بلاگ

میگرن چیست و راههای درمان آن

تقریبا ده درصد انسان ها دچار بیماری میگرن هستند، اما نشانه های یکسانی در همه ی آن ها دیده نمی شود و همچنین، هنوز به طور مشخص و قطعی روشن نشده که عامل این سردرد چیست تا با ریشه یابی، بتوان از آن اجتناب کرد.

 میگرن

برخی افراد، ابتدا علائم هشدار دهنده ای را حس می کنند و پس از آن، میگرن به سراغشان می آید در بسیاری از موارد، فرد مشکل بینایی پیدا می کند. همه چیز برایش تار می شود، خطوط را کج و معوج و رنگ ها را پررنگ تر یا روشن تر می بیند و با نورهایی شبیه فلاش دوربین مشاهده می کند، برخی دیگر احساس می کنند بدنشان به اصطلاح مورمور می شود، به شدت گرسنه یا تشنه می شوند، اختلالات گفتاری پیدا می کنند و یا ناگهان، افسرده دل و آزرده خاطر می کردند.

و این دائمی نیست و در بیشتر موارد، میگرن بدون هیچ اخطاری، به ناگاه به یک طرف سر فرد مبتلا حمله می کند و درد از این نیمکره به نیمکره دیگر می رود. در این حال، بیمار نسبت به صدا و نور حساس می شود و احساس تهوع به او دست می دهد. میگرن می تواند تنها یک یا دوبار درسال به سراغ فرد بیاید، ولی همه ی مبتلایان این قدر خوش شانس نیستند و بسیاری از آن ها، چند بار در ماه و یا حتی بیشتر، دچار میگرن می شوند.

عوامل اصلی میگرن:

۱- تغذیه: الکل، پنیر تخمیر شده، سیب قرمز و آب سیب، سولفیت موجود در میوه های خشک شده مثل انجیر خشک، آلو یا قیسی، افزودنی های خوراکی به مواد غذایی کارخانه ای، خوراکی های رژیمی مثل نوشابه رژیمی، نیتریت موجود در سوسیس و کالباس و امثال آن، کاکائو، قهوه و همچنین غذاهای مانده، می توانند تاثیر زیادی در به وجود آوردن میگرن داشته باشند.

۲- استرس: استرس وضع بدن را به هم می ریزد. ماهیچه ها سفت می شوند و ترشح هورمون افزایش می یابد. این دو اختلال فیزیکی، منجر به بروز میگرن می شود.

۳- تغییرات هورمونی: از آن جا که استروژن و پروژسترون از جمله محرک های میگرن هستند، میگرن به نام میگرن قاعدگی شناخته شده است که از دو سه روز قبل از قاعدگی به سراغ خانم ها می آید و تقریبا تا دو روز اول قاعدگی، همچنان باقی می ماند.این نوع میگرن، بعد از دوران یائسگی از بین خواهد رفت.

۴- محرکین حواس پنجگانه: نورپردازی های شدید، صداهای ناهنجار و بلند، بوهای تند (مانند بوی مواد شوینده ی شیمیایی)، شمع های عطری، سیگار، عطرهای تند و مانند آن، می توانند علت بروز حمله ی میگرن باشند.

۵- تلاش و تقلای فیزیکی یا تغییر کلی روش زندگی: فردی که تا دیروز ورزش نمی کرده و به ناگاه برنامه ریزی سنگینی برای خود تعیین کرده است، باید مراقب حمله ی میگرن هم باشد. تغییر ساعات خواب، تعویض شیفت های کاری و هرچیزی که به دلیل ناگهانی و شدید بودن، بدنتان را از لحاظ فیزیولوژیک به مخاطره بیندازد، می تواند شما را به میگرن مبتلا سازد.

۶- تغییرات آب و هوا: برخی افراد در مواجهه با باد و طوفان و یا تغییرات فشار هوا و تنوعات فصلی، دچار میگرن می شوند. همچنین برخی با مسافرت به مکان جدیدی که ساعت روشنایی روز در آن کمتر یا بیشتر از محل اقامتشان است، با حملات میگرن روبه رو می شوند.

۷- معالجات: مراقب معالجات دندانی،خنثی سازی هیستامین ها، درمان های مربوط به فشار خون، معالجه ی اختلالات هورمونی و مسکن های درد باشید؛ این اقدامات درمانی می توانند موجب بروز میگرن شوند، ممکن است خوردن داروهای مسکن، برای مدت کوتاهی درد میگرن را کاهش دهد، اما پس از مدتی، انعکاس این سردرد را بازخواهد گرداند.

میزان تحمل افراد در مقابل میگرن با یکدیگر متفاوت است. ممکن است فردی بلافاصله به دلیل استشمام بوی تند دچار سردرد شود، اما دیگری نسبیت به بوهای تند تحمل بالاتری داشته باشد و در مقابل تغییرات شدید آب و هوایی، حاساس باشد؛ با وجود این نمی توانیم فرد دوم را چندان خوش شانس بدانیم، زیرا سردردش به مراتب از نفر اول شدید تر خواهد بود. اگر به میگرن مبتلا هستید، باید تا حد امکان، از محرک های حمله ی میگرن، به دور باشید. همچنین سعی کنید آب زیادی بنوشید و غذاهای حاوی ویتامین B2 (قارچ، کلم بروکلی، اسفناج، تخم مرغ، شیر کم چرب)، منیزیم (سیب زمینی، تخمه ی آفتابگردان، برنج قهوه ای و غلات کامل) و همچنین چربی های لازم برای بدن (امگا۳، روغن ماهی، روغن زیتون و کلزا) را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا بتوانید این ناراحتی را تاحد ممکن، تحت کنترل خود در آورید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری