بلاگ

میان وعده برای سالمندان

بسیاری از سالمندان برخلاف دوران جوانی كه عادت داشتند روزی سه وعده غذای اصلی مصرف كنند، تمام وعده‌های غذایی‌شان را میان وعده تشكیل می دهد و فقط یك بار در روز وعده غذایی اصلی را مصرف می ‌كنند. محققان می ‌گویند مصرف میان ‌وعده برای سالمندان خوب است و كالری دریافتی سالمندان را به مقدار كافی به آنان می ‌رساند.

اهمیت میان وعده برای سالمندان

بسیاری از سالمندان كه در مراكز مراقبتی مخصوص نگهداری می‌ شوند، نان و كلوچه كنار ناهار خود را برای میان ‌وعده یا عصرانه نگه می ‌دارند و برخی از آنان به همین علت، حجم زیادی از كالری به بدن‌شان می‌ رسد، در حالی كه در بسیاری از موارد هم، همین سالمندان هنگامی كه در منزل خود تنها هستند، غذای مختصری درست می ‌كنند و آن را پای تماشای تلویزیون مصرف می ‌كنند كه رفتار درست تغذیه‌ای نیست و به همین علت باید به میان‌ وعده‌ها نیز اهمیت داد تا اگر سالمندی یك وعده غذای اصلی را نخورد، كالری دریافتی روزانه‌اش كم نشود.

بسیاری از سالمندان برخلاف دوران جوانی که عادت داشتند روزی سه وعده غذای اصلی مصرف کنند، تمام وعده‌های غذایی‌شان را میان وعده تشکیل می دهد و فقط یک بار در روز وعده غذایی اصلی را مصرف می ‌کنند. محققان می ‌گویند مصرف میان ‌وعده برای سالمندان خوب است و کالری دریافتی سالمندان را به مقدار کافی به آنان می ‌رساند.

مصرف آب کافی، ضامن سلامتی بدن سالمند و مانع سکته مغزی

متابولیسم بدن سالمند را منوط بر دریافت آب کافی و تغذیه سالم متناسب با سن و سال آنها دانست و گفت: به افرادی که پزشک مصرف زیاد آب را برای آنها منع و محدود نکرده است، توصیه می شود ، مصرف حداقل 8 لیوان آب را در برنامه روزانه خود داشته باشند.

مردان سالمند به دلیل بزرگ شدن پروستات و تکرر ادرار  و بانوان به علت یا افتادگی مثانه، مجبورند شب‌ها چند بار برای اجابت مزاج بیدار شوند، بنابراین از خوردن مایعات صرف نظر می کنند، گفت: این در حالی است که هضم، جذب، دفع  بدن نیاز به آب دارد و کمبود مایعات می تواند تمامی این مراحل را دچار مشکل کند و یا اینکه موجب بالا رفتن فشار خون و در نهایت سکته شود.

مصرف مواد فیبر دار مانند سبزی و میوه، درمان یبوست سالمندی

با بالا رفتن سن، حرکات روده افراد سالمند کندتر و در نیتجه بیشتر به یبوست مبتلا می شوند، اظهار داشت: برای جلوگیری از یبوست، خوردن سبزیجات در وعده های غذایی توصیه می شود.

از آنجایی که بیشتر سالمندان از دندان مصنوعی استفاده می کنند و مشکل جویدن دارند، بهتر است سبزیجات را به صورت میکس یا خرد شده استفاده کنند. تا بدین ترتیب انواع ویتامین ها، املاح و فیبرهای را از طریق میوه ها و  سبزجات برای بدن خود تأمین کنند.

شیر کامل ترین غذای سالمندی

با خوردن شیر نیز  تمام پروئتین لازم  برای سلامتی بدن تأمین می شود. با توجه به اینکه بعد از 50 سالگی میزان جذب مواد کندتر و سخت تر می شود، توصیه ما این است که با تجویز پزشک تغذیه، مصرف مکمل ها مانند B1، انواع ویتامین ها، مواد معدنی را شروع کنند. همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا مانند برگه زردآلو، بیسکویت‌های سبوس‌دار، کره بادام زمینی، پنیر کم چرب و سوپ‌های سبزیجات کم نمک در حد اعتدال توصیه می شود.

شام و میان وعده های غذایی حذف نشود

فاصله زمانی وعده های غذای سالمندان نباید طولانی باشد، میان وعده های غذایی بعد از صبحانه تا 200 گرم نباید فراموش شود، همچنین مصرف یک میوه یا یک لیوان شیر در برنامه غذایی روزانه آنها توصیه می شود در مورد میان وعده عصر نیز می توان از میوه و ماست به میزان 200 گرم، استفاده کرد همچنین استفاده از دم نوش های مورد علاقه سالمند نیز توصیه می شود. بعد از خوردن شام که باید غذایی سبک و در اوایل ساعات شب باشد، خوردن میوه هایی چون موز تجویز می شود تا گرسنگی بر سالمند غلبه نکرده و قند خونش تأمین شود. فراد با ورود به دوران سالمندی، فکر می کنند باید وعده غذایی شام را حذف کنند در حالی که این تفکر نادرست است و ما همیشه به مخاطب خود توصیه می کنیم که با حفظ وعده های غذایی خود، مراقب حجم، کمیت و کیفیت مواد مصرفی باشند. حذف وعده غذایی شام در سالمندان باعث می شود که این افراد ساعات زیادی را شب را گرسنه  بمانند و همین امر باعث تعرق زیاد آنها و افت شدید قند خونشان می شود تا جایی که با حال بد به بیمارستان یا درمانگاه ها مراجعه می کنند!

سالمندان فرصت پیاده روزی و تحرک را از خود نگیرند

تحرک و انجام ورزش های سبک در سنین 60 به بالا هر چند که منجر به خستگی سالمند می شود اما از آنجایی که جذب کلسیم و عضله سازی در سنین بالا هم صورت می گیرد، انجام ورزش های سبک و تحرک از عارضه هایی مانند کمر درد و پا درد، کم کرده و حفظ سلامتی سالمند را تضمین می کنند. سالمندان می توانند از شرایط و امکانات موجود در فضای سبز با در نظر گرفتن توانمندی ها و محودیت های پزشکی خود استفاده کنند و با توجه به اینکه امکان قدم زدن و پیاده روی برای همه افراد وجود دارد هرگز این فرصت را از خود نگیرند.

منع مصرف غذاهای  نفاخ و پرچرب برای سالمندان

این دسته از مواد غذایی مانند کلم بهتر است قبل از مصرف کمی حرارت داده شوند تا باعث نفخ و شکم درد سالمندان نشوند.  به طور کلی علم پزشکی، مصرف زیاد موادغذایی شیرین و پرچرب را برای عموم مردم محدود می کند و برای گروه سنی سالمندان به علت بالا بودن میزان چربی خون و کلسترول مصرف این دست از مواد منع و محدودتر می شود . مصرف حداقل دو لیوان  شیر و ماست در روز برای سالمندان، جهت تأمین کلیسم مورد نیاز بدن ،ضروری است.

به سالمندان توصیه می شود تا در روزهای طولانی 6 وعده غذایی خو را به صورت منظم در حد اعتدال داشته باشند، اگر صبحانه را  ساعت 8  می خورند، میان وعده را ساعت 11میل کنند ناهار هم به صورت منظم ساعت 12 الی  13 بخورند تا بتوانند عصرانه را ساعت 5 میل کنند، توصیه می شود، شام مختصری را ساعت 19 بخورند و قبل از نیمه شب به رختخواب رفته و یک میوه شیرین، میل کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری