بلاگ

مواد غذایی مفید برای شیردهی

پرستار کودک

مواد غذایی مفید برای شیردهی

مواد غذایی مفید برای شیردهی : مانند بسیاری از اتفاقات دیگری که مادر پس از تولد نوزاد انها را تجربه می کند، شیردهی به نوزاد نیز در ابتدا برای مادر بسیار سخت و پیچیده به نظر می رسد، شیر دادن به نوزاد از جمله کارهایی است که شما در آینده به آن افتخار کرده و خود را تحسین خواهید کرد.

 

برنامه غذایی برای مادران شیرده

قرار نیست که مسیر شیردهی موفق را، آسان و راحت طی کنید، ولی شما می توانید این کار را با موفقیت انجام دهید. برای برخی از مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند چند هفته اول شیردهی، جزء سخت ترین روزهای زندگی آنهاست زیرا نوزاد در حال یادگیری شیوه صحیح شیر خوردن است، شیری که در پستان مادر جمع شده آن را دردناک کرده و او احساس ناراحتی می کند، همچنین بدن مادر پس از زایمان شعیف شده است. سخت ترین قسمت شیردهی برای من، داشتن برنامه غذاییی درست و خوردن مواد مغذی بود. من در جال گذراندن دوران نقاهت پس از عمل سزارین بودم و باید خود را با زندگی جدید و ورود نوزاد تازه به دنیا آمده وفق می دادم و از کم خوابی رنج می بردم. برنامه ریزی برای رژیم غذایی آخرین پیزی بود که به ان فکر می کردم. وضعیت جسمی من پس از گذشت چند هفته بهتر شده بود پس برای حفظ و افزایش ذخیره شیر باید به رژیم غذایی خود توجه بیشتری می کردم.

پروتئین

من به مواد غذایی حاوی کربوهیدرات علاقه زیادی دارم پس باید پروتئین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می کردم. پروتئین نقش بسیار مهمی در ساخت، بازسازی و حفظ بافت های بدن دارد، بنابراین پروتئین ها نقش بسیار مهمی ، در یک رژیم غذایی سالم دارند. بخصوص برای مادری که به نوزاد خود شیر می دهد. میتوانید برای تامین پروتئین مورد نیاز خود گوشت قرمز کم چرب، مرغ، ماهی، حبوبات و تخم مرغ را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. علاوه بر این به طور کلی میزان نرژی زا بودن این غذاها کم بوده و به همین دلیل نوزاد دل درد کمتری دارد.

آهن

مصرف اهن باعث حفظ و افزایش میزان انرژی می شود به همین دلیل باید منابع آن را پیدا کنیم، شیر دادن به نوزاد تازه به دنیا آمده شبیه «مسابقه دو ماراتون» است. برای جذب بهتر و بیشتر آهن باید بدانیم ترکیب چه غذاهایی به چذب آن کمک می کند. به عنوان مثال خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین سی فرایند جذب را افزایش می دهد.خوردن گوشت چرخ کرده و اسفناج ترکیب مناسبی است. سعی کنید غذای حاوی آهن را با آب پرتغال (حاوی ویتامین سی فراوان است) میل کنید.

کلسیم

آیا می دانستید ممکن است مادری مه به نوزاد خود شیر می دهد سه تا پنج درصد توده استخوانی خود را از دست بدهد؟ بنابراین کلسیمی که شما با شیردهی از دست داده اید، باید جایگزین شود. بسته به سن، شما باید بین هزار تا هزار و سیصد میلیگرم کلسیم در روز مصرف کنید که این مقدار کلسیم با مصرف 226 گرم شیر در روز تامین می شود. اگر شیر دوست ندارید، مواد غذایی دیگر حاوی کلسیم مانند پنیر، ماست، نوشیدنی غنی شده با کلسیم، توفو، برگ های سبز تیره مثل اسفناج، کلو و پیچ، بروکلی و حبوبات را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. شش ماه پس از قطع شیردهی بدن کلسیم از دست رفته خود را تامین و جایگزین می کند.

می دانیم که شما نه ماه نگران رژیم غذایی خود بودید، پس اصلا دوست ندارم به شما بگویم باید رژیم خود را ادامه دهید. نوزادان با یکدیگر متفاوتند بنابراین شراطی هر مادر نیز متفاوت است. با گذشت زمان شما متوجه می شوید با خوردن برخی غذاها نوزاد دچار دل درد می شود. پس این کاملا طبیعی است و همانطور که قبلا کفتم باید از مصرف این مواد غذایی صرف نظر کنید و این را بدانید که این دوران نیز می گذرد. مواد غذایی از قبیل شکلات، لبنیات، میوه ها، بادام زمینی، سیر، و گندم بیشترین عامل دل درد و مشکلات شکمی نوزاد هستند. نگران نباشید! همه چیز به شرایط خاص شما بستگی دارد. اگر شما متوجه شدید، خوردن لبنیات باعث گریه و استفراغ نوزاد می شود می توانید برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدنتان مکمل کلسیم مصرف کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری