بلاگ

ناخن خوردن کودک

ناخن خوردن کودک

ناخن خوردن کودک

ناخن  خوردن کودک :اگر فرزند شما ناخن هایش را می خورد، او تنها نیست. حدود 50 درصد از کودکان بین 10 تا 18 ساله حداقل گاهی اوقات ناخن های خود را گاز می گیرند، و برای بسیاری از بچه ها، این عادت حتی افراد جوان تر نیز شروع می شود.

این یکی از رایج ترین “عادات عصبی” است، دسته ای که شامل پیچاندن مو، برداشتن بینی و مکیدن انگشت شست نیز می شود.

به طور رسمی، این یک رفتار تکراری با تمرکز بر بدن است.

بنابراین، در حالی که بعضی از بچه ها ناخن های خود را می خورند، به این دلیل است که  آنها ناسازگار هستند، برخی دیگر وقتی احساس اضطراب می کنند نمی دانند چه کاری انجام دهند، این رفتار را می کنند.

علاوه بر این که این رفتار حس ناخوشایند بودن دارد، نیش زدن به ناخن می تواند به دندان های کودک شما آسیب برساند .

 بنابراین اگر کودک شما هنگام آزار دادن روی ناخن های خود به شکلی تهاجمی است، ممکن است مهم باشد که مسئله را با دندانپزشک خود برطرف کنید.

در اکثر موارد، ناخنک زدن به ناخن ها هیچ مشکلی جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند و معمولاً نشانه ای از یک مسئله ریشه دارتر نیست.

ناخن خوردن کودک : راهکارهایی برای کمک به فرزندتان برای جلوگیری از نیش زدن

از آنجا که در نهایت بیشتر بچه ها ناخنک می زنند، بعضی از والدین می یابند که بهترین رویکرد صرفاً نادیده گرفتن آن است.

اما، برای والدین دیگر، جستجوی روش دیگر کار بسیار دشواری است.

اگر گاز گرفتن ناخن از رنگ آبی خارج شده است، ممکن است چند دقیقه را در این باره فکر کنید که آیا کودک شما ممکن است کمی اضطراب یا استرس داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که برخی از وقایع مثبت، مانند ارتقاء به گروه خواندن جدید یا گرفتن حیوان خانگی جدید، می تواند برای کودکان استرس زا باشد.

ناخن خوردن کودک
ناخن خوردن کودک

اگر به نظر می رسد گاز گرفتن ناخن های او عادت بدی است، چند روش برای کار با فرزندتان برای دلسرد کردن رفتار وجود دارد :

 •  قطع ناخن های کودک باعث می شود سطح زیر ناخن ها کمتر شود – این به معنی کثیفی و آهک کمتر است. سپس، اگر او ناخن های خود را نیش بزند، باکتری های کمتری در دهان او قرار می گیرند. همچنین از کوتیکول ها نیز مراقبت کنید. باکتری هایی که به پوست اطراف ناخن وارد می شوند می توانند باعث عفونت نامطبوع شوند. یک فایل ناخن یا گیره کوچک را در کیف پول یا زنجیره کلید شخصی خود نگه دارید.
 • یک جایگزین پیدا کنید به دنبال چیزی سالم باشید که فرزند شما ممکن است بتواند آن را در دهان خود بگذارد. برای یک کودک بزرگتر ممکن است تنقلات معمولی روی چوب های کرفس و هویج خرد شود. فقط مطمئن شوید که نیش را برای تنقلات قندی جایگزین نکنید و یا یک عادت بد را برای کودک بوجود نیاورید.
 • به کودک خود چیز دیگری بدهید تا روی او تمرکز کند. چیزی را پیدا کنید که انگشت فرزند شما
  را فعال کند. او ممکن است دوست داشته باشد یک “سنگ ” صاف را که در جیب خود نگه دارد. یک توپ کوچک استرس یا فشرده سیلیکونی را با Silly Putty فشار دهید. این اجازه می دهد تا او به جای تمرکز روی صدا و احساس گاز گرفتن ناخن های خود، روی بافت و احساس آنچه در دستان او است، تمرکز کند.
 • بین این دو نفر یک سیگنال ظریف انتخاب کنید که او را برای جلوگیری از گاز گرفتن سوت می زند. وقتی حالت زوزه زدن او را می بینید، به آرامی روی بازو او را لمس کنید یا از یک کلمه کد استفاده کنید که بدون اعلام آن به دیگران، به او هشدار می دهد. این به او کمک می کند وقتی که این کار را انجام دهد، از او آگاه شود، پس از این، بسیاری از این عادت های عصبی به صورت ناخودآگاه انجام می شوند.
 • یک سیستم پاداش ایجاد کنید. یک نمودار برچسب ایجاد کنید و هر روز علامت بزنید که کودک شما ناخن خود را نمی خورد. اگر کودک شما نمی تواند یک روز آن را کامل بسازد، ممکن است شما نیاز داشته باشید که روز را به بخش هایی از زمان کوچکتر مانند “قبل از صبحانه” یا “هنگام شام” تقسیم کنید. هنگامی که او مقدار مشخصی از برچسب ها را جمع می کند به او پاداش می دهید – مانند سفر به پارک برای پنج برچسب.
 • یک مانیکور رزرو کنید. در حالی که ممکن است فرزند شما به این ایده علاقه نداشته باشد، ممکن است دختر شما از اینکه ناخن های خود را درست کند، کمی بزرگتر شود، هیجان زده شود. نه تنها می تواند به زمان پیوند والدین و کودک تبدیل شود، بلکه تعارفاتی که او در ناخن های زرق و برق دار خود به دست خواهد آورد، ممکن است عادت بد او را از بین ببرد.
 • لاک ناخن را امتحان کنید. همیشه اشکال استاندارد وجود دارد: یک لاک ناخن جلوگیری از خوردن که طعم وحشتناکی دارد یا هنگام گاز گرفتن کمی می سوزد. (با این حال مراقب باشید، زیرا برخی از آنها دارای استون یا فلفل کین می باشند و اگر کودک شما چشمانش را باز کرد، می تواند کمی صدمه دیده باشد.) با پزشک کودک یا داروساز خود صحبت کنید تا در مورد ایمن ترین گزینه ها برای کودکان بدانید. طعم بد حداقل باعث می شود کودک شما از این واقعیت آگاه شود که انگشتان خود را در دهان خود قرار ندهد.
 • برای پیامدهای طبیعی اجازه دهید. به خاطر داشته باشید که پیامدهای طبیعی می تواند معلمان خوبی باشد. بنابراین اگر کودک شما گاهی اوقات باعث می شود انگشتانش را گاز بگیرد امکان دارد که ناخن های کوتاهش بیفتد، درد ممکن است باعث شود که او در آینده از گاز گرفتن ناخن های خود جلوگیری کند.
 • می توانید از پرستار کودک نیز مشاوره بگیرید تا راخت تر از پس  این مشکل بربیایید.
ناخن خوردن کودک
ناخن خوردن کودک

از بدتر ساختن آن خودداری کنید

توجه بیش از حد به عادت های بد فرزندتان احتمالاً باعث آتش سوزی می شود و گزش بینی می تواند بدتر شود.

مجازات فرزندتان یا شرمساری او برای خوردن ناخن هایش نیز در کمک به او در تغییر عاداتش مؤثر نخواهد بود.

به کودک خود کمک کنید که بتواند خوردن ناخن های خود را کنترل کند، اما در متوقف کردن او سردرگم نشوید. با فریاد زدن یا گفتن “ناخوشایند” کمک نمی کند.

سخنرانی های طولانی را در مورد تمام دلایلی که قرار دادن انگشتان دست در دهانش منزجر کننده است، رد کنید، احتمالاً این کار هم موثر نخواهد بود.

کمک به کودک شما در پایان دادن به خوردن ناخن هایش در صورتی که او با برنامه همراه باشد، بسیار موثرتر خواهد بود.

اگر او به خصوص برای کنار گذاشتن، انگیزه نداشته باشد، به احتمال زیاد تلاش شما موفقیت آمیز نخواهد بود.

بنابراین با او صبور باشید و اگر او علاقه ای به توقف ندارد، ممکن است لازم باشد که کمی صبر کنید.

شما ممکن است هر از گاهی با گفتن چیزی شبیه به این موضوع را مورد توجه قرار دهید، “من متوجه می شوم ناخن های خود را زیاد گاز می زنید.

به نظر می رسد بچه های مدرسه همیشه به تو توجه می کنند؟” ذکر این که دیگران ممکن است او را در حال انجام این کار ببینند، ممکن است باعث شود او نسبت به دیگران نسبت به درک او کمی آگاهی داشته باشد.

به همین ترتیب، ممکن است از او بپرسید، “به نظر می رسد وقتی انگشتان دست خود را خیلی می خوری، انگشتان دست خود را لک می کند.

آیا هرگز آرزو می کنید که چنین اتفاقی بیفتد ؟

اگر فرزند شما برای رها کردن عادت سرمایه گذاری کرده است، درمورد برنامه ای برای کمک به او همکاری کنید.

او ممکن است “کلمه کد” خود را که شما می توانید استفاده کنید شناسایی کنید یا او ممکن است بگوید که اگر امکان دارد ناخن هایش به اندازه کافی رشد کند که بتوانید آنها را کوتاه کند (در مقابل جویدن آنها قبل از رشد) می تواند پاداش خاصی بخواهد.

ناخن خوردن کودک
ناخن خوردن کودک

به فرزند خود زمان بدهید

ممکن است گاهی اوقات جویدن و خوردن بهتر شود و دوباره بدتر شود.

این اغلب بخشی از روند خلاص شدن از شر یک عادت بد است. با این حال، با گذشت زمان، احتمالاً ناخن جویدن کودک شما فروکش می کند.

عادت های بد به سختی می شکنند. فقط به همه عادت های بدی فکر کنید که شما، به عنوان یک بزرگسال، در طی سالیان سال تلاش کرده اید کنار بگذارید.

اگر فرزند شما به دلیل گاز گرفتن ناخن های خود روی خود فرو رفته است، به او یادآوری کنید که شما بچه ها در این جمع هستید.

و قبل از اینکه خیلی ناامید نشوید، خود را نیز یادآوری کنید، این احتمالاً فقط یک مرحله است. این احتمالاً فقط یک مرحله است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری