بلاگ

مصرف سیگار در دوران بارداری

مصرف سیگار در دوران بارداری

مصرف سیگار در دوران بارداری : استعمال سیگار در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را در معرض خطرات بسیار زیاد و فزاینده ای قرار می دهد. حاصل تحقیقات صورت گرفته در کشور استرالیا نشان داد که در سال 2014 در حدود 11 درصداز خانم های باردار در این دوران سیگار مصرف میکرده اند. حتی قرار گرفتن در معرض دود دست دوم یا دود محیطی سیگار نیز با اثرات منفی بر سلامت مادر و نوزاد آینده اش در این دوران همراه است.

 

استعمال سیگار در دوران بارداری

بانوانی که در دوران بارداری خود سیگار مصرف می کنند در معرض خطرات عدیده ای از جمله حاملگی خارج از رحم، سقط جنین و یا زایمان زودرس قرار دارند. علاوه بر آن احتمال به دنیا آوردن نوزادانی با وزن کم در خانم های سیگاری نسبت به مادران یر سیگاری به دو برابر افزایش می یابد. و این در حالی است که نوزادان کم مزن بیش از نوزادانی با وزن طبیعی در معرض خطارتی نظیر سندرم مرگ ناگهانی کودک، ابتلا به انواع عفونت ها، مشکلات تنفسی و همچنین ابتلا به مشکلات سلامت متعدد در بزرگسالی قرار دارند.

هر چه میزان مصرف سیگار در دوران بارداری بیشتر باشد خطر بورز مشکلات و عوارضی نظیر کم وزنی نوزاد در هنگام تولد نیز بیشتر است. ولی با این حال به دلیل عدم وجود شواهد کافی نمی توان با قاطعیت اظهار کرد که این مشکلات با چه تعداد سیگار و یا کدامیک از سموم و مواد شیمیایی موجود در تنباکو ارتباط دارند. به همین علت ترک کامل سیگار در اولین فرصت بهترین کار برای حفظ سلامت  مادر و جنین در این دوران است.

عوارض مصرف سیگار:

 • بارداری اکتوپیک یا خارج رحمی وضعیتی که درآن تخمک لقاح یافته در خارج از رحم و معمولادر لوله فالوپ مستقرمی شود.
 • مرگ جنین در رحم مرده زایی
 • سقط خود به خودی جنین
 • بروز مشکلاتی در جفت از جمله وضعیتی موسوم به جفت سر راهی که در آن جفت به صورت زودرس از دیواره رحم جدا شده و با قرار گرفتن تحتانی رحم باعث مسدود شدن کامل یا ناقص دهانه رحم میشود.
 • پارگی زودرس کیسه آب
 • زایمان زودرس

عوارض مصرف سیگار بر جنین:

 • کاهش اکسیژن رسانی به جنین ناشی از نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در دود سیگار
 • محدودیت رشد درون رحمی
 • افزایش ریسک ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف لب یا کام
 • کاهش حرکات جنین در رحم حداقل تا یک ساعت پس از مصرف هر سیگار
 • اختلال در رشد و عملکرد جفت
 • آسیب به بافت ریه و مغز جنین

برخی از مهمترین عوارض مصرف سیگار در دوران بارداری و عوارض آن بر سلامت نوزاد عبارتند از :

 1. افزایش خطر زایمان زودرس
 2. افزایش خطر سقط جنین و مرگ نوزاد
 3. وزن کم نوزاد در هنگام تولد
 4. افزایش بیش از سه برابر خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد.

مصرف سیگار در دوران شیردهی

بیش از دو سوم مادرانی که در دوران بارداری خود اقدام به ترک سیگار می کنند مصرف آن را در دوران شیردهی مجددا از سر می گیرند.. اگرچه استعمال سیگار در دوران شیردهی دارای مضرات بسیاری ولی با این حال این کار بهتر از عدم شیردهی پستانی به نوزاد است، به طور کلی تصمیم به ترک سیگار بهترین و با ارزش ترین اقدامی است که مادر می تواند دراین دوران برای حفظ سلامت خود و نوزادش انجام دهد.

برخی از عوارض مصرف سیگار در دوران شیردهی عبارتند از:

 • انتقال سموم و مواد شیمیایی موجود در دود سیگار از طریق شیر مادر به نوزاد
 • کاهش حجم شیر مادر
 • تمایل کمتر به شیردهی پستانی در مادران سیگاری. ضمن آنکه دوره شیردهی در این عده از مادران کوتاهتر بوده و در مقایسه با مادران غیر سیگاری زودتر از معمول نوزادان خودرا شیر می دهند.

مصرف سیگار در دوران بارداری با آسیبهای جدی بر سلامت دراز مدت نوزاد همراه است. برخی از مهمترین این عوارض عبارتند از :

 • کاهش رشد ریه
 • افزایش خطر ابتلا به آسم
 • وزن کم نوزاد در هنگام تولد که با خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت نوع دو و فشار خون بالا در بزرگسالی در ارتباط است.
 • افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی

ترک سیگار در دوران بارداری:

مهمترین کار برای مادران سیگاری کنار گذاشتن کامل سیگار در این دوران است. در واقع کمتر از نیمی از خانم های باردار پیش از تلاش برای بارداری و یا به محض تایید بارداری خود مبادرت به ترک سیگار می کنند. بنابراین در صورت تصمیم به ترک سیگار و نیاز به اطلاعات و توصیه های بیشتر می توانید به مراقبان بهداشتی خود مراجعه کرده و از کمک و حمایت آنها در این زمینه برخوردار شوید.

حتی اگر پس از مدتی تلاش به این نتیجه رسیدید که ترک سیگار برایتان دشوار است باز هم امید و انگیزه خود را از دست نداده و به تلاش خود ادامه دهید؛ زیرا شواهد موجود نشان می دهند که ترک سیگار حتی در ماه چهارم بارداری می تواند احتمال عوارضی نظیر وزن کم نوزاد درهنگام تولد و یا زایمان زودرس را کاهش دهد.

نیکوتین درمانی در دوران بارداری:

پیش از هر چیز توصیه می شود که تا حد امکان بدون مصرف هر گونه دارو اقدام به ترک سیگار کنید. ولی با این حال چنانچه انجام این کار برایتان دشوار بود می توانید از انواع محصولات جایگزین نیکوتین مانند آدامس ها، قرص های جویدنی، اسپری های بینی، برچسب های نیکوتین دارد و یا فرم های استنشاقی نیکوتین برای ترک سیگار کمک بگیرید. اگر چه استفاده از این محصولات جایگزین ایمن تری برای سیگار است ولی با این حال مصرف همین مقادیر اندک از نیکوتین نیز برای جنین خالی از خط نیست.

در صورت  باردار بودن پیش از استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین باید پزشک خود را از این موضوع مطلع کرده و در مورد خطرات و مزایای احتمالی انجام این کار با او مشورت کنید. علاوه بر آن خانم های باردار سیگاری می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر روش های ترک سیگار از پزشک خود کمک بگیرند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری