بلاگ

میگرن

میگرن

میگرن : حدود 10 درصد افرادیکه در انگلستان زندگی می کنند در عرض سال یکبار دچار سردردهای میگرنی می شوند. سردردهای میگرنی در خانمها بسیار شایعتر از آقایان می باشد و معمولاً این افراد قبل از سن 30 سالگی اولین سردرد میگرنی خود را تجربه می کنند. اولین حمله های سردرد میگرنی می توانند در هنگام کودکی و حتی در سن دو سالگی نیز اتفاق بیفتند، اما شروع این سردردها در افراد بالای پنجاه سال به ندرت رخ می دهد. سردردهای میگرنی در فواصل زمانی مختلفی می تواند روی دهد. بعضی از افراد در طی یک ماه چندین بار دچار حملات میگرنی می شوند و بعضی دیگر ممکن است فقط یم بار در سال دچار این نوع سردردها شوند. در اکثر افراد،  حملات سردردهای میگرنی با بالا رفتن سن کاهش می یابد و از شدن آنها نیز کاسته می شود.

 

سردردهای میگرنی

به طور کلی دو نوع اصلی سردرد میگرنی وجود دارد:

  • میگرن هماره با اورا
  • میگرن بدون اورا

اورا اصطلاحی است که برای مجموعه ای از علایم (مثل مشکلات بینایی) بکار می رود که این علایم قبل از حمله اصلی سردرد ایجاد می شوند. از هر پنج مورد میگرنی که ایجاد می شود، یک مورد آن همراه با اورا می باشد. در بعضی از افراد، هر دو نوع میگرن ایجاد می شود.

علل بروز میگرن

علت زمینه ای بروز میگرن هنوز مشخص نشده است اما افزایش جریان خون که به خاطر گشاد شدن رگهای خونی در مغز ایجاد می شود در هنگام حملات میگرنی دیده می شود. استرس و افسردگی ممکن است باعث شروع سردردهای میگرنی شوند شامل گرسنگی و نخوردن یک وعده غذایی، عدم خواب کافی و مصرف بعضی از غذاها مثل پنیر، شکلات یا فلفل می باشد. در بسیاری از خانمها، سردردهای میگرنی در مزانهای نزدیک به عادات ماهانه بیشتر رخ می دهد.

علایم و نشانه های میگرن

سردردهای میگرنی، چه همراه با اورا باشد و چه بدون اورا باشد، گاهی اوقات به دنبال مجموعه ای از علایم ایجاد می شود که به آنها اصطلاحا پرودروم یا علایم هشداردهنده می گویند. این علایم هشداردهنده معمولاً حدود یک ساعت قبل از بروز علایم اصلی سردرد بروز می کنند. این علایم عبارتند از :

  • اضطراب یا تغییرات روحی
  • تغییر یافتن حس چشایی و حس بویایی
  • افزیش و یا کاهش انرژی بدن

افرادی که دچار میگرن همراه با اورا هستند علایم دیگری را نیز قبل از بروز سردرد تجربه می کنند. این علایم عبارتند از:

  • اختلالات بینایی مثل تاری دید و دیدن جرقه های نورانی
  • سوزن سوزن شدن، بی حس شدن و یا احساس ضعف بر روی صورت و یا در یک طرف بدن

علایم اصلی میگرن که در هر دونوع میگرن، مشترک می باشند بعد از علایم فوق ایجاد می شوند این علایم عبارتند از:

  • سردرد شدید و ضربان داری که با حرکت کردن فرد بدتر می شود و معمولاً در یک طرف سر، بالای یک چشم یا اطراف یک گیجگاه ایجاد می گردد.
  • تهوع یا استفراغ
  • بیزار شدن یا دوری کردن از نور زیاد و سروصدای زیاد.

یک سردرد میگرنی ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد اما در نهایت از بین می رود. بعد از بروز یک سردرد میگرنی، شما ممکن است احساس خستگی نمایید و قادر به تمرکز حواس نباشید.

نحوه درمان میگرن

پزشک معمولاً از روی علایم شما، قادر خواهد بود که میگرن را تشخیص دهد. به ندرت بررسی هایی مثل سی تی اسکن یا ام آر آی از مغز ممکن است درخواست شود تا علل خطرناکی مثل تومور مغزی کنار گذاشته شود.

وقتی تشخیص بیماری میگرن داده شد، پزشک ممکن است داروهایی تجویز نماید که مدت حملات سردرد را کاهش دهد، به درمان علایم میگرن کمک نماید و یا از وقوع میگرن های بعدی جلوگیری نماید. برای مثال، پزشک ممکن است یک داروی آنتی میگرن مثل یکی از داروهای گروه تریپتان (مثل داروی سوماتریپتان) تجویز کند که اگر در مراحل اولیه حمله میگرنی مصرف شود معمولاً می تواند از بروز سردردهای میگرنی پیشگیری نماید. ارگوتامین داروی ضد میگرن دیگری می باشد که برای تسکین حملات سردرد میرنی تجویز می شود اما از این دارو نباید به مدت طولانی استفاده نمود.

اگر با یک میگرن شدید روبرو هستید داروهای مسکن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل بروفن یا دیکلوفناک می توانند به تسکین درد کمک کنند. اگر شما همچنین دارای تهوع یا استفراغ نیز می باشید، داروهای ضد تهوع ممکن است در بر طرف کردن آن کمک نمایند. انجام اقدامات ساده ای مثل پرهیز از خوردن چیزهایی که ممکن است باعث شروع حملات میگرنی شوند مثل پنیر، شکلات یا فلفل و نیز خوابیدن به موقع و کم کردن استرس ها می توانند به کم شدن حملات میگرنی کمک نمایند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری