بلاگ

مهارتهایی که به فرآیند یادگیری کمک می کنند

مهارتهایی که به فرآیند یادگیری کمک می کنند

مهارتهایی که به فرآیند یادگیری کمک می کنند : پدر و مادر مسئول کمک به پرورش قوه تخیل کودک، القای نظم و ترتیب و تعلیم و مساعدت به دیگران در کنار سایر موارد تربیتی می باشند.

بنابراین والدین باید از مهارتهایی که به آنها کمک می کند تا وظایفشان را بهتر ایفا نمایند، استفاده کنند.

حتی می توانند برای بهتر شدن این وظایف د رکنار خود یک پرستار کودک استخدام کنند تا این روند بهتر شود.

اهداف مناسبی را برای یادگیری تعیین کنید

مراقب هدف گذاری نامشخص یا اهدافی که پیوسته فراتر از توانایی های کودک شما هستند، باشید.

هرگز به دنبال کمال نباشید چرا که این امر منجر به سرخوردگی شما و فرزندتان می شود و در نهایت کودکی غمگین و مایوس خواهید داشت که نمی تواند به خوبی رشد کرده و پرورش یابد.

هرگز در سنین پایین توقع زیادی از او نداشته باشید بلکه همین مهارت ها و موفقیت های کوچکی را که او هر روز کسب می کند، در نظر بگیرید.

سعی کنید بر روی نقاط ضعف متمرکز نشوید؛ به جای آن به تک تک اعمال مثبت یا پیشرفت های او توجه کرده و آنها را تحسین کنید.

افراط در محبت نیز به همان اندازه برای کودک شما گران تمام می شود. بی شک انگیزه های شما ناشی از خوش قلبی شماست؛

اما لوس کردن، ناز کشیدن و حمایت بیش از حد از فرزندتان سبب می شود که او به شما وابسته گردد، احساس دراندگی کند و احتمالاً سبب می شود تا نقش یک قربانی را در آینده بپذیرد.

قربانی که در حقیقت زندگی برایش بسیار سخت خواهد شد و نمی تواند از عهده مسائل و مشکلاتش برآید.

همیشه یه او بپیوندید: یکی از وظایف مربی گری شما در قبال فرزندتان این است که در واقع باید یک سری کارها را انجام دهید. در حقیقت باید کارهایی بسیار بیشتر از آنچه دوست دارید، انجام دهید.

کودک شما تا زمانی که 8 سالگی را پشت سر بگذارد، کارهایش را با سرمشق گرفتن و تقلید از شما فرا میگیرد.

یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن سرمشقی خوب به او این است که برخاسته و کاری را در مقابل او یا به همراه او انجام دهید.

این بدان معناست که شما تنها به دادن فرمان یا دستورالعمل به کودکتان اکتفا نمی کنید به عنوان مثال به جای آنکه عمل فرزندتان را با گفتن جمله ” با دست غذا نخور” تصحیح  کنید، قاشق خود را برداشته و خودتان خیلی قاطعانه غذاخوردن با قاشق را انجام دهید و ضمن آن بگویید: ” ما با قاشقمان غذا می خوریم ” به جای آنکه به او بگویید ” برو و اسباب بازی هایت را مرتب کن”

باید دست کودکتان را بگیرید، زانو بزنید و با هم به صورت بازی این کار را انجام دهید و بگویید : ” الان وقت آن است که اسباب بازی ها را جمع و جور کنیم.”

اگر اعمال شما با کمی تخیل پردازی، کارهای بامزه و یا بازی همراه شود، فرزند شما آنچه را که از او می خواهید، مانند مرتب کردن اسباب بازی ها، بهتر انجام می دهد.

به جای آنکه جلوی بازی کردن فرزندتان را بگیرید، می توانید به او ملحق شوید. اگر بچه ها قطار بازی می کنند به آنها پیشنهاد دهید که به جای آنکه قطار به سمت جاده برود ، به طرف ایستگاه براند و در همین حین شروع به جمع آوری و جا به جا کردن صندلی ها کنید و آنها را از سر راه بردارید.

می توانید از راننده کامیون (دخترتان) بخواهید که کامیونش را به سمت گاراژ براند یا از اسب سوار (پسرتان ) بخواهید که اسبش را به داخل اصطبل هدایت کند.

مهارتهایی که به فرآیند یادگیری کمک می کنند : تکرار، تکرار، تکرار

برای تمام بچه ها به ویژه کوچکتر ها نیاز است تا انجام هر کاری را مدام به آنها گوشزد کنیم. این امر اگر چه خسته کننده اما ضروری است.

مثالهای مثبت ارایه دهید

به خاطر داشته باشید که در صورت امکان ، مسائل را به شکلی مثبت مطرح کنید. مثلا بگویید ” بله، چه گربه کوچولوی قشنگی، بیا نوازشش کنیم” و به کودکتان طریقه انجام این کار را نشان دهید.

سپس دستش را گرفته و با او این حرکت را انجام دهید. فریاد نکشید که  ” پیشی کوچولو را اذیت نکن” جملاتی که با ” نکن” تمام می شوند، از همان لحظه آغاز به صحبت شما، یک حس نارضایتی را منتقل می کنند.

مغز یک بچه کوچک لزوماً تمام کلماترا پردازش نمی کند. بنابراین در مورد بالا، پیام سخن شما این چنین برداشت می شود: ” .. پیشی را … اذیت کن…” که دقیقا عکس مقصود شماست.

کودک شما تا زمانی که به سن مدرسه رفتن می رسد، آمادگی پاسخ دادن به دستوراتی را دارد که تنها از طریق کلمات بیان می شوند و عملاً صورت نمی پذیرند.

بنابراین هر زمانی که توانستید، کلمات خود را به صورت نمایشی بیان کنید و اعمال خود را به صورت تصویری به کودکتان نشان دهید.

کارها را می توان به صورت نمایشی، تئاتر گونه و مبالغه آمیر برای آنها انجام داد. به جای گفتن جمله: ”  وقتی آمدی داخل، در را محکم نکوب” ، زمانی که صدای پسرتان را شنیدید، به سمت در بروید، به او خوشامد گفته و سپس بگویید ” ما در را آهسته می بندیم” و در همین حین دستتان را بسیار آهسته حرکت داده و عمل بسیت در را انجام دهید.

سپس همین عمل را به شکلی که دست او را روی دستگیره در قرار داده اید، تکرار کرده و به آهستگی در را ببندید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری