمال دارد که غذاهای اماده مانند هات داگ، سوسیس، کالباس و انواع گوشت های از پیش پخته و سرد شده نیز به این باکتری آلوده باشند، چرا که ممکن است سرایت باکتری پس از مرحله پخت و پیش از بسته بندی رخ دهد.

احتمال ابتلا مادر باردار به بیماری لیستریوز چه میزان است؟

بر طبق تخمین مرکز کنترل بیماری آمریکا، سالانه تعداد ۱۷۰۰ نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می شوند که ۲۶۰ نفر از آن ها از دست می روند. این مرکز عنوان کرده است که مادران باردار ۲۰ برابر بیشتر از سایر افراد بزرگسال سالم و غیرباردار در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. به گونه ای که ۱۷ درصد مبتلایان به بیماری لیستوریوز مادران باردار هستند.

علائم لیستریوز ممکن است از ۲ الی ۳۰ روز پس از انتقال باکتری پدیدار شوند، این علائم در مادران باردار شامل علائمی شبیه به آنفولانزا و سردرد، دردهای عضلانی، تب و حالت تهوع و استفراغ می باشد. اگر عفونت به سیستم عصبی رسیده باشد ممکن است علائمی همچون خشکی گردن، گیجی و تشنج را نیز در پی داشته باشد. این عفونت باکتریایی در هر زمانی از بارداری ممکن است ایجاد شود، اما شایع ترین زمان آن در سه ماهه سوم است درست است دوره ای که سیستم ایمنی بدن شما کاهش می یابد. در صورت مواجهه با هر یک از این علائم فورا با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا تنها از طریق آزمایش خون می تواند بیماری لیستریوز را تشخیص داد.

اگر در دوران بارداری مبتلا به لیستریوز شوید احتمال برخی خطرات افزایش می یابد:

– سقط جنین

– زایمان زودرس

– انتقال عفونت به جنین

– مرگ نوزاد حدود ۲۲ درصد از بارداری مبتلا به لیسترویوز به تولد جنین مرده می انجامد.

درمان زود هنگام با آنتی بیوتیک می تواند از انتقال عفونت به جنین و عوارض خطرناک دیگر پیشگیری کند. اما به طور کلی تمامی جنین هایی که مادران شان دچار عفونت می شوند، تحت تأثیر عوارض مربوط به لیستریوز قرار نمی گیرند.

در دوران بارداری می توان با مصرف آنتی بیوتیک لیستریوز را درمان کرد در بیشتر موارد، این آنتی بیوتیک ها از انتقال عفونت به جنین و نوزاد جلوگیری می کنند. به نوزاد مبتلا به لیستریوز نیز از همان نوع آنتی بیوتیک تجویز می شود.

با پیروزی از دستورالعمل های زیر می توانیم کاهش چشمگیری در احتمال ابتلا به لیستریوز ایجاد کرد.

– جای پنیر نرم از پنیر سفت استفاده کنید: مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده به مادران باردار توصیه کرده است تا از مصرف پنیرهای نرم زیر اجتناب کنند:

پنیرفتا، پنیر فرانسوی بری، کممبر، پنیر حاوی رگه های آبی و سیاه، انواع پنیر مکزیکی مانند کوئسو فرسکو، کوئسوبرانکو و پانلا که معمولا پاستوریزه نمی شوند اما پنیرهای سفت مانند، چدار و پنیرهای نیمه نرم مانند، موزارلا کاملا بی ضرر هستند.

پنیرهای تکه ای پاستوریزه و فرآورده شده (پروسس) و پنیر خامه ای نیز سالم و بی خطر هستند. مهم ترین کاری که باید انجام دهید خواندن لیبل آن ها است.

– در مصرف هات داگ، سوسیس و کالباس و انواع گوشت های خارجی احتیاط کنید، مگر آن که به خوبی داغ و بخارپز شده باشد و یا با ۱۶۰ درجه فارنهایت حرارت داده باشد.

مصرف این نوع ساندویچ ها در رستوران های معمولی به مادران باردار توصیه نمی شود زیرا آن ها گوشت های ساندویچی را برای بار دوم حرارت نمی دهند. پزشکان توصیه می کنند اگر در یک رستوران مجبور به استفاده از ساندویچ شدید، از گوشت های ساندویچی مانند سوسیس و کالباس و هات داگ استفاده نکنید و در ازای آن گوشت قلقلی (کوفته)، استیک با پنیر، مرغ بریانی و ماهی سفارش دهید. (بیش از دو بار در هفته مصرف نکنید)

– از مواد غذایی گوشتی که مدتی در یخچال نگهداری شده اند، استفاده نکنید.

– غذاهای دریایی دودی سرد مصرف نکنید مگر آنکه همراه مواد دیگری پخته شوند.

روش صحیح نگهداری مواد غذایی

– تمامی میوه ها و سبزیجات را به طور کامل بشویید

– همه چیز را تمیز نگه دارید، از جمله دستان خود و سطوح مورد استفاده برای خرد کردن و تهیه غذا مانند، تخته، کارد و ظروف

– درجه دمای یخچال را روی ۴ درجه سانتی گراد یا پایین تر نگه دارید.

– به طور مرتب یخچال را تمیز کنید.

– از کنار هم قرار دادن و تماس مواد غذایی خام و پخته اجتناب کنید تا مانع انتقال آلودگی شوید.

– غذا را در دمای مناسب طبخ کنید (از دماسنج مخصوص غذا استفاده کنید) و آن ها را دوباره تا حدی که بخار کنند حرارت دهید (و یا تا ۱۶۰ درجه فارنهایت /۷۰ درجه سانتی گراد)

دمای مناسب پخت غذا

– مرغ: ۱۸۰-۱۶۵ درجه فارنهایت/ ۸۲-۷۳ درجه سانتی گراد

– انواع غذاهای حاوی تخم مرغ: ۷۰ درجه فارنهایت/ ۱۶۰ درجه سانتی گراد

– گوشت چرخ کرده: ۷۳-۷۰ درجه فارنهایت/ ۱۶۵-۱۶۰ درجه سانتی گراد

– گوشت گوساله نیم پز: ۷۰ درجه فارنهایت/ ۱۶۰درجه سانتی گراد

– گوشت گوساله تمام پز: ۷۶ درجه فارنهایت/ ۱۷۰ درجه سانتی گراد

– (مصرف گوشت های نیم پز توصیه نمی شود)

– گوشت ران (خام) : ۷۰ درجه فارنهایت/ ۱۶۰ درجه سانتی گراد

– گوشت ران (پخته): ۶۰ درجه فارنهایت/ ۱۴۰ درجه سانتی گراد

پارسیان آوید: در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری خدمت گذار شما خواهد بود. جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری